פעילות ודיווחים 

"אם חפצי חיים אנו" - ערב לזכר חיים הנגבי, חלוץ המאבק בכיבוש

מיקום: התיאטרון הערבי-עברי ביפו, יום רביעי 17.4 בשעה 5.30 בערב חיים הנגבי ז"ל ראוי מאד שנזכור ונזכיר אותו. החברים לדרך של חיים יוזמים ערב פוליטי לזכרו, אשר עומד להתקיים בתיאטרון הערבי-עברי ביפו בתאריך ה-17.4 שעה 5.30 בערב. חברים שהכירו אותו - חברים אישיים וגם חברים לדרך הפוליטית - יספרו על חיים הנגבי כפי שהכירו והוקירו אותו.

חיים הנגבי היה במשך עשרות שנים פעיל בולט ומסור בצד השמאלי הרדיקלי של החברה הישראלית. לו ולחבריו בקבוצת "מצפן" שמורה זכות ראשונים - הם, לפני כמעט כל אחד אחר בישראל, הביעו התנגדות פומבית חד משמעית לשלטון הכיבוש על הפלסטינים - מיד לאחר שהשלטון הזה התחיל, בשנת 1967. באותו זמן היה קשה מאד להתנגד לכיבוש, ומי שהעז לעשות זאת ספג קללות ורדיפות חמורות. בשלב מאוחר יותר היה חיים הנגבי ממייסדי "גוש שלום" ופעיל מרכזי בו במשך שנים רבות. חיים הנגבי היה בן לקהילה היהודית העתיקה של העיר חברון, שם שימש סבו כרב ראשי ספרדי. הוא אהב את חברון בכל ליבו - ותיעב את המתנחלים הגזענים והכוחניים שהתמקמו בליבה. כל האמור הוא מעט מזעיר ממה שאפשר להגיד ולספר על חיים הנגבי, שהלך מאיתנו בשנה שעברה.

בזמן שהתחולל הטבח בחברון בשנת 1929 (תרפ"ט לפי הלוח העברי), תושבים ערבים בעיר - השכנים של הרב חיים בג'איו, סבו של הנגבי - סיכנו את חייהם, והצילו אותו ואת משפחתו מסכנה מוחשית של רצח. היו מקרים רבים אחרים כאלה: חלק גדול מבני הקהילה היהודית בחברון ניצלו ממוות בידי שכניהם הערבים, אשר גוננו עליהם בפני ערבים אחרים שהתכוונו להרגם. החלק הזה של מה שקרה שם כמובן אינו מוזכר בידי המתנחלים במובלעת בלב חברון אשר משתמשים בזכרון הטבח של תרפ"ט כמכשיר לעורר שנאה ותאוות נקם. חיים הנגבי נולד בשנת 1935, בן למשפחה אשר פונתה מחברון בידי ממשלת המנדט הבריטי. מה שקרה בחברון ב-1929 היה זכרון טרי וכואב של בני משפחתו - חיים הנגבי שמע על כך בילדותו ועסק כל חייו במאורעות האלה, משמעותם והשלכותיהם. אך טבעי שזכר המאורעות האלה ימצא מקום גם בארוע לזכרו.

מעבר לכך, יתקיים דיון מקיף בנושא "ערכים ופוליטיקה". ידברו שם אנשים שיכולים להחשב כמבטאים ערכים של אמת, שוויון, פיוס ושותפות. למי שעדיין נמצאים תחת רושם הבחירות שעברו עלינו זה עתה - בערב הזה לא תשמעו ניתוחים מפורטים בשאלות כגון מדוע הסתיימו הבחירות כפי שהסתיימו ולמה נתניהו ניצח וגנץ הפסיד. לעומת זאת, תוכלו לשמוע לא מעט על בעיות היסוד של החברה הישראלית ושל חיינו כאן - נושאים שכמעט לא עלו בתעמולת הבחירות של החודשים האחרונים, ובכל זאת יש להם השפעה מכרעת על תוצאות בחירות ועל כל דבר משמעותי אחר שקורה כאן.

אדם קלר - גוש שלום


"אם חפצי חיים אנו" ערב לזכרו של חיים הנגבי יערך בתיאטרון הערבי-עברי ביפו, טיילת מפרץ שלמה 10 יום רביעי, 17 באפריל 2019

התכנסות: 5:30 אחר הצהרים חיים האיש וחברון עירו הקרנת קטע מסרטו שחל ערן טורבינר "חברון שבלב" הטבח בחברון, תרפ"ט 1929 מנחה: אהוד עין גיל פרופ' הלל כהן, אברהם בורג

חברים מספרים על חיים

מנחה: אבי גלזרמן שמשון ויגודר, ראובן אברג'יל, ענת סרגוסטי, ב. מיכאל מוזיקה: נעם ענבר

7:30 בערב ערכים ופוליטיקה

מנחה: אבי גלזרמן אמיר אורין: עדות של ילד, 1948

אמת: אבנר גבריהו, "שוברים שתיקה", עורכת הדין לאה צמל

שוויון: קובי סניץ, פעיל נגד הכיבוש ובעד BDS

פיוס: רמי אלחנן, "פורום משפחות שכולות ישראלי-פלסטיני בעד שלום" ד"ר אמל אבו סעד

שותפות: ד"ר נסרין שחאדה, "עומדים יחד"

רב שיח: שאלות ותשובות

לפרטים נוספים: חווה לרמן 052-6548004 אבי גלזרמן:054-564288


האם נשים צעירות מסוגלות לעשות היסטוריה?

קונגרס סטודנטיות ישראלי-פלסטיני: 60 סטודנטיות מישראל ומהשטחים ינהלו מו"מ על פתרונות לסכסוך. תאטרון ערבי-עברי, טיילת מפרץ שלמה 10, יפו העתיקה, ת"א 14/4/2019, יום ראשון, 9:00-16:00

הבחירות הסתיימו. בנימין נתניהו נשאר ראש הממשלה והוא ירכיב ממשלה עם מפלגות הימין הקיצוני - ממשלה המתנגדת לכל סיכוי לשלום ומחויבת להמשך הכיבוש, להמשך דיכוי הפלסטינים, להרחבת וסיפוח ההתנחלויות.

האם אנו, שוחרי השלום, מתייאשים? לגמרי ולחלוטין לא! המאבק לשלום נמשך וימשך. ובמסגרת זאת:

כ-60 סטודנטיות ישראליות ופלסטיניות ינהלו מו"מ בתאטרון הערבי-עברי ביפו העתיקה. קונגרס הסטודנטיות הוא שלב נוסף בדרך להקמתו של 'קונגרס ישראלי-פלסטיני עממי' – רחב, משמעותי ובעל השפעה פוליטית. הדיונים פתוחים לקהל הרחב וייערכו בנוכחות משקיפים בינלאומיים.

בתאריך 14/4/2019 יגיעו לתאטרון הערבי-עברי ביפו כ-60 סטודנטיות ישראליות ופלסטיניות, במטרה לדון, לשוחח ולנהל מו"מ רציני על צעדים בוני אמון, דרכים להפסיק את האלימות ופתרונות לסכסוך. הדיונים פתוחים לקהל הרחב וייערכו בנוכחות משקיפים מהזירה הבינלאומית.

בשבועות האחרונים נערכו פגישות הכנה לכל אחת מהמשלחות. ההתרגשות גוברת: האם סטודנטיות צעירות מסוגלות להתמודד עם אחד האתגרים הקשים ביותר בעולם - להגיע להסכם על פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני?

במהלך חמש השנים האחרונות התקיימו כ-40 קונגרסים בגדלים שונים, בהם לקחו חלק מאות אנשים בעלי השקפות פוליטיות שונות ומגוונות ומתחומי חיים שונים – שמאל וימין, צעירים ומבוגרים, אשכנזים ומזרחים, מתנחלים ותושבי המרכז. כמעט בכל אחד מהקונגרסים הגיעו הצדדים להסכם חתום עם פתרונות לסיום הסכסוך!

בקונגרס הקרוב, סטודנטיות ממוסדות להשכלה גבוהה בארץ ובשטחים ינהלו מו"מ. זהו אירוע עוצמתי וייחודי לנוכח התרבות והאווירה במזרח התיכון. סטודנטיות יזמו את 'קונגרס הסטודנטיות' והן יובילו אותו.

בראש המיזם החשוב ופורץ הדרך עומד ד"ר ספיר הנדלמן, חתן פרס פיטר בייקר למחקרי שלום וסכסוכים, שביחד עם חבריו לארגון Minds of Peace הוביל מספר רב של קונגרסים עממיים באוניברסיטאות מובילות בארה"ב וקנדה, בחדרי ישיבות בישראל, ובמקומות ציבוריים בת"א, בירושלים ובשטחי הרשות הפלסטינית.

Minds of Peace

הפייסבוק שלנו

לפרטים נוספים:

מיכל קנדל- Minds of Peace

058-5578066; peace.public@gmail.com


יאוש הוא לא אופציה! תשובות לבוקר שאחרי הבחירות

חברות וחברים יקרים, הבוקר הזה הוא בוקר לא קל. אנחנו שומעים וקוראים בכל מקום קולות של ייאוש ושל פחד. אבל גם ברגעי החושך הקשים ביותר – יש לנו תשובה: אנחנו כאן, ואנחנו בונים תקווה.

אנחנו עוקבים אחרי התוצאות ומבינים את גודל הסכנות. אבל אנחנו כאן כדי להגיד בצורה ברורה – ייאוש הוא לא אופציה. האופציה היחידה שיש לנו היא לנצח.

כן, לנצח. גם אם קשה לדמיין את זה עכשיו וגם אם הדרך עוד מאוד ארוכה. כי מאבקים, ובמיוחד המאבק על דמותה של החברה שלנו, לא מתחילים ולא נגמרים בקלפי. הם מתחילים מלמטה, מהרחוב. מהאנשים. מובילים אותם מי שצריכים וצמאים לשינוי. מצטרפים אליהם כל מי שמבינים שאפשר אחרת.

הוכחנו את זה לעצמנו שוב ושוב בשנים האחרונות – יצאנו בעשרות אלפים לרחובות נגד הגירוש, נגד חוק הלאום, נגד אלימות כלפי נשים, נגד השחיתות. נאבקנו למען דיור ציבורי, למען שוויון ללהט"ב, למען שלום וסיום הכיבוש. תיזכרו בזה רגע, תיזכרו כמה כוח היה לנו כשצעדנו יחד ברחובות. ככה אנחנו הולכים לנצח. לא צריך לדמיין את זה – פשוט צריך להמשיך ולהפוך את כל זה לכוח.

זה מה שאנחנו עושות ועושים בשלוש השנים האחרונות. בנינו תנועה של יהודים וערבים, שהיא בית פוליטי. היום אנחנו קוראים גם לכן ולכם להצטרף אלינו לבית הזה. אנחנו יודעות ויודעים, שתקווה היא לא דבר שמחכים לו – היא דבר שמפיצים אותו. ואת זה עושים באמצעות בניית כוח – כוח של אנשים שעומדים ביחד, ויוצרים במשותף את תנועת השינוי המגוונת והפעילה שאנחנו כל-כך צריכים.

אז בואו לקחת חלק. בואו נבטיח לעצמנו שמחר יהיה יותר טוב מהיום, ונעשה את זה באמצעות הדבר האחד שנחוץ לעשות כרגע.

עכשיו. בונים. תנועה.

הצטרפו אלינו וביחד נבנה כוח https://www.standing-together.org/joinus


דמוקרטיה, נוסח ישראל/חגי אלעד

בחירות, תוכנית שלום - וכיבוש אינסופי

הנשיא טראמפ מכנה את תכנית השלום שלו "עסקת המאה". מתי היא צפויה, סופסוף, להתפרסם?

ברור שלא לפני 9 באפריל, מועד הבחירות בישראל. אבל כמה זמן אחריהן? "תוך פחות מעשרים שנה" השיב לאחרונה מזכיר המדינה מייק פומפאו, בטון לא מחייב, לוועדה בקונגרס.

בכל אופן, תוכניות שלום אמריקאיות הן לא דבר חדש. מישהו זוכר, למשל, את תוכניות רוג'רס - כפי שנקראו תוכניות השלום של מזכיר המדינה ויליאם פירס רוג'רס, ששירת תחת הנשיא ניקסון לפני חמישים שנה? ב-1970, כאשר דנו בשנייה מבין תכניותיו בכנסת, אחד הח"כים העריך כי "תוך זמן לא רחוק, שנה, שנה וחצי, שנתיים לכל היותר, הדבר שנקרא 'שטחים מוחזקים' לא יהיה יותר, וצה"ל ייסוג אל תוך גבולותיה של ישראל".

כמובן ש"הדבר" רחוק מ"לא להיות יותר". בזמן שתוכניותיו של רוג'רס נמוגו ונשכחו - נמחקות תחת עוד ועוד תכניות שהוצגו על-ידי רצף של נשיאים אמריקאים - המציאות בשטחים הפלסטיניים הכבושים לא עצרה מלכת. הכיבוש הישראלי התפתח והעמיק: עזה הפכה לכלא הפתוח הגדול בעולם, מופגזת לכדי הכנעה מדי כמה שנים; מזרח ירושלים סופחה רשמית לישראל; והגדה המערבית הפכה לארכיפלג של בנטוסטנים פלסטיניים, מוקפים בהתנחלויות, בחומות ובמחסומים, חשופים לשילוב של אלימות מדינה ואלימות מתנחלים. ועדיין, ההישג הישראלי האמיתי היה לא רק מימושם של כל אלו, אלא היכולת לעשות זאת ללא דין וחשבון, מבלי לשלם מחיר בינלאומי, ותוך שמירה, איכשהו, על המותג התדמיתי רב הערך של "דמוקרטיה תוססת".

ההיסטוריה של חמישים השנים האחרונות היא זו שבה עלינו להכיר כעִסקה האמיתית: העסקה שכבר בתוקף, עסקת החצי-מאה. תנאיה הם אלו: ככל שישראל מקדמת את מפעל הכיבוש תוך הפעלת מידה של ברוטליות בדיוק מתחת לסף התגובה הבינלאומית - יוּתר לה להמשיך, בד בבד עם הטבות בינלאומיות מגוונות, שתוצדקנה בהתחייבויות נאצלות-אך-חלולות, למה שראש הממשלה נתניהו כינה לאחרונה "הערכים המשותפים של חירות ודמוקרטיה".

מה שמביא אותנו ל-9 באפריל, היום בו ישראלים יצביעו לפרלמנט השולט גם באזרחים ישראלים וגם במיליוני נתינים פלסטינים מהם נשללת זכות זו. המתנחלים הישראלים בגדה לא נדרשים אפילו להגיע לקלפי בתוך ישראל כדי להצביע על גורלם של שכניהם הפלסטינים. אפילו המתנחלים בלב חברון יכולים להצביע ממש שם, בקלפי שבה רשומים 285 מצביעים (מתוך אוכלוסייה של כאלף מתנחלים), מוקפים בכ-200,000 פלסטינים משוללי זכות הצבעה. או כפי שישראל קוראת לזה: "דמוקרטיה".

זו הפעם ה-15 בה מתקיימות בחירות מאז החל הכיבוש, וככל הנראה במערכת הבחירות הנוכחית חייהם של פלסטינים עלו לדיון פחות מאי פעם - אלא אם כן הוזכרו כדי לספור את מתיהם ולחגוג את הרס חייהם. בתחילת השנה, רב-אלוף בני גנץ, כעת מנהיג מפלגת "המרכז" שהיא המאתגרת המרכזית של ראש הממשלה נתניהו, פרסם וידיאו המבליט כמה "מחבלים" פלסטינים נהרגו בעזה בקיץ 2014, תחת פיקודו כרמטכ"ל (על-פי תחקיר בצלם, מרבית ההרוגים הללו היו למעשה אזרחים, מתוכם למעלה מ-500 ילדים). מר נתניהו הבטיח, מצידו, שאם יישאר בתפקידו, הכיבוש יימשך. "לא אחלק את ירושלים, לא אעקור אף ישוב ואדאג שנשלוט בכל השטח ממערב לירדן", אמר בראיון במוצאי שבת.

במקום לעסוק בזכויותיהם של פלסטינים ובחֵירוּתם, עונת הבחירות התמקדה בכתבי האישום בעבירות שחיתות, שככל הנראה יוגשו נגד נתניהו. אבל האם זה באמת משנה עבור משפחה פלסטינית שבנה ייהרג מבלי שאיש ייתן על-כך את הדין, או שביתה ייהרס על-ידי דחפור ישראלי, אם ראש הממשלה האחראי למדיניות זו מושחת - או "נקי כפיים"?

ובזמן כלשהו אחרי ה-9 באפריל, אולי ניווכח מהי בדיוק ה"עסקה" שממשל טראמפ הוגה. למעשה, אי אפשר שלא לתהות האם אנחנו לא רואים בעצם כיצד עסקה זו מתעצבת לנגד עינינו הלכה למעשה: במאי שעבר, ממשל טראמפ העביר את שגרירות ארצות הברית מתל-אביב לירושלים; כמה חודשים לאחר מכן, קוצץ הסיוע לפלסטינים ולסוכנות האו"ם המסייעת לפליטים פלסטינים; ולאחרונה, ההכרה בריבונות ישראל ברמת הגולן, בצעד שנחגג על-ידי בכיר ישראלי כמסמן את העתיד לבוא בכל הנוגע לגדה המערבית.

קשה לדמיין ש"עסקת המאה" לא תהיה המשכה של עסקת החצי-מאה. דיוויד פרידמן, השגריר לישראל, אמר זאת פחות-או-יותר בראיון לוושינגטון אקזמינר, כשציין כי הממשל "מעונין לראות אוטונומיה פלסטינית משופרת משמעותית, כל עוד אין הדבר מסכן את הביטחון הישראלי". אבל פלסטינים ראויים לחירות מלאה, לא לאוטונומיה משופרת בשיווק אמריקאי, שמשמעותה לא יותר מאשר המשך הכיבוש. כלומר, עתיד שאינו מבוסס לא על צדק ולא על החוק הבינלאומי, אלא על עוד שליטה, דיכוי ואלימות מדינה.

אם הקהילה הבינלאומית לא תסיר מהשולחן את עסקת החצי-מאה, ותכפה בכך על ישראל סופסוף לבחור בין המשך דיכוי הפלסטינים לבין מחיר משמעותי, הכיבוש יימשך. ממשל טראמפ, בוודאי, לא יעמוד במשימה. אבל האו"ם, מועצת הביטחון, מדינות מרכזיות החברות באיחוד האירופי - שותף הסחר המוביל של ישראל - ודעת הקהל הבינלאומית יכולים לעשות זאת. ועל אמריקאים המאמינים בכנות בזכויות אדם ודמוקרטיה, לא כסיסמאות ריקות או קלפי מיקוח, אלא כדרישות אותנטיות, להפסיק לחכות לבחירות לנשיאות ב-2020 על מנת לעשות שימוש בכוחם הפוליטי.

יחד עם השתלטות שיטתית על אדמות והטלת מגבלות על חופש התנועה, שלילת זכויות פוליטיות הייתה מאבני היסוד של האפרטהייד בדרום אפריקה, מדינה שהחשיבה עצמה גם לדמוקרטיה.

ישראלים רבים ייראו ב-9 באפריל חגיגה של דמוקרטיה. אז זהו, שלא. יום הבחירות אינו יותר מתזכורת כואבת למציאות בלתי דמוקרטית בעליל, מציאות שממשל טראמפ יישמח להנציח - וששאר הקהילה הבינלאומית תאפשר להמשיך, עד שסופסוף תישיר למציאות מבט. אנחנו, קרוב ל-14 מיליון בני אדם החיים על האדמה הזאת, זקוקים לעתיד שראוי להיאבק למענו: עתיד המבוסס על צלם האנוש המשותף לפלסטינים וישראלים, המאמינים בעתיד המבוסס על צדק, שוויון, זכויות אדם ודמוקרטיה - לכולנו.

חגי אלעד מנכ"ל בצלם פורסם ב- NYT 7/4/19


מוחים ב"יד ושם" נגד בולסונרו, נשיא ברזיל הימני הקיצוני

די להפיכת "יד ושם" למכבסה של דיקטטורים, פשיסטים, רוצחים, מענים ואנטישמים! משמרת מחאה בזמן הביקור של בולסונרו ב"יד ושם"!

היום שלישי 2.4 יבקר ב"יד ושם" נשיא ברזיל, איש הימין הקיצוני ז'איר בולסונרו, אשר הביע שוב ושוב תמיכה בעינויים, בביטול המשטר הדמוקרטי, בפגיעה בזכויות הנשים ובאלימות כלפיהן, בשלילת זכויות, ברדיפה פוליטית, במעצר ואף בחיסול פיזי של להטב"ק, מפלגות השמאל והפועלים, הקבוצות הילידיות והאפרו-ברזילאים. כך למשל, בולסונרו אמר כי "חבל שהפרשים הברזילאים לא היו יעילים כמו האמריקאים, אשר השמידו את הילידים", הבטיח כי "בשנת 2019 אנחנו הולכים לחסל את השמורה הילידית Raposa Serra do Sol. אנחנו ניתן רובים לכל החוואים", טען כי הוא מעדיף שישוו אותו בכרזה להיטלר מאשר להומו, וכי היטלר היה אסטרטג גדול. רק בספטמבר האחרון הוא קרא "בואו נירה בכל חברי מפלגת הפועלים (PT) כאן באקרה (מדינה בברזיל)".

בולסונרו מינה לתפקיד שר החוץ שלו את Ernesto Araújo , אשר פרסם מאמר לפיו הנאציזם הגרמני והפשיזם האיטלקי היו תנועות של השמאל הקיצוני. אביו של Ernesto היה היועץ המשפטי של הדיקטטורה הצבאית בברזיל, ופעל כדי למנוע את הסגרתו לישראל של הנאצי וסגן מפקד מחנה ההשמדה סוביבור, גוסטב וגנר. במאמר שפרסם Ernesto, הוא הגן על אביו וטען כי הוא לא היה נאצי אלא רק תמך בשלטון החוק.

לאור ההתבטאויות הנ"ל של בולסונרו, ביקורו ב"יד ושם" יהיה אבסורדי ומיותר לחלוטין. ניתן להסתפק בכך שצוות "יד ושם" ישלח לו תרגום לפורטוגזית של המידע המפורסם באתר האינטרנט הרשמי של המוסד. בין היתר: בין 90,000 ל-150,000 סינטי ורומה נרצחו בידי הגרמנים ברחבי אירופה... ההומוסקסואלים הוצאו אל מחוץ לחוק משום שהנאצים ראו בנטייתם פגיעה בשאיפה הלאומית לריבוי טבעי ולחיי משפחה תקינים. כ-15,000 הומוסקסואלים נאסרו במחנות ואלפים נספו... הנאצים ניצלו את הצתת בניין הרייכסטאג על מנת להציג את המעשה כניסיון פוטש קומוניסטי, ועל בסיס ההאשמה הזו העניקו לגיטימציה למלחמה כוללת בקומוניסטים".

כל מי שסבור/ה שחייבת להיסגר המכבסה ב"יד ושם" של הדיקטטורים, הרוצחים, המענים, הפשיסטים והאנטישמים, מוזמן/ת לעמוד איתנו בזמן הביקור של בולסונרו, מחר, שלישי, ה-2.4, בין השעות 15:30-17:00, בצומת הרחובות הרצל והפסגה, בצד של מלון חן (המשטרה החליטה להרחיק אותנו מציר הגישה ליד ושם).

במשמרת המחאה נציג תערוכה של צילומים מתקופת הדיקטטורה שנחשפו בארכיון המדינה בברזיל (השלטים והתערוכה הוכנו בעזרתה של ורד ביתן).

לפרטים נוספים, ניתן ליצור קשר עם עו"ד איתי מק בטלפון 050-7583741 או באימייל eitaymack@gmail.com

קישור לאיבנט:

https://www.facebook.com/events/708681876261302/

קישור למכתב שנשלח לנשיא המדינה ול"יד ושם" להימנע מלהיפגש עם בולסונרו:

https://documentcloud.adobe.com/link/track?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3A0af0ff49-45f9-407c-9d0d-9c703434f1f3

איתי מק, עו"ד בניין כלל, משרד 745 רח' יפו 97, ירושלים טל' 02-5877766 פקס 02-5877744 נייד 050-7583741


לפתוח את שערי הכלא הגדול בעולם - כלא רצועת עזה!

היום מוצ"ש 30.3 ב 7.30 בערב הפגנת תמיכה בתושבי עזה מול משרד הבטחון, הקריה בתל אביב

מזה שנה שלמה שני מליון תושבים פלסטינים הכלואים בכלא הגדול ביותר בעולם, כלא רצועת עזה, יוצאים מדי שבוע להפגין אל מול סורגי הכלא הסוגרים עליהם - ונענים בירי קטלני של צלפים ישראלים.

גוש שלום מצטרף ליוזמת ההפגנה הערב - במלאת שנה להפגנות השיבה על הגדר.

נקרא:

  • לממש את כל הזכויות האזרחיות והפוליטיות של הפלסטינים החיים תחת שליטה ישראלית ותחת הכיבוש
  • די לירי השיטתי על מנת להרוג מפגינים לא חמושים
  • די להפצצות על הרצועה
  • להסיר את המצור
  • לסיים את הכיבוש על כל צורותיו וכל פשעיו

הפגנה לתמיכה בתושבי עזה היום מוצ"ש 30.3 - אפשר להרשם לאוטובוס מירושלים יציאה מגן הפעמון ב 6 בערב. https://forms.gle/PRGmBAbgunKXVatZ6


שבת מול כלא 6 - תמיכה בסרבן המצפון רומן לוין

שבת 16.3 מול כלא 6 - משמרת תמיכה ברומן לוין, אשר נכלא בגלל סירובו להמשיך לשרת בצבא כיבוש‬ יש גבול!!! רומן לוין נכלא ל-30 ימים (כנראה בבידוד) בגין סירובו להמשיך לשרת ולקחת חלק בדיכוי העם הפלסטיני.

משמרת תמיכה תתקיים על ההר שמעל כלא 6 ביום שבת, ה-16.3.2019, בשעה 12:30.

הסעה למשמרת: 10:00 בנייני האומה בירושלים, 11:00 צומת הרכבת-בגין בדרום תל אביב, 11:15 צומת נמיר-ארלוזורוב שליד רכבת מרכז בתל אביב, 12:30 על ההר שמעל כלא 6.

עולם אחר אפשרי, אם ורק אם נפעל יחדיו כדי להביאו!

לפרטים:

דורית (יש גבול) 052-4850258 הדס פארי (רכזת מסרבות) 054-2611343


הודעות קודמות על רומן לוין

רומן לוין, בן 19 מבת ים, היגר לישראל עם חלק ממשפחתו מאוקראינה כשהיה בן 3. לפני כשנה וחצי התגייס לצבא מתוך מחשבה כי בכך יתרום לחברה וימלא את חובותיו. ביום שני האחרון הוא התייצב בבסיסו, בסיס התובלה בן עמי, והודיע למפקדיו כי הוא מסרב להמשיך לקחת חלק בצבא מתוך התנגדות לכיבוש. לאחר שעות של המתנה, הוא נשפט ונגזרו עליו 30 ימי מחבוש. רומן מרצה את מעצרו בכלא שש.

https://www.youtube.com/watch?v=z7jCsToUBNU

https://www.youtube.com/watch?v=wAFlYlKTxCA

https://www.youtube.com/watch?v=-Yb1QGoN87M


רומן לוין, בן 19 מבת ים, שירת בצבא במשך יותר משנה. לאחר שנחשף במהלך שירותו למציאות בשטחים הכבושים, ובעקבות חוק הלאום, רומן לוין מסרב להמשיך לשרת את מדיניות הכיבוש והגזענות אותה מוציא לפועל הצבא.

ביום שני 25.2.2019 התיצב רומן יתייצב יחד עם תומכים שליוו אותו אל שער הבסיס שלו במחנה בן עמי (בית נבאללה), נכנס פנימה והודיע למפקדיו על סירובו להמשך השרות, ונשלח מיד לכלא 6.

מתוך הצהרת הסירוב של רומן לוין:

אני רומן לוין, בן 19 וגר בבת ים, ואני משרת בצבא כבר מעל לשנה. אני מסרב להמשיך את השירות שלי. הסירוב שלי הוא אקט של מחאה נגד הכיבוש הנמשך יותר מ-50 שנים, ושל סולידריות עם העם הפלסטיני בגדה המערבית ובעזה הנצורה.

כשביקרתי את המשפחה שלי באוקראינה נתקלתי בזלזול כנגד יהודים, וגם בישראל התייחסו אליי ואל החברים שלי בזלזול בגלל המוצא והתרבות השונה שלנו. מכך צמחה ההזדהות שלי עם העם הפלסטיני המדוכא. באוקראינה יש מלחמת אזרחים, וכשביקרתי שם לפני כמה חודשים פגשתי חיילים שלא יודעים בשביל הם נלחמים, ומתים. הזדהיתי אתם כי אני גם לא מאמין במדיניות הצבאית של ישראל, שעיקרה שימור הכיבוש. חוויה זו גרמה לי לחשוב על המשמעות של השירות שלי בצבא בישראל.

אני מסרב להמשיך להשתתף בדיכוי של העם הפלסטיני. בשטחים נבנות עוד ועוד ההתנחלויות בזמן שמופעלת על הפלסטינים מדיניות של הפקעת אדמות והריסות בתים. מאז שנת 2006 ישראל הרסה יותר מ-2000 בתים בשטחים הכבושים. חופש התנועה של הפלסטינים מוגבל, בתוך מולדתם וגם ביציאה ממנה, כאשר הדרכון הפלסטיני מדורג במקום ה-189 בעולם, וברצועת עזה נשללת זכות זו לחלוטין.

שירתי בצבא כנהג משאית, וחלק גדול מהתפקיד זה נסיעות בשטחים. כשהתגייסתי חשבתי שהצבא משרת את האינטרסים של אזרחי ישראל, אבל אחרי ששירתי בשטחים הבנתי שמה שהצבא עושה בהם לא משרת את האינטרסים שלי ושל כלל העובדים הישראלים, בייחוד אחרי הרצח המתמשך של המפגינים בגדר בעזה. חוק הלאום חיזק אצלי הבנה זו. הגעתי למסקנה שאי אפשר לאחוז את החבל בשני קצוותיו- להתנגד לכיבוש, לגזענות ולסדר הקפיטליסטי, וגם לשרת בצבא המשמר דברים אלה.

מבחינה כלכלית יותר משתלם לי ולמשפחה שלי לסיים את השירות שלי, לקבל מענק ורשיון יקר שייתן לי אפשרות לעבודה עם משכורת גבוהה, אבל למרבית התושבים הפלסטינים, ובייחוד לתושבי רצועת עזה, אין את האפשרות הזאת. בעוד כל שנה מתהדקת הלולאה סביב הצוואר של העם הפלסטיני, גדל יותר ויותר גם הפער בין העשירים לעניים. את העוני הגודל שלוקח לעובדים בישראל את התקווה לעתיד טוב יותר, השלטון מצדיק עם המלחמה. המדינה מוציאה כ-70 מיליארד ש"ח בשנה על תקציב הביטחון, במקום להשקיע בתקציבי החינוך, הבריאות והרווחה.

למען הרווח הכספי, מאחורי הקלעים ישראל מוכרת נשק מתוחכם למשטרים רודניים כמו אזרבייג'ן, דרום סודן ורואנדה, וכמו הריאקציה ההודית שמדכאת את תנועת ההתנגדות של האיכרים- בשנים האחרונות כ-49% מסחר הנשק של ישראל מתבצע להודו.

השירות הצבאי, בגלל התפקיד המדכא של צה"ל, מייצר מכשול לדבר שהכי מפחיד את המעמד השליט: שותפות של פועלים יהודים וערבים במאבק נגד הטייקונים, שלטון ההון והדיכוי הלאומי, כי רק בשותפות, סולידריות, עם האוכלוסייה הערבית וקבוצות מוחלשות נוספות כמו האתיופים, הרוסים והמזרחים, אפשר ליצור עתיד ללא ניצול, דיכוי, ומלחמות.


רומן מלווה על ידי ״מסרבות״ - רשת סרבנות פוליטית המחברת מכתבי, יוזמות וקבוצות סירוב מהשנים האחרונות לפעולה משותפת. הרשת תומכת בסרבני וסרבניות מצפון הבוחרות שלא להתגייס לצבא הכיבוש, תוך מודעות והתייחסות להיבטים המגדריים שמביא עימו גיוס החובה לחברה הישראלית. הרשת פועלת בשיתוף ובסיוע תנועת ״יש גבול״.

System Message: INFO/1 (<string>, line 278)

Possible title underline, too short for the title. Treating it as ordinary text because it's so short.

לפרטים: -- הדס פארי רכזת מסרבות 054-2611343 www.mesarvot.org.il


בוקר טוב, לפיד - אל תשתתף בדה-לגיטימציה של המפלגות הערביות!

יש לנו 24 שעות לגרום למפלגות לעשות את הדבר הנכון: לעצור את פסילת הרשימות הערביות, ולתמוך בפסילת הימין הכהניסטי.

״בוקר טוב ליאיר לפיד - 14,000 אזרחיות ואזרחים קוראים לך להפסיק לתת יד לדה-לגיטימציה של המפלגות הערביות! אל תשתף פעולה עם הספין של הכהניסטים! אל תפסול את המפלגות הערביות!״

זה מה ששמע יאיר לפיד אתמול בבוקר. הגענו עד לבית שלו כי אנחנו יודעים שאסור לנו לתת לספין של הימין הקיצוני לנצח: טוהר הגזע של כהנא לא דומה לדרישה לשוויון אזרחי של מפלגות בל״ד-רע״ם או חד״ש-תע״ל. ההפך הוא נכון: שותפות וגוש חוסם ערבי-יהודי זו התשובה המדויקת למהלך הציני והאנטי-דמוקרטי של הליכוד והכהניסטים.

עכשיו נשארו לנו פחות מ-24 שעות עד לדיון הגורלי בועדת הבחירות על פסילת הרשימות, ואנחנו חייבים להעביר מסר ברור ולגרום למפלגות המרכז-שמאל לעשות את הדבר הנכון. הגענו לבית של לפיד, אנחנו מפיצים את המסר ברחבי הרשת, ומחר נגיע לכנסת.

הפעילות שלנו אתמול בבוקר מול ביתו של לפיד היא רק עוד שלב בתכנית הבחירות שלנו - והקמפיין שלנו מול המועמדים כבר בעיצומו. בשבוע שעבר פעילות ופעילים הגיעו לחוגי בית של יעל גרמן ואורנה ברביבאי בהרצליה ולמפגש עם ליאיר לפיד בנס ציונה, תפסנו את אסף זמיר מרשימת כחול-לבן ברחוב, ורק שלשום הגענו למפגש עם איימן עודה בירושלים ועם אורלי לוי אבקסיס בתל אביב. שאלנו אותם שתי שאלות פשוטות: 1.האם תהיה חלק מגוש חוסם? ו-2. מה התכנית שלך לסיום הכיבוש?

אנחנו יודעים שרק דרך קידום שותפות יהודית-ערבית נוכל להציג אלטרנטיבה אמיתית לימין הקיצוני ולכהניזם. ורק בזכות ההתגייסות המדהימה של הקהילה שלנו - בזכות עשרות הפעילות והפעילים שהגיעו לחוגי בית, הפיצו את הסרטונים בוואטסאפ וברשתות, ותרמו למען הפעילות - יכולנו לעשות את כל זה.

זו רק ההתחלה: בנינו אתר מיוחד לעדכון בו נעדכן על עמדות ותגובות המועמדים, אנחנו מדפיסים שלטים איתם נגיע לאירועים ברחבי הארץ, ואנו משקיעים בפרסום רחב ברשתות - ובחודש וקצת שנשארו עד לבחירות אנחנו נגיע לעוד עשרות חוגי בית כדי להביא את המסרים הקריטיים שלנו ללב שיח הבחירות.

הבחירות הקרובות הן רגע המבחן שלנו כתנועה. כשהמפלגות עסוקות בלהיבחר, אנחנו רואים את התמונה הגדולה - את ההכרח לסיים את הכיבוש, ולהגן על האפשרות לחיות כאן בשוויון, יהודים וערבים, אחרי ה-9 באפריל.

בנחישות,

אלי, מעין, הלי, רלוקה, כפאח, בנג׳י, קרני ואורנת - צוות זזים

זזים היא תנועה אזרחית של למעלה מ-135,000 פעילות ופעילים שיוזמים קמפיינים בנושאים בוערים כדי לקדם שוויון, שלום, זכויות אדם וצדק חברתי.

http://www.scooper.co.il/pr/1044523/


רק גוש חוסם יהודי-ערבי יעצור את הכהניסטים!

מסר מתנועת "עומדים יחד": אנחנו מתכוונים לחסום את הכהניסטים ואת הימין הקיצוני שביבי מקדם. אתמול הגענו למטה מפלגת הליכוד עם מסר מאוד פשוט וברור: רק גוש חוסם ערבי-יהודי יצליח לחסום את הימין הכהניסטי. אין דרך אחרת. אנשי מטה הליכוד צעקו עלינו, אמרו עלינו שאנחנו "לא מנומסים" ושאנחנו מפריעים להם לעבוד - אבל בדיוק בשביל זה באנו. إننا ننوي التصدي للكاهانية ولليمين المتطرف بقيادة بيبي. وصلنا أمس لمقر حزب الليكود مع رسالة بغاية البساطة والوضوح: فقط كتلة مانعة عربية-يهودية يمكنها أن تنجح بالتصدي لليمين الكاهاني. ما من طريقة أخرى. صاح علينا الليكوديون وقالوا إننا "عديمي الأدب" وإننا نعطّل عليهم عملهم - لكننا تحديدًا من أجل هذا أتينا.

בשבועות הקרובים נעשה כל מה שאנחנו יכולים כדי לקדם קמפיין ומאבק נגד הימין הכהניסטי ובעד גוש חוסם יהודי-ערבי, ובשביל שנצליח - אנחנו צריכים אתכם איתנו. חסרים לנו משאבים רבים לקמפיין, וכל תמיכה - אפילו קטנה - תעזור לנו להיות יותר ברחוב, יותר ברשת, יותר בתקשורת, ויותר איפה שצריך תנועה יהודית-ערבית כמו שלנו. في الأسابيع القريبة سنفعل كل ما بوسعنا لتطوير وتوسيع الحملة والنضال ضد اليمين الكاهاني ومع كتلة مانعة يهودية-عربية، ولكي ننجح - نحتاجكم معنا. تنقصنا موارد عديدة للحملة، وكل دعم - ولو كان بسيطًا - سيساعدنا من أجل أن نتواجد في الشارع، في الشبكة أكثر، في الإعلام أكثر، وفي كل مكان يحتاج حراكًا يهوديًا-عربيًا كحراكنا.

סוגיית הגוש החוסם היהודי-ערבי הפכה לסיפור הגדול והמשמעותי של הבחירות. המהלך המרכזי של נתניהו נסוב כולו סביב שאלת 61 המנדטים: מצד אחד? הוא פועל על מנת להכניס את הכהניסטים לכנסת, משום שבלעדיהם לא יהיה לו גוש של 61 מנדטים לצידו. מן הצד השני, הוא נוקט בדה-לגיטימציה שיטתית ומתמדת כלפי האזרחים הערבים ונבחרי הציבור הערבים, משום שהוא מבין - שבלי חברי הכנסת הערבים, לא ייתכן גוש חוסם של 61 מנדטים שיתייצב מולו. זה הסיפור המרכזי של מערכת הבחירות הזו. قضية الكتلة المانعة اليهودية-العربية صارت القضية الأكبر والأهم في المعركة الانتخابية هذه. يصب نتنياهو كل جهده حول مسألة ال-٦١ مقعد: من جهة يسعى لإدخال أتباع كاهانا للكنيست، لأنه من دونهم لن يتمكن من تشكيل كتلة من ٦١ مقعد تدعمه. من جهة أخرى، يتّبع أسلوب نزع الشرعية الممنهج والمتواصل تجاه المواطنين العرب وممثليهم في الكنيست، ذلك لأنه يفهم جيدًا - أنه دون أعضاء الكنيست العرب، لن يكون ممكنًا تشكيل كتلة مانعة له مكونة من ٦١ مقعدًا. هذه هي القضية المركزية للمعركة الانتخابية الحالية.

המאבק שלנו הוא מאבק משמעותי. מאבק שמשמיע את הקול ההפוך, שמהווה משקל נגדי, ושנועד למשוך את הזירה בכיוון הפוך לכיוון שנתניהו מושך אליו. نضالنا مهم جدًا. نضال يسمِع الصوت المعاكس، له وزنه المعاكس، ويهدف لجذب المشهد برمته للاتجاه المناقض لذلك الذي يقود إليه نتنياهو.

יאיר לפיד הצהיר שגם הוא מחרים את נבחרי הציבור הערבים? נכוון את האש אליו. נתניהו מגביר את ההסתה נגד האזרחים הערבים? נעמוד ביחד מול ההסתה הזו.. הכהניסטים מגיעים למרכז הבמה הפוליטית? אנחנו נפריע להם בכל דרך שנוכל. يئير لبيد صرّح بأنه هو أيضًا يقاطع أعضاء الكنيست العرب؟ سنصوّب النار نحوه. نتنياهو يصعّد التحريض ضد المواطنين العرب؟ سنقف معًا أمام هذا التحريض. أتباع كاهانا يصلون لمركز الساحة السياسية؟ سنعطّل ذلك عليهم بكل طريقة ممكنة.

אנחנו צריכות וצריכים אתכם איתנו במאבק הזה. אז יאללה, למה אתם מחכים? نحن بحاجتكم وبحاجتكن معنا في نضالنا هذا. هيا إذًا، ماذا تنتظرون؟

"עומדים ביחד" היא תנועה ציבורית של מאבק ושל תקווה, ששותפים בה חברים וחברות מכל קצוות הארץ: צעירים ומבוגרים, יהודים וערבים, נשים וגברים.

אנחנו רוצים לקבץ יחד את מי שנמאס להם מכך שהשיטה הקיימת לא פועלת לטובת הרוב, אלא לטובת מיעוט קטן, ולסלול את הדרך להעמדת חלופה לשלטון הנוכחי ולהבאת שינוי מהותי בחברה הישראלית.

ביחד, נוכל לקדם את ערכי השלום, השוויון והצדק החברתי, ולהפוך את הארץ הזו למקום לכולנו.

"نقف معًا" – هو حراك جماهيري للنضال والأمل، ينشط فيه شركاء من جميع أنحاء البلاد: شباب وبالغين، يهود وعرب، نساء ورجال. يسعى الحراك لضم كل من سئم الوضع الذي فيه لا يعمل النظام من أجل الأغلبية، انما من أجل أقلية صغيرة، هادفين فتح طريق لبديل للسلطة الحالية ومن أجل تغيير جدّي في المجتمع الاسرائيلي. معاً نريد دعم قيم السلام، المساواة والعدالة الاجتماعية، من أجل إعداد الأرض لتحوينا جميعاً.

אנחנו צריכים אתכם ואתכן איתנו, כדי שבשנה הקרובה תנועת "עומדים ביחד" תוכל לגדול ולהתחזק, בזכותכם. כדי להצליח להעסיק עוד אשת צוות במשרה מלאה - אנחנו צריכים עוד 10,387 שקלים בחודש. نحن نحتاجكم ونحتاجكن معنا، حتى يكون بإمكان حراك "نقف معًا" هذا العام، بفضلكم، أن يكبر ويزداد قوّة. حتى نتمكن من توظيف عضوة طاقم جديدة بوظيفة كاملة - نحن بحاجة ل-١٠،٣٨٧ شاقلًا إضافيًا في الشهر.

בכל חודש שעובר, הפעילות והפעילים שלנו מקיימים יותר ויותר פעילות. בכל הפגנה שמתקיימת בארץ רואים היום את החולצות והשלטים הסגולים. לכנסים ולאירועים שלנו מגיעים מאות אנשים וברשת יותר ויותר אנשים נחשפים לפעילות ולפרסומים שלנו. כדי להמשיך ולגדול, כדי לבנות כאן תנועה שבאמת תשנה ותשפיע, אנחנו צריכים אתכם ואתכן איתנו.

​في كل شهر يمر, ناشطاتنا ونشطاؤنا في الحلقات المختلفة في الحراك يقيمون نشاطات أكثر وأكثر. في كل مظاهرة تقام في البلاد يمكنكم رؤية اللباس والشّعارات البنفسجيّة. في المؤتمرات والفعاليات التي نقيمها يحضر مئات المشاركين وفي شبكة الإنترنت المزيد والمزيد من النّاس ينكشفون لنشاطنا وإصداراتنا. كل هذه الأمور تكلفنا مالًا. في كل شهر, أكثر من الشّهر السّابق.

הפכו עוד היום לתומכים קבועים של תנועת עומדים ביחד! ​لكي ننجح بدعم توسعنا, نحن نتوجه إليكم بطلب, من فضلكم أن تعطوا للحراك رسوم أشتراك شهريّة.

כבר היום רבים מעניקים באופן חודשי תמיכה לתנועה שמגיעים ביחד לכמעט 8,000 שקלים בחודש. עזרו לנו להגדיל את המספר הזה, עוד היום. בחרו את הסכום שמתאים לכן ולכם - מ-18 שקלים בחודש או פחות, ועד 250 שקלים בחודש או יותר. תלוי בכן ובכם. ​حتى اليّوم يقوم 82 عضوة وعضو بدفع رسوم إشتراك شهريّة للحراك والتي تصل معًا إلى ما يقارب ال-8,000 شاقل في الشّهر, ساعدونا على تجنيد مبلغ أكبر, اليّوم. إضغطوا على الزر هنا في الأسفل ووافقوا على رسوم إشتراك عن طريق أمر دفع ثابت شهري بما يلائمكم ويلائمكن من 18 شاقلًا في الشّهر أو أقل, وحتى 250 شاقلًا في الشّهر أو أكثر. الأمر يعود إليكن وأليكم.

אני אתכם, אתרום למאבק أنا معكم، سأتبرع للنضال

https://www.standing-together.org/donate?utm_campaign=577505faf8-EMAIL_CAMPAIGN_2019_02_27_07_26&utm_medium=email&utm_source=%D7%A8%D7%A9%D7%99%D7%9E%D7%AA%2B%D7%AA%D7%A4%D7%95%D7%A6%D7%94%2B%D7%A8%D7%90%D7%A9%D7%99%D7%AA%2B30.1.2019&utm_term=0_787d8e6cde-577505faf8--

אני אוהב את התנועה, אתרום באופן קבוע أنا أحب الحراك، سأتبرع بشكل ثابت https://www.standing-together.org/becomeasupporter?utm_campaign=577505faf8 EMAIL_CAMPAIGN_2019_02_27_07_26&utm_medium=email&utm_source=%D7%A8%D7%A9%D7%99%D7%9E%D7%AA%2B%D7%AA%D7%A4%D7%95%D7%A6%D7%94%2B%D7%A8%D7%90%D7%A9%D7%99%D7%AA%2B30.1.2019&utm_term=0_787d8e6cde-577505faf8-


רומן לוין מסרב להמשיך שירות צבאי - בגלל הכיבוש והגזענות

מלווה בעשרות חברים, תומ�