פעילות ודיווחים 

לא להקמת ישוב יהודי והחרבת כפר בדואי!

תושבי הכפר אום אל-חיראן מקיימים הפגנה ותהלוכה בכפר במחאה על תחילת העבודות להקמת היישוב היהודי חירן שאמור להיבנות על חורבות כפרם לאחר הריסתו. ההפגנה, בשיתוף גופים ותנועות שונות וביניהם גוש שלום, תתקיים ביום חמישי, 27.8.15, שעה 11:00 בבוקר.

ביום ראשון האחרון החלו דחפורים להכשיר שטח בסמוך לבתי הכפר אום אל-חיראן, שנועד להקמת יישוב זמני לגרעין שממתין להקמת חירן היישוב חירן. לפי תכנית המתאר של היישוב חירן, השכונות הקבועות אמורות להיות מוקמות על אדמות הכפר אום אל-חיראן, מה שיחייב את הריסתו. התחלת הבנייה של היישוב הזמני ללא פתרון ודאי המקובל על תושבי אום אל-חיראן מאיימת על עתיד הכפר ומותירה את תושביו באי ודאות.

תושבי הכפר אום אל-חיראן אינם מתנגדים להקמת היישוב חירן, והם חוזרים ומציגים את עמדתם כי הקמת יישוב משותף או יישוב שכן, שיאפשר לכפרם להישאר במקומו, היא אפשרות חיובית שמקובלת עליהם. ממשלת ישראל והרשויות השונות מצידן קובעות עובדות בשטח ומתעלמות מעמדת תושבי הכפר.

רקע: בני שבט אבו-אלקיעאן תושבי הכפרים אום-אלחיראן ועתיר עומדים בפני הגירוש השלישי מאז שפונו לראשונה בשנת 1949 מאדמת אבותיהם בוואדי זובאלה, ליד קיבוץ שובל, ועד ששוכנו בשנת 1956, על ידי המדינה, במקום מושבם הנוכחי ליד יער יתיר. בית המשפט קבע זה מכבר שתושבי הכפרים יושבים במקום ברשות, וכי המדינה היא שהורתה להם ואפשרה להם להשתמש בקרקעות לאורך השנים. למרות זאת, בחודש מאי האחרון, התיר בית המשפט העליון את הריסת הכפר אום אל-חיראן ואת פינוי תושביו לטובת הקמת היישוב היהודי חירן על אדמותיו ואת הרחבת יער יתיר על חורבות הכפר עתיר. בקשה לדיון נוסף על החלטת בג״ץ עדיין תלויה ועומדת.

תגובת פורום הכרה: ״התכנית להקמת יישוב יהודי חדש על הריסות יישוב בדואי שקיים במקום שנים רבות מהווה אפליה בוטה הנגועה בגזענות. אנו קוראים לממשלת ישראל לעצור את העבודות, להידבר עם התושבים ולהגיע לפתרון שמוסכם על כל הצדדים״.

לפרטים: ראאד- 054-9732868. מיכל- 054-5851700. יריב- 054-3330355. אדאלה 04-9501610