פעילות ודיווחים 

הפגנת הורים נגד מעצרי ילדים - כיכר הבימה, ת"א

היום יום שישי 15.2 בין השעות ‏‏12:30‏‏ – ‏‏14:00 - הפגנת הורים נגד מעצרי ילדים, כיכר הבימה, ת"א.

קבוצת הורים נגד מעצרי ילדים התארגנה כדי להיאבק בתופעה הנרחבת של מעצרי הילדים בגדה המערבית וירושלים המזרחית, ולמען זכויות של קטינים פלסטינים בהליך הפלילי.

הורים נגד מעצרי ילדים מזמינים אתכם לפעילות מחאה נגד תופעת מעצרי קטינים פלסטינים. כיכר הבימה, תל אביב, היום יום שישי 15.2 בין השעות ‏‏12:30‏‏ – ‏‏14:00‏‏‏

נחלק מידע על התופעה המקוממת של מעצרי קטינים בשטחים הכבושים . באירוע יוקראו עדויות של ילדים שנעצרו ושל הוריהם, שנגבו על ידי פעילים העוקבים אחר בתי הדין הצבאיים, חברי ארגון Military Court Watch.

הרשויות בישראל מחזיקות מדי חודש מאות ילדים פלסטינים במעצר או במאסר, רבים מהם בני 15 ומטה. רוב הנערים נשארים במעצר עד תום ההליכים, שמייצר עליהם לחץ עצום להודות במעשים בסמגרת הסדרי טיעון. החשד העיקרי בגינו נעצרים קטינים פלסטינים הוא עבירת יידוי אבנים.

ישראל אינה עומדת בדרישות המשפט הבינלאומי בנוגע למעצרי קטינים פלסטינים ומפרה את זכויותיהם באופן מערכתי ושגרתי. המעצר, שמלווה פעמים רבות בפריצה לבתים באמצע הלילה ובאלימות פיזית ומילולית, הוא חוויה טראומטית לילדים ולבני משפחותיהם.

קבוצת הורים נגד מעצרי ילדים פועלת לחשיפתה של תופעת מעצרי קטינים פלסטינים, ולצמצום בפגיעה האלימה והשיטתית בזכויותיהם, החותרת תחת עקרון טובת הילד. אנו פועלים לקידום ההגנות להן זכאים הקטינים, בהתאם לעקרונות האמנה הבינלאומית לזכויות הילד.

בניגוד לקטינים פלסטינים, קטינים ישראלים אינם נשארים במעצר עד תום ההליכים, למעט במקרים חריגים. קטינים ישראלים יהודים החיים בשטחים הכבושים נהנים מזכויות רבות בהליך הפלילי, שנמנעות מקטינים פלסטינים. מתקיימת אפליה ממוסדת, מערכתית ומכוונת, הננקטת כלפי קטינים פלסטינים רק בשל השתייכותם הלאומית.

פרקטיקת מעצרי הילדים הנרחבת הורסת את עתידם של מאות ואלפי ילדים ברחבי השטחים הכבושים, ומקטינה את הסיכוי לעתיד של שלום. מדובר בחלק ממערך השליטה והדיכוי המופעל על החברה הפלסטינית, שנועד להרתיע ולשבור קהילות הנאבקות על זכויותיהן.

מאז יוני 2018 הצטבר אצלנו מידע על כ- 150 מעצרים, רובם ליליים, של קטינים פלסטינים בגדה המערבית. הספירה הזאת מבוססת על דיווחים שמגיעים אלינו דרך המוקד להגנת הפרט שמאתר עבור הורים שפונים אליו להיכן נעלמו ילדיהם באישון הלילה או בדרכם לבית הספר. אין בה כדי לאמוד על גודל התופעה המחרידה הזאת, שבה ילדים בני 12 ומעלה נעצרים, נשפטים, ונכלאים תוך הפרה בוטה, שגרתית ושיטתית של זכויותיהם, אף בעת שחרורם ממעצר או ממאסר. כך, למשל, לפי דיווחים שמגיעים לארגון בצלם מהשב"ס ומהצבא, רק באחד מימי אוקטובר האחרון נמצאו במעצר כ- 220 ילדים, כמעט חמישית מהם בני פחות מ-16 http://bit.ly/BTselemStatistics

2018 הייתה עוד שנה איומה: מהמידע שנצבר על סמך עדויות שמפרסם הארגון העוקב אחר מעצרי ילדים בידי הצבא ומפרסם את השפעותיהם הטראומטיות על הקטינים והוריהם, רוב המעצרים בוצעו בלילה. למעלה מ-85 אחוז דיווחו כי נאזקו בידיהם ועיניהם כוסו . שבעים אחוז דיווחו שנהגו כלפיהם באלימות פיזית, 68 אחוז סיפרו שנחקרו תחת איומים. רק ב-3 אחוז מהמקרים דווח על הגנה על זכותו של הקטין לליווי הורה בחקירות, בהתאם לסטנדרטים הבינלאומיים. לרוב אף נשללת מהם הזכות להתייעץ עם עורך דין לפני חקירתם. צפו בפילוח המלא כאן: http://bit.ly/MCWStatistics

הנתונים נכונים לאוגוסט 2018, ומתבססים על מידע שפרסמו בצלם והפעילים העוקבים אחר בתי הדין הצבאיים וכן נתונים רשמיים שהתקבלו משב״ס והצבא.

  • על פי נתוני בצלם, המוקד להגנת הפרט, Military Court Watch, DCIP

https://www.facebook.com/events/418327582308373?sfns=mo


נפגין נגד השתלטות המתנחלים בשייח׳ ג׳ראח וגירוש תושבים

היום (שישי) נפגין יחד נגד השתלטות המתנחלים על שייח ג׳ראח וגירוש תושבי השכונה, למען צדק לתושבי מזרח ירושלים.

ארבעים מבני משפחת סבאג בשייח' ג'ראח קיבלו הודעת פינוי. ארבעים בני ובנות משפחת סבאג עלולים להיזרק מהבית בו גרה המשפחה כבר מעל 60 שנה, בשכונת שייח׳ ג׳ראח בירושלים. משפחת סבאג נמצאת על הכוונת של עמותות המתנחלים.

לפני כמה שבועות, בג״ץ חרץ את גורלן של עשרות משפחות פלסטיניות בשייח׳ ג׳ראח, כשסירב לדון בבעלות של משפחת סבאג על הקרקע בטענה ש"חלה התיישנות על התיק". ועכשיו רק מאבק אזרחי ולחץ ציבורי יכולים לעצור את השתלטות המתנחלים על השכונה. אנחנו לא יכולים להפקיר את המשפחות בשייח׳ ג׳ראח לימין המשיחי ולרשויות אדישות שיזרקו את משפחת סבאג ועוד מאות בני אדם מבתיהם.

אם לא נעצור את הפינוי - זה יפרוץ את הדרך לגל פינויים שיעקור עוד מאות בני אדם מבתיהם.

בשבוע שעבר צעדנו יחד 150 איש.ה ממערב העיר לשייח' ג'ראח, לבית המשפחה, כדי להפגין סולידריות ותמיכה במאבקה של המשפחה ושל השכונה כולה.

פעילים ישראלים ופלסטינים כבר הגיעו להפגנות בשכונה כדי לעצור את הפינוי, ולתמוך במוחמד סבאג - פעיל מרכזי במאבק. עכשיו התושבים מבקשים שלא ניתן לנושא לרדת מסדר היום - וכאן אנחנו נכנסים לתמונה.

ב-2009, אלפי פעילות ופעילים ישראלים ופלסטינים הצטרפו למאבק, והצליחו לעצור את הפינויים בשכונת שייח׳ ג׳ראח למשך עשור. רק התגייסות רחבה תוכל לעצור את הפינוי גם הפעם.

רק לאחרונה לחץ ציבורי אדיר הצליח לעצור את גירוש התושבים בחאן אל אחמר - והראה לנו את החשיבות של פעילות ופעילים ישראלים ובינלאומיים שמצטרפים לפעילות ופעילים פלסטינים בשטח. אנו נעמוד שוב כתף אל כתף עם מוחמד סבאג ועם הפעילות והפעילים בשייח׳ ג׳ראח - ונעצור יחד את הפינוי המתקרב.

ההפגנה הגדולה תתקיים היום, שישי, בשעה 14:00 בגן של שייח׳ ג׳ראח. נוכחות של מאות רבים של מפגינים שיעמדו לצד משפחת סבאג ותושבי השכונה תראה למתנחלים ולרשויות שהפינוי האכזרי לא יעבור בשקט.

כירושלמי, המאבק הזה חשוב לי במיוחד - ביום שישי שעבר צעדתי מהדירה שלי בנחלאות עד לשייח׳ ג׳ראח, עם מגפון ביד ויחד עם יותר מ-100 פעילות ופעילים. אני יודע שיש עוד רבים שמתנגדים לפינוי, ויכולים לעמוד לצד משפחת סבאג והמשפחות בשייח׳ ג׳ראח.

להלן האיוונט: https://www.facebook.com/events/1424376924364788/

תרומות לסיוע למאבק

https://act.zazim.org.il/donate/sheikhjarrah_busses_he/?t=16&akid=3350%2E8418%2EST4Fs5

בנחישות,

אלי, מעין, רלוקה, בנג׳י, מחמוד, הלי ואורנת - צוות זזים

נ.ב. כדי להירשם להסעה שתצא היום מגינת לוינסקי ו/או תחנת רכבת ארלוזורוב, לחצ/י כאן. https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdpD-qgR1Y4p9dS0i5J--tFMIXgQYHFSoT97RhD8MrPWpOBFA/viewform

לקריאה נוספת

העליון דחה בקשה של משפחה פלסטינית לדיון נוסף בגירוש מביתה בשייח ג'ראח / ניר חסון, הארץ 13.1.19

https://act.zazim.org.il/go/3804?t=10&akid=3350%2E8418%2EST4Fs5

החלטת העליון לפנות משפחה משייח׳ ג׳ראח עלולה להשפיע על עשרות משפחות פלסטיניות / ניר חסון, הארץ 18.11.18 https://act.zazim.org.il/go/3805?t=12&akid=3350%2E8418%2EST4Fs5

״ליהודים מותר לקחת לנו את הבית, ולנו אסור לחזור לחיפה?״ / אורן זיו, שיחה מקומית 23.11.18

https://act.zazim.org.il/go/3806?t=14&akid=3350%2E8418%2EST4Fs5


פעולת חירום נגד הגזענות - מול הנהלת ביה״ח ברזילי‎!

בהתארגנות מהירה, קראו 3,600 אזרחים ואזרחות להנהלת בית החולים ברזילי לבטל את הנוהל המזעזע המתרחש כל בוקר בכניסה לביה״ח: נוסעים ערבים בקו האוטובוס העובר בברזילי מופרדים מהנוסעים היהודים - מאבטחים פרטייים מורידים אותם מהאוטובוס, והנוסעים הערבים נאלצים לחכות בצד הכביש עד שהאוטובוס מסיים את הסיבוב בבית החולים.

למרות הלחץ, בברזילי ממשיכים להיאחז בתירוצים. עכשיו אנחנו מתכוונים להביא את הכוח של הקהילה שלנו עד לשערי בית החולים, בפעולה שתגביר את הלחץ הציבורי והתקשורתי - ותחייב את הנהלת ביה״ח לשים סוף לנוהל הגזעני.

היום (שלישי) בבוקר, יחד עם פעילות ופעילים מהאזור, נגיע ישירות למשרדי הנהלת ביה״ח ברזילי - כדי להבהיר להם שהגזענות לא משתלמת, והסערה לא תעבור כל עוד הנוהל הגזעני ימשך. מחר נגיע לפעולת טיפול נמרץ בבית החולים ברזילי עצמו - עם מיצג מחאה של הגשת ״עזרה ראשונה נגד גזענות״, באנרים ענקיים וחומרי הסברה. נגיש את אלפי החתימות שלנו ישירות להנהלה ונדרוש מהם תשובות בפומבי. דוקא במקום כמו בית החולים ברזילי, בו עובדים רופאים ערבים ויהודים זה לצד זה, הלחץ שלנו יכול להשפיע!

כשמנהל סניף ״ארומה״ בערד אסר על העובדים לדבר ביניהם בערבית, אלפים הצטרפו לקריאה שלנו לארומה לבטל את ההנחיה הפוגענית, ובזכות עשרות תרומות של פעילות ופעילים, תלינו מול הסניף שלטי חוצות עם כיתוב בערבית ועברית נגד גזענות, ורק בחודשים האחרונים פעלנו יחד שוב ושוב נגד חוק הלאום. יחד, יהודים וערבים, אנחנו נאבקים בהפרדה ובגזענות - וגם ננצח.

בנחישות והערכה,

אלי, מעין, רלוקה, הלי, מחמוד, בנג׳י ואורנת - צוות זזים.

לפרטים ותיאום ראיונות: הילה 0542457680

לקריאה נוספת:

סלקציה בקו אוטובוס שנכנס לבי"ח ברזילי: שהערבים יחכו בחוץ / יעל מרום, שיחה מקומית, 15.1.19

https://act.zazim.org.il/go/3794?t=8&akid=3310%2E8418%2EnwvcrP

מחאה נגד בי״ח ברזילי: בטלו את הבידוק המפלה בין ערבים ויהודים / יעל מרום, שיחה מקומית 18.1.19 https://act.zazim.org.il/go/3799?t=10&akid=3310%2E8418%2EnwvcrP

http://www.scooper.co.il/pr/1044342/

זזים היא תנועה אזרחית של למעלה מ-135,000 פעילות ופעילים שיוזמים קמפיינים בנושאים בוערים כדי לקדם שוויון, שלום, זכויות אדם וצדק חברתי.


מוחים יהודים וערבים הורדו בכח מאוטובוס באשקלון

גדיר האני, חברת הנהגה בתנועת עומדים ביחד: "זו המציאות שחוק הלאום מקדם ומאפשר. אפלייה והפרדה פוגענית - המאבטח פנה אלי רק בגלל שאני עוטה כיסוי ראש."

פעילי תנועת 'עומדים ביחד', ערבים ויהודים, הורדו הבוקר (יום א', 16.1) מקו 18 באשקלון על ידי מאבטחים של בית חולים ברזילי, במהלך מחאה נגד מדיניות בית החולים להפריד בשעריו נוסעים ערבים ויהודים.

בעת ההגעה של קו 18 לבית החולים, עלו מאבטחים על האוטובוס ופנו רק לאזרחים הערבים בבקשה שיזדהו. בעקבות סירובם של הערבים, פעילי תנועת עומדים ביחד, להזדהות בפני מאבטחי בית החולים, התפתחה בתוך האוטובוס מחאה של ערבים ויהודים שמחו נגד המדיניות המפלה.

המחאה התקיימה בתגובה למדיניות ההפרדה המתמשכת של בית החולים, עליה דווח בתקשורת בשבוע שעבר. פעילי התנועה הערבים והיהודים עלו לקו 18 בדרכו מהמרינה לתחנת הרכבת באשקלון, אך בשערי הכניסה לבית החולים, בו עוצר האוטובוס בשלוש תחנות, עלו מאבטחי המוסד לאוטובוס על מנת לבצע סריקה במהלכה פנו לנוסעים אותם זיהו כערבים וביקשו מהם להזדהות.

במהלך המחאה בתוך האוטובוס, הורדו ועוכבו במקום כעשרה פעילים של תנועת עומדים ביחד.

גדיר האני, חברת הנהגה בתנועת עומדים ביחד, אליה פנה ראשון המאבטח בדרישה שתזדהה, אמרה הבוקר: "זו המציאות שחוק הלאום מקדם ומאפשר. אפלייה והפרדה פוגענית. המאבטח פנה רק אליי ואל החברים שלי, מתוך אוטובוס שלם ומלא, בגלל שאנחנו ערבים ובגלל שאני עוטה כיסוי ראש. באנו לכאן הבוקר כי אנחנו לא מסכימים למדיניות של אפליה והפרדה בין יהודים לערבים. הורדה של ערבים מהאוטובוס - מדיניות אותה הנהלת בית החולים לא הכחישה - היא מעשה פסול שאסור שנסכים שיתקיים בחברה שלנו. אנחנו כאן כדי לעצור את המדיניות הזו ולהבהיר שהמדינה הזו היא הבית של כולנו".

לפרטים ותיאום ראיונות: הילה 0542457680


להפסיק את ריסוס החומרים המסוכנים מעל רצועת עזה!

ביום שני, 07.01.19, פנינו, יחד עם ארגוני זכויות האדם אל מיזאן בעזה ועדאלה, לראש הממשלה בנימין נתניהו בתפקידו כשר הביטחון, הפרקליט הצבאי הראשי עו"ד שרון אפק, והיועץ

המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט, בדרישה דחופה להימנע מריסוס חומרי הדברה מהאוויר בתוך רצועת עזה ובסמוך לשטחיה, פעולה הגורמת לפגיעה קשה ביבולים חקלאיים ומסכנת את בריאות תושבי הרצועה.

בהתאם לדיווחים בתקשורת ולעדויות תושבים ברצועת עזה, ביום 4.12.2018 ביצע הצבא טיסות ריסוס חומרים קוטלי עשבים בתוך שטחי רצועת עזה ובסמוך לגדר המפרידה בין ישראל

לרצועה. כתוצאה, נגרמו נזקים למגוון גידולים בשדות הסמוכים לגדר בתוך שטח הרצועה. בדצמבר 2015 הודה הצבא שהוא מבצע ריסוס של קוטלי עשבים באמצעות מטוסים סמוך לגדר במטרה

לחשוף את הקרקע. על פי עדויות חקלאים וארגונים מקומיים ברצועה, ריסוסים אלה מתבצעים מאז 2014. ביוני 2016 פנו הארגונים בשם שמונה חקלאים תושבי רצועת עזה ששטחיהם נפגעו

ודרשו להפסיק את הריסוסים ולפצות את החקלאים בגין הנזקים שנגרמו להם, אך הצבא סירב.


שלושה פלסטינים נורו למוות בגלל "פיגועי דריסה" שלא היו

דצמבר 2018: כוחות הביטחון ירו למוות בשלושה פלסטינים בטענה שביצעו פיגועי דריסה – שלא היו!

במהלך תשעה ימים בחודש דצמבר, אנשי כוחות הביטחון ירו והרגו שלושה פלסטינים בעילה של ניסיון לבצע "פיגועי דריסה" – שלא היו ולא נבראו. שלושתם נורו למוות מבלי שסיכנו את חייהם של אנשי כוחות הביטחון או של כל אדם אחר. מותם הוא תוצאה ישירה של מדיניות פתיחה באש מופקרת ובלתי חוקית, המתירה מראש, ומגבה בדיעבד, ירי קטלני במצבים שאינם מצדיקים זאת.

11.12.18: עומר עוואד (24) שאנשי כוחות הביטחון ירו בגבו והרגו אותו בעת שהתרחק מהם, כשחזר במכוניתו מהתכת נחושת לצרכי פרנסה. לטענת הצבא אנשי כוחות הביטחון ירו אש חיה בגבו לאחר שחשדו כי ניסה לדרוס אותם. איש מהם לא נפגע. אנשי כוחות הביטחון שנכחו במקום אף לא הגישו לו כל טיפול רפואי.

13.12.18: חמדאן עארדה (58) שחיילים ירו בו למוות כשהיה בדרכו לאזור התעשייה באל-בירה במכוניתו, ככל הנראה לאחר שהופתע מנוכחותם במקום. על פי דיווחים בתקשורת הוא פגע בשוגג בחייל, שנפצע באורח קל. החיילים פתחו לעברו בירי אינטנסיבי ולא הפסיקו גם לאחר שנפגע ומכוניתו נעצרה. החיילים מנעו מאנשי הצוות הרפואי שהגיע למקום לגשת אליו.

20.12.18: קאסם עבאסי (17), שחיילים ירו בגבו והרגו אותו כשהמכונית שבה נסע לבילוי בשכם עם שלושה מבני משפחתו התרחקה ממחסום בית אל-DCO. מכוניתם לא סיכנה איש מהחיילים – לא כשהיו בסמוך למחסום, ולא כשהתרחקו ממנו.

מקרים אלה הם תוצאה ישירה – וצפויה – של מדיניות פתיחה באש מופקרת ובלתי חוקית הנוהגת בשטחים, המאפשרת לאנשי כוחות הביטחון לעשות שימוש בכוח קטלני גם במצבים שבהם לא נשקפת סכנה ממשית לאף אדם. הזלזול המחריד בחייהם של פלסטינים מתבטא גם בהימנעותם של אנשי כוחות הביטחון מהגשת טיפול רפואי לפצועים ובכך שהם מונעים מצוותים רפואיים לבצע את עבודתם.

מפקד אוגדת איו"ש, תת אלוף ערן ניב, אמר לאחר הריגתו של עבאסי, השלישי מבין ההרוגים, כי "אנחנו הורגים אנשים שלא התכוונו להרוג". ואולם נראה כי לדברים מדויקים אלה, שנאמרו על-ידי קצין בכיר, לא תהיה כל השלכה בשטח: למרות שהשלכותיה של מדיניות זו ידועות מזה זמן רב, היא נותרה כשהייתה וההוראות לא שונו. מעבר לכך: מאות מקרי הרג קודמים במסגרת מדיניות נפשעת זו כבר טויחו בעבר – והפרקליטות הצבאית צפויה לטייח היטב גם את שלושת המקרים האחרונים. העדר דין וחשבון, בשילוב אווירה ציבורית המוזנת מהצהרות של פוליטיקאים וקובעי מדיניות המעודדים את הירי, מבטיחים כי ירי קטלני חסר הצדקה בפלסטינים שאינם מסכנים איש – יימשך.


הריגתו של עומר עוואד, מערבית לעיירה איד'נא, 11.12.18:

ביום שלישי, 11.12.18, בסביבות השעה 8:00 בבוקר, נסע עומר עוואד, בן 24, תושב העיירה איד'נא שממערב לעיר חברון, לאזור הסמוך לגדר ההפרדה כדי להתיך נחושת, אותה הוא מוכר לפרנסתו. בדרכו חזרה, בסביבות השעה 9:00, הגיע עוואד לצומת בפאתיה המערביים של איד'נא, שבו כלי-רכב של כוחות הביטחון חסם את הפנייה ימינה. עוואד פנה שמאלה, לכיוון דרך העולה לעיירה. שני אנשי כוחות ביטחון, שעמדו בסמוך לכלי-הרכב שחסם את הצומת, ירו על מכוניתו כשהייתה במרחק של כ-15 מטרים מהם, בעודה מתרחקת מהם. עוואד נפצע מהירי, סטה לצד הדרך ונעצר. לפי עדויות שגבה בצלם, עוואד היה עדיין בחיים בשלב זה, אך איש מאנשי כוחות הביטחון שהיו במקום לא הגיש לו טיפול רפואי. תושבים שהגיעו למקום ניסו להוציא אותו מרכבו ורק לאחר כרבע שעה הוא פונה לבית החולים באמבולנס של הסהר האדום, שם נקבע מותו. לפי מידע שנמסר לבצלם הוא נפגע מירי כדורים חיים בגבו.

מיד לאחר האירוע הודיעה המשטרה כי "לפני זמן קצר ביצעו לוחמי מג"ב ירי לעבר רכב פלסטיני, שלפי החשד ניסה לדרוס אותם בעת שאבטחו פעילות של המנהל האזרחי בעיירה איד'נא. לא היו נפגעים באירוע".


הריגתו של חמדאן עארדה, אל-בירה, 13.12.18:

ביום חמישי, 13.12.18, ירה פלסטיני על טרמפיאדה בסמוך לכניסה להתנחלות גבעת אסף שמדרום-מזרח לרמאללה, הרג שני חיילים ופצע חייל ואשה באורח קשה. בעקבות הפיגוע הצבא ערך חיפושים בעיירה אל-בירה שמצפון לרמאללה.

בסביבות השעה 16:30, נסע חמדאן עארדה, תושב רמאללה, בן 58, מביתו לאזור התעשייה באל-בירה בו נמצא מפעל שניהל. קבוצת חיילים עמדה אחריי פנייה חדה בכביש, בעת שקבוצת חיילים נוספות ערכה חיפוש במבנה סמוך בבעלות חברה מסחרית. כשהגיע עארדה לפנייה החדה, הוא האיץ מעט ושינה את כיוון נסיעתו לעבר הכניסה למבנה, ככל הנראה לאחר שהופתע מנוכחות החיילים במקום. החיילים צעקו לעברו ופתחו מיד בירי אינטנסיבי על המכונית. לפי פרסומים בתקשורת מכוניתו פגעה באחד החיילים ופצעה אותו באורח קל. בסרטון וידיאו שהגיע לידי בצלם ניתן לראות בבירור שהירי על עארדה נמשך גם לאחר שנפגע ומכוניתו נעצרה. כעשר דקות לאחר מכן הגיע למקום אמבולנס של הסהר האדום הפלסטיני, אולם החיילים מנעו מאנשי הצוות הרפואי לגשת אל המכונית. לאחר כעשרים דקות, הגיע למקום אמבולנס צבאי ופינה את עארדה. גופתו מוחזקת בידי ישראל, המסרבת להשיבה למשפחתו.

דובר צה"ל טען אמנם ביום האירוע כי "מחבל ניסה לדרוס עם רכבו לוחמי צה"ל שהיו בפעילות מבצעית. לוחם צה"ל נפצע קל. כוחות הביטחון במקום הגיבו בירי ונטרלו את המחבל". ואולם, מאוחר יותר, לפי פרסומים בתקשורת, הצבא נמנע מהגדרת האירוע כ"פיגוע דריסה".

הירי לעבר עארדה ממשיך גם לאחר שרכבו נעצר


הריגתו של קאסם עבאסי, מחסום בית אל-DCO, 20.12.18:

ביום חמישי, 20.12.18, בשעות הערב, נסעו ארבעה מבני משפחת עבאסי, תושבי ראס אל-עמוד שבמזרח ירושלים, לכיוון העיר שכם. סמוך לצומת גבעת אסף נתקלו הארבעה בפקק תנועה. שוטר שעמד במקום הודיע להם כי הדרך לשכם חסומה והם הסתובבו ונסעו לכיוון רמאללה, לאזור שלא הכירו. כשהגיעו לכיכר הסמוכה למחסום בית אל-DCO, פנו הארבעה ימינה לכיוון היישוב ביתין. כשהבינו שטעו בדרכם, הסתובבו בחזרה לכיוון המחסום, בעת שחיילים קראו לעברם לעצור וירו אש חיה, לטענת הצבא באוויר. כשהגיעו חזרה לכיכר הסמוכה למחסום שוב פנו הארבעה, בטעות, חזרה לכיוון ירושלים. חיילים אחרים שהיו באזור המחסום ירו אש חיה ישירות עליהם. הירי פגע בדלתותיה השמאליות ובגלגליה של המכונית ובשניים מנוסעיה: קאסם עבאסי, בן 17, שישב מאחורי הנהג נהרג מהירי. הנהג נפצע מרסיסים, אך הצליח להמשיך בנהיגה. אחרי כדקה, כאשר המכונית הייתה במרחק של מאות מטרים מהמחסום, התקרב אליה ג'יפ צבאי מאחור והורה לנהג לעצור. שני חיילים יצאו מהג'יפ והורו לנוסעים לרדת ממנו ולהוריד את קאסם עבאסי.

עבאסי פונה מהמקום באמבולנס צבאי ולאחר כשעה פונו גם שלושת הנוסעים האחרים באמבולנס ישראלי שהגיע למקום. לפי פרסומים בתקשורת מתוצאות הנתיחה עולה כי עבאסי נורה בגבו מאחור. באותו ערב טען הצבא כי "לפני זמן קצר פרץ רכב את מחסום פוקוס... כוח שהיה במקום הגיב בירי"; למחרת הודיע הצבא כי למעשה המכונית כלל לא פרצה את המחסום.

לפרטים נוספים: עמית גילוץ, 054-6841126, amit@btselem.org בצלם - מרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים ת.ד. 53132, ירושלים 9153002. טלפון: 02-6735599


עירית באר שבע מנסה לסגור את מועדון מולתקא-מפגש!

נאבקים ונאבקות נגד הצנזורה, סתימת הפיות וההשתקה! מולתקא-מפגש עומד בפני סגירה. نناضل ضد الرقابة واغلاق الافواه والاسكات ملتقى مفقاش على وشك الاغلاق.

היום רביעי ה26.12 יתקיים דיון בעתירה שלנו לבית המשפט העליון נגד צו הפינוי של עיריית באר שבע, נוכחותכם.ן בדיון חשובה מתמיד يوم الاربعاء الموافق26..12 سيتم النظر في الالتماس الذي قدمناه لمحكمة العدل العليا ضد امر الاخلاء من قبل بلدية بئر السبع حضوركم يهمنا جداً

כבר עשור שמולתקא-מפגש - ملتقى مفقاش, - משמש כמרכז הפעילות והמפגש היחיד בבאר-שבע ליהודים וערבים. שופט בית המחוזי קבע כי פעילות כזו שווה ל – "להקים מועדון של כהנא באום אל פחם". ברור כי סכנת הסגירה שניצבת בפנינו היא לא גזירה משמיים אלא תוצאה של החלטה פוליטית, המבוססת על קמפיין שקרי ומסית של גורמי ימין בעיר. منذ عقد من الزمن والملتقى مفقاش هو الوحيد المستخدم كمركز للفعليات واللقاء الوحيد في بئر السبع لعرب ويهود قاضي المحكمة قرر ان فعالية كهذه مساويه لاقامه نادي "כהנה" في ام الفحم.من الواضح ان خطر الاغلاق الذي وضع امامنا ليس صدفة بل هو نتيجة لقرار سياسي اساسه حملة كاذبة من قبل اليمين في المدينة

קיווינו שראש העיר דנילוביץ' יתעשת, קיווינו שמערכת המשפט תעמוד לצדנו, וכעת אנו עותרים עד לבית המשפט העליון במטרה לזכות בצדק, ולהבטיח את חופש הביטוי בנגב, ובארצנו בכלל! אותנו לא תשתיקו! توقعنا ان رئيس المدينة دانلوفتش ، وتوقعنا ان منظمة القضاء ستقف معنا، والإن نحن نلتمس لمحكمة العدل العليا بهدف الوصول للحقيقة وضمان حرية التعبير عن الرأي في النقب وفي الدولة ككل! لن تسكتونا

מולתקא-מפגש מאפשר מדי שנה לאלפי יהודים וערבים להכיר, להיפגש ולפעול יחד למען עתיד משותף ולמען נגב צודק יותר לכולנו. לאורך כל השנה, מתקיימים במקום אירועים, דיונים, הקרנות סרטים, ערבי מוזיקה, הרצאות ומפגשים של הקהילות השונות בבאר שבע וסביבתה (וכן, אנחנו מודים, אנחנו לא חוששים לעסוק גם בנושאים שנויים במחלוקת, הרי זוהי המהות של דמוקרטיה). ملتقى مفقاش يُمكن كل عام آلاف اليهود والعرب من التعارف الالتقاء والعمل سويه من اجل مستقبل مشترك من اجل نقب متساوى اكثر للجميع على مدار العام تقام في المكان احداث محادثات عرض افلام امسيات موسيقى محاضرات ولقائات للمجتمعات المختلفه في بئر السبع والمنطقه (نعم نحن نقولها بصوت عالٍ نحن لا نتردد من التحدث والتعامل مع قضايا مثيره للجدل فهاذا هو جوهر الديموقراطية).

אבל לנו אין כוונה להיעלם, אנחנו מתכוונים להמשיך ולהיאבק על זכותנו לחופש ביטוי ודעה, מתוך אמונה שלמה שבבאר-שבע יש מקום לכולנו! لاكن ليس لدينا اي اراده للأختفاء نحن ننوي الاستمرار والمطالبه بحقوق حرية التعبير عن الرأي لأن لدينا الإيمان الكامل بأن في بئر السبع مكان للجميع!

פורום דו קיום בנגב منتدى التعايش بالنقب


מלווים את שייח' סייח אל טורי אל שערי הכלא!

היום שלישי 25.12.18, שייח' סייח אל טורי נשלח לכלא בעוון שהיה באדמות הכפר בו נולד. השייח' נכנס לכלא - העבריינים האמיתיים הם מי שכולאים אותו.

שלום רב, בהמשך להודעותינו הקודמות אנו ב"פורום הכרה" מזמינים את אזרחי ישראל השוחרים שלום וצדק ללוות את שייח' סייח' בכניסתו לכלא רמלה/מעשיהו היום, שלישי 25.12.18. בשעה 07:30 תצא מאל-עראקיב שבנגב שיירת מכוניות לכלא רמלה. משתתפים שלא יוכלו להגיע לשיירה מתבקשים להגיע עצמאית לרחבת הכניסה עד השעה 09:00. בואו להזדהות, בואו לחזק את שייח' סייח' וקהילת אל-עראקיב!

להלן לינק לאירוע https://www.facebook.com/events/1011743855677421/?ti=as

לפרטים: יעקב מנור 050-5733276


שייח סייח הולך לכלא, הקלון על מרשיעיו!

שייח סייח אל טורי עומד להיכנס לכלא לעשרה חודשים. זה יקרה היום, 25.12.18, לאחר שבתי המשפט הטילו עליו עונש בעוון השגת גבול וכניסה למקרקעי ציבור בניגוד לחוק באדמות מדינה. והנה הפושע הזה זוכה לתמיכה של פעילי זכויות אדם ודו-קיום. כמובן נשאלת השאלה מדוע אנחנו תומכים באדם שבית משפט ישראלי רואה בו פושע הראוי למאסר של עשרה חודשים ולקנס של עשרות אלפי שקלים. כדי להבין זאת צריך לספר את סיפור המקרה:

נתחיל מ-1905, אז קנה אבי סבו של שייח סייח אדמה ממישהו משבט אל עוקבי באזור אל עראקיב. ב-1914 החלו בני שבטו, אל טורי, לצד מגורים במקום, לקבור את מתיהם בקטע קטן של האדמה. ב-1952 הגיע המושל הצבאי לכפרם ואמר לשייח של אותם ימים שצה"ל מתכוון לערוך תמרונים בסביבה ולמען ביטחונם עליהם לעזוב את המקום. הוא הבטיח שכעבור חצי שנה, לאחר שהתמרונים יסתיימו, יוכלו לשוב לאדמתם. כאשר רצו לחזור נאמר להם שיוכלו לחזור בתנאי שיחכרו את השטח מהמדינה. הם לא הסכימו. הרי זו אדמתם, מדוע שיחכירו אותה? מסתבר שהכנסת העבירה את חוק רכישת מקרקעין ב-1953, שבין השאר קבע, שאדמות שלא היו בשימוש בזמן שנקבע בחוק יעברו לרשות המדינה. וכך בעזרת כוחו של צה"ל וחקיקה, המדינה שדדה את אדמתו של שייח סייח, כמו אדמותיהם של רבים אחרים. ככל הידוע לי קורבנות החוק הזה היו רק ערבים אזרחי ישראל ולא יהודים...

להמשך הסיפור יש שתי גרסאות: המדינה טוענת שבסוף שנות התשעים שייח סייח ואנשיו פלשו לאדמה והקימו את כפרם. שייח סייח טוען שהם תמיד שמרו על קשר ושימוש באדמה.

בסוף שנות התשעים החלה המדינה להשמיד את גידולי התבואה של הכפר אל עראקיב ולהרוס בתים בכפר. ביולי 2010 הרסו בפעם הראשונה את הכפר כולו. מאז כבר הרסו יותר מ-130 פעמים את הבניה הקלה שהם מקימים אחרי כל הריסה. לצד ההריסות המדינה נוקטת באמצעים של תביעות משפטיות נגד השייח ואנשיו. במסגרת זאת נגזר עליו עונש מאסר וקנס כספי. כל זאת בזמן ששאלת הבעלות על הקרקע נמצאת בהליך משפטי ועדיין לא הוכרעה!

למדינה יש צבא ומשטרה ויש לה את הכוח לחוקק חוקים ככל העולה על רוחה. רק שיש שני דברים בהם אינה יכולה לשלוט צדק ומוסר!

בכל משפט עומדים למשפט לא רק הנתבע אלא גם התובעים והשופטים. הנתבע עומד למשפט על הפשעים שביצע או לא ביצע. התובע עומד למשפט על איזה דברים הוא תובע ולפי איזה חוקים: האם צודק ומוסרי או לא. השופטים עומדים למשפט על פסיקתם. האם היא פסיקת צדק ומוסר או לא. האם הם פוסקים לפי חוקים נפשעים או, מתמרדים כנגדם.

שייח סייח עמד למשפט על שאינו מוכן להשלים עם שוד אדמותיו וגירוש אנשי כפרו מאדמתם, בידי המדינה כאשר גירשה אותם מכפרם ב-1952. הוא חזר לכפרו ולאדמתו והקימו מחדש. באה המדינה והרסה את הכפר ומנסה לגרש את שייח סייח ואנשיו מהכפר. ולשם כך תבעה אותו לדין והביאה להרשעתו בפלישה לאדמות ששדדה ממנו. שייח סייח הורשע והוטל עליו עונש של עשרה חודשים בכלא. הקלון הוטל על המדינה שתבעה אותו ועל השופטים שפסקו לפי חוקי הגזלן ונגד הצדק והמוסר.

מאת: עמוס גבירץ


"ירי אזהרה" ישראלי הרג שני נערים פלסטינים; בסרטון שפרסם הצבא הושמטה התקיפה הקטלנית

האירוע

ב-14.7.18, בסביבות השעה 18:00, החל חיל האוויר בירי ארבעה טילים לעבר בניין אל-כתיבה שבמערב העיר עזה, שהיה בשלבי בנייה מתקדמים. מפגיעת הטיל הראשון נהרגו שני נערים פלסטינים, לואאי כחיל ואמיר א-נימרה, שישבו על גג הבניין. 23 פלסטינים נוספים נפצעו בארבע תקיפות עזות יותר שבוצעו לאחר מכן. בהתקפה ניזוקו גם שני מבנים סמוכים, מרכז תרבות ומסגד.

ארבעת הטילים הראשונים ששוגרו נורו במסגרת מדיניות הצבא המכונה "הקש בגג". משמעה של מדיניות זו היא ירי של טילים קטנים יחסית שלכאורה נועדו להתריע בפני אזרחים על תקיפה גדולה יותר הממשמשת ובאה ולתת להם שהות להתפנות מהאזור. ישראל טוענת כי "אזהרות" אלה הן חוקיות ונועדו להגן על האזרחים, ואולם ההיפך הוא הנכון: הירי שנעשה כחלק מ"הקש בגג" הוא התקפה לכל דבר וככזה עליו לעמוד בכללים הקבועים בנוגע לכך במשפט הבינלאומי. במקרה הנוכחי, לואאי כחיל ואמיר א-נימרה נהרגו כתוצאה מההתקפה – שנעשתה בניגוד מוחלט לכללים אלה.

התחקיר

לאחר ההתקפה פרסם הצבא תיעוד וידיאו של ההתקפה בחשבון הטוויטר שלו, idfspokesperson@. בסרטון נראות ארבע "יריות אזהרה" כביכול שונות.

ההתקפה תועדה גם במצלמות אבטחה המוצבות על בניינים סמוכים וממקורות אחרים שאספו תחקירני השטח של בצלם. בנוסף, נבחנו בתחקיר גם קטעים שפורסמו ברשתות חברתיות ובמקורות אחרים הזמינים לציבור. Forensic Architecture השתמש בחומרים אלה כדי לבנות ציר זמן של התקיפות.

ממצאי התחקיר

  • התחקיר העלה כי בסרטון שפרסם דובר צה"ל הושמט ירי הטיל הראשון והקטלני. במקומו, ערך הצבא את הסרטון ושילב בו תיעוד וידיאו של אחת מ"יריות האזהרה" האחרות, שצולם מזווית אחרת. כך, בתיעוד שפורסם אכן הוצגו ארבע תקיפות, אולם רצף זה לא שיקף את המציאות: התקיפה הראשונה המופיעה ברצף שפורסם הייתה למעשה "יריית האזהרה" השלישית, מזווית אחרת.
  • מומחי תחמושת עמם נועצו Forensic Architecture ובצלם הגיעו, כל אחד באופן עצמאי, למסקנה שדפוס הפרגמנטציה מהתקיפה הקטלנית מצביע על-כך שהטיל הכיל רסיסים, תחמושת שנועדה להגביר את עוצמת הפגיעה. דבר זה סותר את טענת הצבא כי הירי היה לאזהרה בלבד.
  • אין אנו יודעים האם הצבא ראה את הנערים לפני התקיפה – אם כן היה אסור לו לתקוף; במידה והנערים לא נראו יש בכך לערער על מידת דיוקן של טכנולוגיות המעקב האוויריות עליהן מסתמך הצבא בבואו להצדיק פגיעה באזרחים.

ציטוטים

ניקולס מסטרסטון, חוקר ב- Forensic Architecture ומתאם הפרויקט, אמר: "החקירה מלמדת כיצד בחינה מעמיקה של חומרים ויזואליים שמספק הצבא, ואשר נועדו לכאורה להצדיק את "ירי האזהרה" על בניין אל-כתיבה, יכולה לחשוף סיפור אחר. 'התיעוד העשיר של האירוע בתצלומי סטילס ובווידיאו איפשר לנו לקיים חקירה עצמאית ומדוקדקת, ולערער על טענות הצבא. הדבר איפשר לנו לא רק להראות שכחיל וא-נימרה נהרגו מפגיעת טיל קטלני, אלא גם לחשוף את האופן המטעה שבו הצבא הישראלי מציג מידע לגבי תקיפות כאלה בפני הציבור".

איל ויצמן, מנהל Forensic Architecture, אמר: "החלטנו להשקיע זמן בחקירת האירוע משום ש"יריות אזהרה" הן חלק מהותי מטענת הצבא הישראלי כי הוא מתנהל בהתאם לסטנדרטים מוסריים גבוהים. אולם "אזהרות" כאלה משוגרות לעיתים באמצעות אותם טילים המשמשים כדי להרוג. לכן, אין זה מפתיע ש"יריות אזהרה" אלה עלולות להרוג את אותם אזרחים ממש שהן נועדו להזהיר, או שהמסר שהן אמורות להעביר לא תמיד מובן כהלכה. בנוסף, "אזהרות" כביכול אלה מעניקות לצבא, לתפיסתו, רישיון לפתוח לאחר מכן בהפצצה כבדה של מבנים באזורים עירוניים המאוכלסים בצפיפות. לפיכך, הן עלולות להוביל למספר רב יותר של נפגעים, במקום למנוע זאת".

חגי אלעד, מנכ"ל בצלם, אמר: "הצבא הישראלי משווק לציבור תקיפות אוויריות על הרצועה כפעולות כירורגיות, שנועדו להגן על אזרחים, המבוססות על מודיעין מדוקדק, תחמושת מדויקת, אמצעי המעקב החדשניים ביותר והקדשת תשומת לב רבה למשפט הבינלאומי. במציאות, כל אלה הם לעיתים קרובות תעמולה בלבד. האמת היא פגיעה מחרידה באזרחים, אמצעי מעקב שאינם מבחינים בין לוחמים לנערים, מודיעין כושל וצמצומם של עקרונות משפטיים שנועדו להגן על אזרחים לרשימת מכולת טכנית, המשמשת לאחר מכן לטיוח הפרות של זכויות האדם ולביסוס פטור גורף מעונש". לפרטים נוספים: עמית גילוץ, 054-6841126, amit@btselem.org בצלם - מרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים ת.ד. 53132, ירושלים 9153002. טלפון: 02-6735599


בואו לכיכר רבין לצעוק חלאס!

לפעמים, כשאנחנו מצליחים להרים ראש ולהסתכל על התמונה הגדולה, זה באמת נראה כאילו אנחנו כאן למטה, והם, המנהיגים שבחרנו, משחקים משחק אחר לגמרי הרבה מעל לראש שלנו.

תחשבו רגע – מה היה קורה אם המנהיגים באמת היו לוקחים גם אותנו בחשבון, ופשוט שמים סוף למחירים היקרים שאנחנו משלמים על מה שהם עושים?

בואו נזכור שאנחנו הרוב, והם שם בזכותנו ובשבילנו, ונגיד להם – חלאס!

כיכר רבין, 14.12, יום שישי בשעה 13:00 - צועקים חלאס!

منتدى العائلات الثكلى احيانا، عندما نرفع رؤوسنا وننظر الى الصورة الكبيرة، نجد اننا فعلاً في القاع، بينما هم، القادة الذين إخترناهم، يلعبون لعبة مختلفة تماماً فوق رؤوسنا. فكروا لحظة - ما كان سيحدث لو ان القادة فعلاً يشملوننا في حساباتهم، وببساطة يضعون نهايةً للثمن الباهظ الذي ندفعه نتيجة أعمالهم؟ تعالوا لنتذكر بأننا الأغلبية، و لنقول لهم - خلص! ميدان رابين, يوم الجمعة, 12.14, 13:00 - نصرَخ خلص!

צועקים חלאס! בכיכר רבין

היום שישי ה -14/12018 בשעה 13:00, לאחר כנס בוגרי תכנית הנרטיבים שלנו, נקיים בכיכר רבין בתל אביב אירוע לציון יום זכויות האדם, בו ישתתפו חברי הפורום, בוגרי התכנית, אירגוני שלום, תנועות שלום וציבור רחב, גדול ככל שרק ניתן.

נתכנס כולנו בכיכר רבין וביחד נצעק כולנו ביחד בקול גדול מאד:

"חלאס! זה לא ייגמר עד שנדבר".

כשבוע וחצי לפני האירוע נעלה עם קמפיין מאסיבי ברשתות החברתיות, וכן בשלטי חוצות בתל אביב, שיעורר מודעות ויזמין להצטרף אלינו לצעקה.

אנחנו מאמינים שזו הזדמנות לכל הארגונים הפועלים למען שיוויון ונגד הפרות זכויות אדם, ישראלים ופלסטינים,בארץ ובעולם, להצטרף לצעקה אחת משותפת, גדולה, עוצמתית.

"חלאס!״

ביחד, נוכל לצעוק בקול חזק יותר וגדול יותר. ביחד, נוכל להרעיד את הלבבות. ביחד, לא יוכלו להתעלם מאיתנו. אנא ראו בפנייה זו הזמנה להשתתפות הארגון שלכם כאחד הארגונים השותפים לצעקה – וחזרו אלינו עם נציג מטעמכם שאיתו נוכל לעמוד בקשר ולדבר על הפרטים.

מאזן פארג׳ רמי אלחנן מנכ״לים שותפים - פורום המשפחות השכולות

https://drive.google.com/file/d/15-65Bh3HX47tXMS2yIuJiwOEioYZEO2I/view?usp=drive_web

https://ww