פעילות ודיווחים 

צוותים רפואיים - אל תתנו יד לעינויים!

בעקבות אישפוזו של סאמר ערביד במצב אנוש לאחר מעצרו וחקירתו ע"י שב"כ, עמותת רופאים לזכויות האדם (רל"א) מזכירה שוב את האיסור המוחלט על צוותים רפואיים להשתתף בכל אופן שהוא בעינויים, וחובתם לנקוט בצעדים להגנה על מטופלים שיש חשש שעברו או יעברו עינויים. לאור שתיקתם של מוסדות הרפואה השונים עד כה במקרה של ערביד, אנו מבקשים מחברי הצוותים הרפואיים ברל"א לפעול ולפנות אל הגופים והצוותים הרפואיים האחראים ולדרוש מהם לפעול על פי כללי האתיקה כפי שהם מנוסחים ב"הצהרת טוקיו" ו"פרוטוקול איסטנבול".

סאמר ערביד מאושפז נכון להיום בבית החולים הדסה הר הצופים. הוא נעצר ביום רביעי (25.9.19) והועבר לחקירת שב"כ בבית המעצר מגרש הרוסים בירושלים. שב"כ קיבל אישור מגורם משפטי לחקור אותו תוך שימוש ב"אמצעים חריגים", וביום שישי (27.9.19) הועבר לבית החולים במצב מסכן חיים. נכון ליום שלישי (1.10.19) הוחזק שם כשהוא מורדם ומונשם.

אין לשלול את האפשרות שהופעלה עליו אלימות במהלך המעצר עצמו, ויש לברר האם נבדק רפואית עוד לפני הגעתו לבית המעצר. על פי נהלי שב"ס, כל אדם המגיע למתקן מעצר נבדק על ידי רופא תוך 48 שעות מרגע הגעתו, ולאחר מכן על פי הצורך. על פי עורכי דינו ובני משפחתו של ערביד, לפני מעצרו הוא היה אדם בריא. לפיכך ניתן להסיק שאלימות שהופעלה עליו במהלך המעצר ו/או החקירה היא שהביאה להתדרדרות במצבו עד כדי סכנת חיים.

בעקבות העברתו לבית החולים עורכי דינו ומשפחתו פנו מספר פעמים לנציגי בית החולים על מנת לקבל עדכון על מצבו, כולל הגעת אשתו ביום רביעי (1.10.19) למחלקת טיפול נמרץ בה אושפז ופניה אישית אל צוות המחלקה. כל הבקשות סורבו.

רל"א אף היא פנתה פעמיים (29.9.19, 1.10.19) אל בית החולים עם העתק למשרד הבריאות, הר"י, ומתאמת הבריאות במינהל האזרחי, בדרישה כי משפחתו של ערביד תעודכן במצבו, יעשה תיעוד של סימני אלימות על פי הנחיות הצהרת טוקיו ופרוטוקול איסטנבול, ויועבר דיווח לוועדה הייעודית במשרד הבריאות שקיימת מאז 2011 – "הוועדה לדיווח רופאים על התעללות בנחקרים".

בתשובת מנהלת בית החולים הדסה הר הצופים לרל"א מיום 2.10.19 נכתב כי "מידע לגבי מטופלים בבית החולים הינו חסוי מתוקף חובתנו לשמירה על סודיות רפואית. כאשר מדובר בעציר בטחוני, יש להפנות את פנייתכם אל שירותי הביטחון." מכתבים שהיו בקשר עם בית החולים נודע לנו כי בית החולים עדכן אותם בכך שדיווח על המקרה למשרד הבריאות.

בעקבות תשובת בית החולים רל"א פנתה בטלפון אל הלשכה המשפטית בהר"י וביקשה שיפעלו מול בית החולים כדי שיעבירו עדכון לאשתו. מהר"י ענו שיו"ר ועדת האתיקה, ד"ר תמי קרני, נמצאת בחו"ל, ולאחר בירור מול המחלקה המשפטית בהר"י אין דבר שהם יכולים לעשות כרגע.

במהלך דיון בבית המשפט הצבאי בבקשת שחרור שהגישו עורכי דינו לאור מצבו הרפואי, נכתב על ידי השופטת רס"ן מירב הרשקוביץ יצחקי כי "חל שיפור הדרגתי במצבו הרפואי של החשוד וייתכן כי בימים הקרובים ניתן יהיה לשוב ולחקור אותו". על פי החלטת השופטת הועבר דיווח רפואי על מצבו של ערביד לעורכי דינו. נציגי הצלב האדום ביקרו את ערביד בבית החולים ביום 2.10.19 והם שהעבירו לאשתו דיווח על מצבו.

בעקבות כך פנו חברי הוועד המנהל של רל"א ושל הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל וכן חברי וועדת האתיקה של רל"א אל בית החולים, הר"י, משרד הבריאות ושב"ס בדרישה כי הצוות הרפואי בבית החולים הדסה הר הצופים יפעל לשמירה על חייו ובריאותו של סאמר ערביד ויקפיד לשמור על כללי האתיקה הרפואית. בפניה הודגש כי על הצוות הרפואי למנוע באופן אקטיבי את החזרתו לחקירה בה על פי הפרסומים בתקשורת אושר שימוש באמצעים המהווים עינויים וכי יש למנוע כל שימוש במרחב בית החולים לצרכי חקירה.

בפניה האחרונה חזרה רל"א ומנתה את ההנחיות העיקריות של הצהרת טוקיו ו"פרוטוקול איסטנבול", שאומצו על ידי הר"י, הנוגעות להתנהלותם של צוותי רפואה כאשר קיים חשד לעינויים; ומודעה הכוללת את הנחיות הצהרת טוקיו פורסמה על ידינו בעיתון "הארץ" הבוקר.

רל"א תמשיך לפעול בימים הקרובים מול גופים רלוונטיים והקהילה הרפואית בישראל ובחו"ל על מנת לוודא כי כל המעורבים מקפידים לשמור על כללי האתיקה הרפואית.

אנו חוזרים ומבקשים שתצטרפו אלינו ותפעלו גם אתם בכל דרך שיש ביכולתכם על מנת להזכיר לעמיתיכם את הצורך לשמור על כללי האתיקה ולשמור על מטופלים מעינויים ויחס אכזרי לא אנושי וממשפיל.

בברכה, ענת ליטוין מנהלת מחלקת כלואים ברופאים לזכויות אדם


צה"ל נגד גמר הגביע הפלסטיני: "הכדורגלנים מרפיח - סיכון בטחוני"

כבר למעלה מחודשיים מונעות הרשויות הישראליות ממחזיקת גביע רצועת עזה בכדורגל, ח'דמאת רפיח, לצאת למשחק הגומלין על גביע פלסטין מול מקבילתה בגדה המערבית, קבוצת מחנה הפליטים בלאטה, שליד שכם. המשחק הראשון בין הקבוצות התקיים ב-30 ביוני ברצועת עזה, והסתיים בתיקו 1:1. משחק הגומלין נועד להתקיים בגדה המערבית ב-3 ביולי. המנצחת בסיכום שני המשחקים אמורה לייצג את פלסטין בליגת האלופות האסייתית.

לקראת הגומלין, הקבוצה מרפיח הגישה לישראל בקשות מפורטות להיתרי יציאה עבור 22 שחקני הקבוצה ו-13 בעלי תפקידים באימון ובהנהלה. שלושה ימים לפני מועד המשחק נודע לדובר הקבוצה כי ארבע מהבקשות אושרו, מתוכן רק לשחקן אחד. 31 הבקשות האחרות סורבו "מטעמי ביטחון". בשל כך נקבע למשחק תאריך חלופי, 25 בספטמבר, ובקשות ממוסמכות הוגשו מחדש למתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש), ב-21 באוגוסט. ביום שני, 16 בספטמבר, השיב מתפ"ש כי כעת יאפשר ל-12 מהמבקשים לצאת למשחק, מתוכם רק חמישה הם כדורגלנים.

ארגון גישה עתר לבית המשפט המחוזי בירושלים בדרישה שיורה למתפ"ש לאשר את יציאת הקבוצה. העתירה מזכירה כי גביע פלסטין היא מפעל מוכר על ידי ההתאחדות הבינלאומית לכדורגל (פיפ"א) וכי דחייה נוספת של המשחק תסכן את השתתפות המנצחת בטורניר הבינלאומי. מפגשי ספורט מסוג זה נופלים בתוך הקריטריונים הצרים של מי שישראל מתירה לנוע בין חלקי הטריטוריה הפלסטינית.

לצערנו, שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, משה סובל, קיבל הבוקר את עמדת מתאם פעולות הממשלה בשטחים, שסירב לבקשות היציאה של מרבית חברי קבוצת כדורגל מרפיח, ובכך בפועל נמנע קיום משחק הגומלין בגביע פלסטין בכדורגל. בפסיקתו אשרר השופט סובל את המלצות שב"כ לסרב לבקשות היציאה של 23 מהמבקשים והמליץ למחוק את העתירה.

זהו מקרה נוסף המראה את המאמצים שמשקיעה ישראל במניעת תנועה בין חלקי השטח הפלסטיני, כחלק ממה שהיא מכנה "מדיניות הבידול", תוך פגיעה מתמשכת ביכולתה של החברה הפלסטינית לתפקד. יתרה מזאת, הקלות שבה המדינה מתייגת פלסטינים כסכנה ביטחונית מתבררת שוב ושוב כמעשה שרירותי וגורף, תוך התעלמות, במקרה הטוב, מהפגיעה החמורה שנגרמת למרקם החיים האזרחיים בשטח הפלסטיני.

לפרטים נוספים: נועה גלילי רכזת פעילות ציבורית גישה – מרכז לשמירה על הזכות לנוע טל: 03-6244120 שלוחה 103 פקס: 03-6244130 www.gisha.org

Noa Galili Public Advocacy Coordinator Gisha – Legal Center for Freedom of Movement Tel: +972-3-6244120 Ext. 103 Fax: +972-3-6244130 www.gisha.org


ביקור סולידריות בעיסאוויה

כידוע, במהלך חודשי הקיץ סבלו כ-20,000 תושבות ותושבי עיסאוויה מאלימות משטרתית בלתי פוסקת, במה שהוא ה`מבצע המשטרתי` הארוך ביותר הזכור בשכונה: פשיטות של חמושים כמעט מדי לילה, חיפושים בבתים, הגבלות תנועה חמורות, חלוקת עשרות דו`חות ביום, מעצר של יותר משלוש מאות תושבים, מחציתם קטינים (רובם ככולם שוחררו מבלי שיוגש נגדם כתב אישום), עשרות פצועים מירי כדורי ספוג ורימוני הלם, והרוג אחד, מחמד סמיר עביד, מירי אש חיה.

אקדמיה לשוויון פנתה בתחילת החודש אל הרשויות בדרישה לשים קץ לאלימות המשטרה ולאפשר לתושבים ולתושבות לשוב לשגרה. זמן קצר לאחר מכן אכן הושגו הבנות בין התושבים לבין המשטרה והעירייה על הפסקת הפשיטות החמושות מטרה לשוב לשגרה. ברם, במהלך השבוע שעבר התחדשה הנוכחות המשטרתית ואיתה האלימות, לרבות אירוע חמור שבו ירתה המשטרה גז מדמיע לתוך מסגד בשכונה.

לאור כל זאת, ולקראת פתיחת הסמסטר גם בקמפוס הר-הצופים המשקיף על עיסאוויה, רשת ירושלים של אקדמיה לשוויון מזמינה את חברות וחברי הארגון לביקור סולידריות בכפר עם פעילי עיר עמים וירושלים חופשית. נסייר בכפר, נשמע על חוויות הקיץ הקשות, נתעדכן במצב הנוכחי ונשוחח עם מחמד אבו חומוס, ממובילי מאבק התושבים נגד המשטרה, אשר היום יפוג צו ההרחקה שלו מהכפר.

ניפגש היום, חמישי 19 בספטמבר 2019, בשעה 16:00 בתחנת הדלק בכניסה לכפר. https://www.google.com/maps/place/Delek+Gas+Station/@31.7995412,35.2410412,1 7z/data=!4m5!3m4!1s0x1503298c186d2837:0x7544be081a04d708!8m2!3d31.8005276!4d 35.2417193

למגיעות ברכב או למי שצריך טרמפ, היעזרו בלוח הטרמפים כאן.

https://www.groupcarpool.com/t/dncgrt


אחרי הקפאת ההסעות של זזים, אזרחים יסיעו בדואים לקלפי

מחשש שפעילי ימין ישבשו את הבחירות, שורה של ארגונים אזרחיים ומפלגות יפעילו יוזמות ויתגברו נוכחות בשטח כדי לאפשר הצבעה ללא הפרעות בישובים הערבים. "זה שווה כל מאמץ", אומרת מתנדבת שתסיע ברכבה בוחרים לקלפי

מאת: אורן זיו 16.9.2019 אתר שיחה מקומית

ועדת הבחירות המרכזית קיבלה אתמול את עתירת מפלגת הליכוד, והקפיאה את מערך ההסעות שתכנן ארגון "זזים – קהילה פועלת" להסעת מצביעים בדואים מהכפרים הבלתי מוכרים בנגב לקלפיות המרוחקות מביתם קילומטרים רבים. אולם ברגע שנודע על הקפאת ההסעות, הודיעו עשרות אזרחים ואזרחיות כי הם מתכננים לנסוע לנגב ולספק הסעות מהכפרים הבלתי מוכרים לקלפיות בכלי הרכב הפרטיים שלהם.

הנהגים המתנדבים יסיעו את התושבים שרוצים להצביע לקלפי הקרובה לביתם, שלעתים נמצאת במרחק של 20-30 ק"מ. המתנדבים שעמם שוחחנו מדגישים כי היוזמה אינה קשורה לאף ארגון, וניתן להצטרף אליה במייל negev.vote@gmail.com. בכפרים הלא מוכרים מתגוררים כ-50 אלף בעלי זכות בחירה.

אחד המתנדבים אמר כי ייסע דרומה לאחר שיצביע בעצמו, וכי "זה שווה כל מאמץ. כל אחד בכל מקום צריך להסיע בוחרים לקלפי. זה דבר בסיסי".

מתנדבת אחרת אמרה כי "ברגע שהבנו שהליכוד הצליח לטרפד את המיזם של 'זזים' ושהוא הוקפא, התחילה התארגנות אזרחית עצמאית. אני מתכננת מחר להצביע בבוקר, ואז להסיע במכוניתי ועל חשבוני הפרטי אזרחיות ישראליות שהמדינה ומפלגת הליכוד שוללות מהן את זכות ההצבעה".

בין המתנדבים יהיו נשים שיסייעו להסיע נשים בדואיות שירצו להצביע. כמו ביוזמה של "זזים" שהוקפאה, גם ביוזמה הפרטית לא תהיה כל התערבות למי יצביעו הנוסעים. "כמוני, עוד עשרות ישראליות מתכננות להתגייס מחר לצעד של סולידריות עם תושבי הכפרים הלא מוכרים בנגב, שמעוניינים לממש את זכות הבחירה שלהם", אמרה המתנדבת.

קו חם נגד הפרעות להצבעה

החשש שביום הבחירות ראש הממשלה נתניהו והליכוד ייקחו את קמפיין "הערבים גונבים את הבחירות" כמה צעדים קדימה ויעוררו פרובוקציות בקלפיות ביישובים ערביים – הוביל שורה של ארגונים אזרחיים להיערכות מיוחדת, כדי לאפשר הצבעה ללא הפרעות. כמה מהיוזמות מבקשות ליצור תחושת ביטחון ולעודד מצביעים להגיע לקלפיות, ובמקרה הצורך גם לתת מענה לאירועים חריגים.

תנועת "זזים" תפעיל לאורך כל יום הבחירות קו חם בערבית לדיווחים על הפרעות למהלך ההצבעה ביישובים הערביים. המתנדבים, דוברי ערבית, יאיישו את המוקד הטלפוני שמספרו 6708*, ויקבלו דיווחים על הפרעה להצבעה בקלפיות ומחוצה להן. הם יפעלו מרחבי הארץ באמצעות אפליקציה ייעודית, וינתבו את כל המידע שיתקבל לחדר מצב מיוחד, שירכז את הדיווחים וייתן מענה מיידי.

עורכי דין מעדאלה – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, שנותן את הליווי המשפטי ליוזמה, יעמדו לרשות הפונים כדי להעניק ייעוץ ולפעול משפטית במקרה הצורך.

מארגון "זזים "נמסר כי "אחרי מבצע הצבת המצלמות בקלפיות ביישובים הערביים בבחירות באפריל, הדיווחים על כוונה לבצע חיפוש מתחת לרעלה של מצביעות ערביות, וקמפיין ההסתה הגובר נגד האזרחים הערבים, עולה החשש לניסיונות לשבש את הבחירות ביישובים ערביים ובערים המעורבות".

מנכ"לית זזים, רלוקה גנאה, הוסיפה כי "ביום הבחירות נעמוד בסולידריות אזרחית נגד המאמצים לדכא את ההצבעה של האזרחים הערבים. הפעלת הקו החם היא עוד דרך של פעילי התנועה שלנו לקדם שוויון – בקלפי ומחוצה לו".

עידוד הצבעה והגברת מעורבות

קואליציית 17.9, שהוקמה כדי לעודד הצבעה בקרב פלסטינים אזרחי ישראל, תפרוס מחר אנשים בעשרות יישובים. לדברי סאמר סווייד, ממובילי היוזמה, "אנחנו נהיה ביישובים שלפי הבדיקה שלנו היה בהם את הפער הכי גדול בין בחירות 2015, שאז קמה הרשימה המשותפת, לבין הבחירות באפריל 2019". לדבריו, הם ממקדים את הפעילות ביישובים האלה בתקווה לעודד הצבעה.

הקואליציה מורכבת מקבוצת ארגוני חברה אזרחית, שהתאגדו כדי לקדם את מעורבות האזרחים הערבים בבחירות, תחת הסיסמה "הפעם אנחנו נצביע". סוויד מוסיף כי "הפעילים יהיו מחוץ לקלפיות ויעודדו אנשים להצביע עד הרגע האחרון". בנוסף, הקואליציה תפעיל מטה בחיפה שממנו יטלפנו כדי לעודד אנשים לצאת לקלפיות.

יוזמה נוספת של כמה מועצות מקומיות ערביות תקיים "משאלי ציבור" מקומיים מחוץ לקלפיות ביום הבחירות, שבהם יתבקשו התושבים להביע את עמדתם בנוגע לסוגיה בוערת ברמה המוניציפלית, תחת הכותרת "התושבים משפיעים". היוזמה כוללת תשעה יישובים, מטמרה בצפון דרך אום אל פחם ועד רהט בנגב, שבהם העלו ראשי היישובים שאלות שנוגעות לסוגיות מקומיות, כמו ביטחון אישי במרחב הציבורי ופיקוח עליו, תברואה ותשתיות, פיקוח עירוני ועוד.

בהודעת המועצות המקומיות נכתב כי "ראשי המועצות מאמינים כי מהלך זה יוביל למעורבות אזרחית-חברתית ולהשתתפות ציבורית נרחבת בקבלת החלטות ובעיצוב המרחב המשותף. זהו פרויקט שלוקח את הכלי של שיתוף הציבור צעד אחד קדימה, וצפוי להרחיב את הפעילות הדמוקרטית והאזרחית ביישוב ולתת לתושבי הערים והיישובים את האפשרות להשפיע באופן ישיר על תהליכי קבלת ההחלטות במקום מגוריהם".

בעראבה, למשל, שתי השאלות שיופיעו במשאל יהיו: האם אתה מוכן שיהיה בעראבה סניף של שיטור עירוני? ואם תהיה ועדה מפקחת של הציבור על עבודת השוטרים, האם תתמוך בשיטור עירוני? בכפר קאסם התושבים יישאלו אם הם מוכנים שהעיר תרושת במצלמות.

"ההסתה של נתניהו תפעל כמו בומרנג"

גם במפלגות נערכים לאפשרות של הפרעה להצבעה ביישובים הערביים. לפני שבוע הכריזו במפלגת העבודה-גשר שישלחו חיילים קרביים לשעבר להגן על המצביעים הערבים. היוזמה הזאת נגנזה בינתיים, אחרי שחוק המצלמות נפל בכנסת.

לדברי גברי ברגיל, נציג הקיבוצים ומספר 12 ברשימת העבודה-גשר, "אין לנו כוונה לחמם את השטח. אם הליכוד לא מגיע לצלם, אין לנו צורך להגיע". לדבריו, קבוצה קטנה של פעילים נמצאת בכוננות להגיע לשטח במקרה חירום, "אם אחת המפלגות תחליט להגיע לקלפיות ולהפריע להצבעה".

ברשימה המשותפת מתכננים לתגבר את הנוכחות בקלפיות ביישובים הערביים. מלבד חברי ועדה ומשקיפים בכל קלפי, הם מתכוונים לקיים נוכחות גדולה גם מחוץ לקלפיות. לדברי פאדי אבו יונס, ראש המטה הארגוני של חד"ש, "אנחנו רוצים לשמור על השקט, שאנשים ילכו להצביע, שלא יענו לפרובוקציות, כי ברור שזה יפגע בנו ובהצבעה. אנחנו משדרים ביטחון לאנשים – נהיה בכל מקום, בכל פינה, בכל קלפי". לדבריו, ההסתה של נתניהו "תפעל כמו בומרנג. אנחנו מרגישים שאנשים רוצים ללכת להצביע".

במחנה הדמוקרטי, שפעיליו הותקפו באלימות בשוק מחנה יהודה ביום שישי האחרון, נערכים ליום בחירות מתוח. בהודעה שהוציאה המפלגה נכתב כי "הבקשה שלנו לפעילים היא להיערך ליום בחירות אלים". לדבריהם, לפי המידע שקיבלו "בקלפיות גוש המרכז שמאל, כמו גם בקלפיות ביישובים ערביים, יהיו ניסיונות לפרובוקציות".

https://mekomit.co.il/%d7%90%d7%97%d7%a8%d7%99-%d7%94%d7%a7%d7%a4%d7%90%d7%aa-%d7%94%d7%94%d7%a1%d7%a2%d7%95%d7%aa-%d7%a9%d7%9c-%d7%96%d7%96%d7%99%d7%9d-%d7%90%d7%96%d7%a8%d7%97%d7%99%d7%9d-%d7%9e%d7%aa%d7%92%d7%99%d7%99/

הגעוואלד חוזר – אחוז החסימה מסכן שתי מפלגות

הסקרים האחרונים שפורסמו ביום שישי מראים כי חזרה אלינו התופעה הידועה כ"שתית קולות" או "הצבעה אסטרטגית" – כלומר, נטיתם של בוחרים בשבוע האחרון לפני הבחירות לעבור כעדר להצביע בעד המפלגה הגדולה ביותר בגוש, במקרה זה "כחול לבן". כתוצאה מכך, על פי הסקרים, שתי מפלגות נמצאות בסכנה מוחשית לא לעבור את אחוז החסימה – מרצ ("המחנה הדמוקרטי") ועוד יותר מכך מפלגת העבודה.

כן, זאת כבר לא בדיחה: בהחלט יש אפשרות אמיתית ומוחשית לחלוטין כי מפלגת העבודה – מפלגת השלטון בישראל במשך עשרות שנים, אשר עדיין בבחירות 2015 התמודדה ברצינות מול הליכוד – פשוט תימחק ותיעלם מן המפה הפוליטית . היעלמותה של מפלגת העבודה גם תנחיל לנתניהו את הנצחון המיוחל, 61 מנדטים ימניים בלי ליברמן, ותסלול את הדרך לממשלה שבה הימין הקיצוני והימין העוד יותר קיצוני יתנו את הטון בתמורה להענקת חסינות לנתניהו על כל התיקים וכתבי האישום. כך כמובן יהיה גם אם תיעלם מרצ.

מלה אישית: עד שראיתי ביום שישי את הסקרים ושמעתי את הפרשנים, היה בכוונתי להצביע בעד הרשימה המשותפת. מבין כל הרשימות המתמודדות בבחירות, הרשימה המשותפת מבטאת בצורה הטובה ביותר את דעותי ועמדותי. ראוי וחשוב שיהודים יצביעו בעדה. אך... חשוב עוד יותר לעמוד אל מול אחוז החסימה המאיים. על כן, בבחירות האלה אני מתכוון – בפעם הראשונה בחיי – לשים בקלפי את הפתק "אמת".

במשך שבוע לאחר הבחירות שהיו באפריל, נפתלי בנט התרוצץ בספירה חוזרת של קלפיות בתקוה נואשת לגלות אי שם את 1200 הקולות שחסרו לו כדי לעבור את אחוז החסימה. בבחירות האלה הימין הקיצוני השכיל להתאחד (מלבד הכהניסטים הסוררים) ועל כן לא צפוי לבנט לחזור על החוויה הזאת. אבל מן הצד שלנו במפה הפוליטית, חשוב מאד שלא נראה ביום שלאחר הבחירות את עמיר פרץ ו/או ניצן הורביץ במצב מיאש כזה. לשם כך צריכים כולנו, כל אחד וכל אחת מאיתנו, לדאוג שיהיו לשניהם די קולות ביום הבחירות עצמו.

כדאי לזכור – כל קול חשוב. חישובי אחוז החסימה הם קרים וחסרי רחמים. מפלגה שיחסר לה אפילו קול אחד ויחיד כדי לעבור את אחוז החסימה פשוט נמחקת ונעלמת.

צריך לעבור את יום הבחירות בשלום, לתמוך בכל כוחנו במפלגות הנמצאות בסכנה ובכך להגדיל את הסיכוי שנתניהו הוא מי שיעלם סוף סוף מחיינו.

בברכה

אדם קלר

נ.ב.: אדגיש שוב – כל האמור כאן הוא עמדתי האישית, בשמי ועל אחריותי. זאת אינה בשום אופן עמדה רשמית של גוש שלום.