פעילות ודיווחים 

עדלאידע של מחאה בכלא עופר, לשחרור אמן הקרקס אבו סח'א

ביום שני ה-21.3 תתקיים מול כלא עופר, המרכז הסיטונאי למעצרים שליד רמאללה, עדלאידע של מחאה בדרישה לשחרורו המיידי של אמן הקרקס הפלסטיני מוחמד אבו סח'א הנמצא מזה חודשים במעצר מנהלי מבלי שהוצגו נגדו ראיות לביצוע עבירה כלשהיא. פעילי שלום וזכויות אדם יגיעו למקום לבושים בבגדים פורימיים, יפגשו בשעה 10.00 בבוקר ברחבת החנייה ליד הכלא, ויקיימו במקום מחאה קרקסית בססמא "פורים הוא הזמן לשנות את הפור – שחררו את אמן הקרקס אבו סח'א".

פעילת זכויות האדם חניתה הנדלמן, אחת ממובילות המחאה למען שחרורו של אבו סח'א, אומרת: "כבר קיימנו בתחילת החודש מחאה אחת מסוג זה, הפגנה של אנשי קרקס ישראלים ליד כלא מגידו, שם הוא עצור. ערכנו בחניית הכלא מופע ספונטני. זה לעתים נראה משעשע כאשר אנשי הקרקס שבאו להפגין העיפו מוטות קרקס מעל השוטרים. הפעם אנחנו מתכוונים לקיים את המחאה ליד כלא עופר שהוא מרכז המעצרים הסיטוני שבו מדינת ישראל שולחת מאות פלסטינים למעצר ומאסר בשל התנגדותם לכיבוש".

חניתה הנדלמן המתגוררת בקרית טבעון, יוזמת ומפעילה מזה שנים רבות פרוייקטים חברתיים ורב-תרבותיים בבית-ספר לקרקס הנמצא בכפר יהושע במטרה לקרב בין יהודים וערבים.

כבר שלושה חודשים ש מוחמד אבו סח'א, אומן קרקס פלסטיני ידוע, מצוי במעצר מנהלי, ללא משפט וללא האשמה כלשהיא. אבו סח'א מלמד קרקסנות עם התמחות בילדים עם צרכים מיוחדים, שעכשיו נותרו בלעדיו. השב"כ טוען כי הוא "מהווה סכנה ביטחונית", מבלי להציג שום ראיות או האשמות ספיציפיות שאותן ניתן להוכיח או להפריך. בינתיים מתפשטת ברחבי העולם מחאה נגד מעצרו, והקריאה הבינלאומית לשחרורו מקיפה קרקסים בכל אירופה.

הקרקס הפלסטיני שמתקיים בתנאים קשים במציאות הכואבת של הכיבוש לא רק מקיים הופעות קרקס שמושכות אליהן מבקרים מכל העולם, אלא גם מפעיל שם בית ספר לקרקס בו משתתפים כ-340 ילדים מאזור ביר זית ורמאללה. בין הלומדים גם כ-40 ילדים בעלי צרכים מיוחדים, אוטיסטים, נכים וכאלה הלוקים בתסמונת דאון. הקרקס בשביל ילדים אלה הוא לא רק מפלט מקשיי היום יום, אלא גם כלי טיפולי חשוב.

מוחמד אבו סח'א, או פשוט אבו סח'א כפי שהוא מכונה בפי כולם, התחיל ללמוד את אמנות הקרקס בבית הספר "קרקס פלסטין" לפני כתשע שנים, כשהיה בן 14, ומאז אלה הם חייו. הוא הפך לפני חמש שנים לאמן קרקס ולמורה בבית הספר. הוא הופיע ברחבי הגדה ובחו"ל ואף עבד עם קבוצות נוער ומבוגרים בעלי צרכים מיוחדים. ביתו של אבו סח'א הרוווק נמצא בצמוד לקרקס והוא מבלה בעבודה כל היום, משעות הבוקר ועד שעות הערב המאוחרות. שם הוא גם כותב את הספר שלו, שנועד ללמד טיפול בילדים עם צרכים מיוחדים באמצעות אמנות הקרקס. שם הוא מקבל את מאות הילדים שבאים לברוח קצת מהמציאות שלהם ולהכנס לעולם קסום ומופלא, אפילו אם רק לכמה שעות. חבריו מספרים כי ילדים שלא יכלו לעשות צעד אחד היום יודעים ללכת בזכותו.

כיום, אבו סח'א כבר אינו יכול להגיע לקרקס, וגם הילדים כבר באים פחות, אומרים בקרקס הפלסטיני. התכנית לילדים מיוחדים נסגרה בהעדר מחליף.

בחודש דצמבר 2015 נסע אבו סח'א לבקר את הוריו באזור ג'נין. כשעברה המונית במחסום זעתרה, נעצר אבו סח'א על ידי חיילים שקיימו בדיקה אקראית, הורד מהמונית ונלקח למעצר. זמן לא רב אחרי כן הוצא נגדו צו מעצר מנהלי לכליאה ללא משפט, ומאז הוא מוחזק בכלא מגידו. מדוברות השב"כ נמסר כי נמסר כי אבו סחא נעצר "בשל מידע אודות פעילותו העדכנית בארגון החזית העממית" ובגלל "מסוכנותו לביטחון האזור" – אולם לא הובאו שום ראיות לביסוס הטענות האלה, ושום טענות ספיציפיות על מעשים שעשה או תכנן לעשות.

בבית המשפט שדן באישור צו המעצר המנהלי אמר אבו סח'א: "אני אומן בקרקס. אני ליצן. טיילתי הרבה באירופה וראיתי הרבה אנשים, פלסטינים, ישראלים, אמריקאים. אין לי כל כוונה לבצע פעולות אלימות. אפילו בפייסבוק יש לי הרבה אנשים מתרבויות שונות. אני עובד ברמאללה בתור ליצן בקרקס, אנו מטיילים בקרקס מסביב לאירופה. פעם אחרונה שהייתי בחו"ל הייתה ביוני שעבר. אני עובד סוציאלי בארגון התנדבותי". בדיון סרב נציג השב"כ למסור לאבו סח'א או לפרקליטו עו"ד מחמוד חלבי כל פרטים שהם על מהות ההאשמות נגדו, אשר נותרו חסויות לחלוטין. המצער המנהלי שתוקפו עד יוני 2016 אושר ביד השופט. במסר שהעביר מהכלא אמר לאבו סח'א "אני מחזיק מעמד ומנסה לשמח את האסירים האחרים".

חבריו של אבו סח'א בקרקס פלסטין סיפרו, כי רק לאחר שהתברר להם ששחרורו אינו צפוי בקרוב, הם החליטו לפתוח במחאה בינלאומית על מעצרו השרירותי, לדבריהם, של איש קרקס שעסוק כל שעות היממה בלימודים, באימונים ובפעילות התנדבותית למען הקהילה.

המחאה הציבורית על מעצרו המנהלי של אבו סח'א תופסת תאוצה מיום ליום. "כדור שלג", מגדיר זאת חבר אחר, ומספר כי מדי יום מצטרפים עשרות אנשי קרקס מכל רחבי העולם המבקשים למחות על מעצרו. פנינו לקרקסים אצלם הוא הוזמן להופיע בעבר" סיפר החבר. "אבו סח'א עבר למשל השתלמות בקרקס בטולוז שבדרום צרפת ושם מיד התגייסו למענו".

בין היתר הוקם למענו דף פייסבוק בו אמני קרקס מכל העולם פרסמו מחאות יצירתיות שקיימו – בכל מופע רחוב, קפיצה על מוט או תרגילים אקרובטיים אחרים הם מניפים שלט עם הקריאה "שחררו את אבו סחא". חלקם העלו סרטונים שצילמו בקרקס שבו הם עובדים, ואפילו זמר האינדי האמריקאי דיויד רוביקס כתב שיר למענו ("הוא יכול היה להיות לוחם כמו רבים מחבריו האחרים...אבל הוא החליט להיות אומן קרקס, לעבוד קשה ולשמח ילדים"). גם ארגון אמנסטי אינטרנשיונל יצא בקריאה דחופה לשחררו. מארגני המחאה מתכננים הפגנה גדולה של אומני קרקס בלונדון וככל שיימשך המעצר המנהלי להרחיבה גם לבירות נוספות באירופה.

לפרטים נוספים: חניתה הנדלמן 054-2313134

https://www.facebook.com/events/1523373767964325/

http://mekomit.co.il/%D7%9C%D7%99%D7%A6%D7%9F-%D7%91%D7%9E%D7%A2%D7%A6%D7%A8-%D7%9E%D7%A0%D7%94%D7%9C%D7%99/ http://tv.social.org.il/politics/2016/03/08/clown-in-custody

http://www.al-monitor.com/pulse/iw/contents/articles/originals/2016/03/palestinian-circus-shin-bet-administrative-detention.html

http://www.tarabut.info/he/articles/article/mohammad-abu-sakha/

http://www.tapuz.co.il/blog/net/ViewEntry.aspx?entryId=2299349&skip=1

http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4255552,00.html