המסר של השבוע 
האלימות של משטרת בן גביר שוברת שיאים חדשים יום יום‎

האלימות של משטרת בן גביר שוברת שיאים חדשים יום יום‎

עד ה-7 לאוקטובר, איתמר בן גביר לא יכול היה למצות את יכולתו להרע ולהזיק בגלל עשרות ומאות אלפי מפגינים שיצאו לרחובות ששימשו בלם חזק כנגדו. עכשיו אין תנועת מחאה ברחוב שתפריע לו ויש מלחמה שנותנת תירוץ להשתוללות בלי הגבלות ובלי גבול.

פרופ’ קרמניצר: המשטרה מחריפה את המתקפה על זכות המחאה ובג”ץ עומד מנגד "הרדיפה המקארתיסטית של האזרחים הערבים עלולה לדחוף אותם לאלימות, כנראה יש מי שחפץ בכך" הוסיף קרמניצר מערכת "זו הדרך" 09.11.2023

פרופ' מרדכי קרמניצר (צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה) “בג”ץ הכשיר אתמול (רביעי) את החלטת המשטרה לאסור קיום הפגנות בשני יישובים ערביים במחאה על פעילות צה”ל ברצועת עזה. נימוקיו, שנשענו על שינוי המאזן החוקתי בצל המלחמה וקבלת טענת המשטרה, שלפיה היא סובלת ממצוקת כוח אדם, אינם משכנעים — בעיקר משום שהם מתעלמים מהתמונה הגדולה ואינם מטילים ספק ראוי בטיעוני המשטרה”, כך כתב הבוקר (חמישי) בעיתון “הארץ”, מרדכי קרמניצר, פרופסור (אמריטוס) בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, לשעבר דיקן הפקולטה ונשיא מועצת העיתונות.

כאמור, בג”ץ דחה אתמול את העתירה שהוגשה על ידי חד”ש (החזית הדמוקרטית לשוויון ולשלם) ומק”י (המפלגה הקומוניסטית הישראלית) באמצעות ארגון זכויות האדם עדאלה, בבקשה להורות למשטרה לאשר קיום תהלוכה ועצרת נגד המשך המלחמה בעזה בערים אום אל-פחם ובסכנין.

לדברי פרופ’ קרמניצר “הרדיפה המקארתיסטית ושלילת חופש הביטוי של האזרחים הערבים עלולות לדחוף אותם למעשי אלימות — ויש כנראה מי שחפץ בכך. כאשר בן גביר, תלמידם של הרב כהנא והרב ליאור ומעריץ של ברוך גולדשטיין, הוא השר לביטחון פנים — למה ניתן לצפות מן המשטרה, במיוחד כאשר על הפרק הארכת כהונתו של המפכ”ל הנוכחי קובי שבתאי – או הכרזה על יורשו? המסקנה הנגזרת ממהלכים אלו היא שעצם המפגש בין יהודים לערבים הוא בעיני המשטרה סיכון ביטחוני שיש לסכלו. ללמדנו עד כמה צדקו העותרים שהצביעו על מגמתה הברורה של המשטרה למנוע בזמן המלחמה הפגנות ביישובים ערביים.”

“מניעת העצרת והתהלוכה נגד המלחמה בסכנין ובאום אל־פחם הן חלק מתופעה נרחבת, שמטילה צל כבד על חופש הביטוי והמחאה. בחיפה מנעה המשטרה, תוך ביצוע מעצרים, עצרת פומבית, ואף הפעילה לחץ על בעל אולם פרטי לבטל מפגש יהודי-ערבי, שהיה אמור להתקיים בתוכו ביוזמת ועדת המעקב של הציבור הערבי. באופן דומה ניסתה למנוע — אך נסוגה בשל חשש להסתבכות משפטית — מפגש יהודי־ערבי שהתקיים במסגד בחיפה”, והוסיף “חופש ההפגנה נמצא מזה תקופה ארוכה תחת מתקפה שלטונית קשה בגיבוי המשטרה — החל בהפגנות נגד נתניהו, המשך בתקופת הקורונה ובהפגנות נגד ההפיכה המשטרית. עכשיו המתקפה הזו עולה מדרגה. משום שמדובר בחופש המחאה של ערבים בסוגיה כאובה וטעונה, עלולים הכוחות הליברליים בחברה להתפתות להשלים עם התופעה. יש להזהיר מפני גישה מוטעית כזו — גם לעצמה, וגם בשל אפקט הדומינו.”

“הפרקליטות, שבעניין זה מיישרת קו עם המשטרה. כיצד ניתן לתת אמון בפרקליטות שלקתה בשיתוק חמור בכל הנוגע להתבטאויות קשות מאד של הסתה נגד ערבים, כולל קריאות להשמדה, מפיהם של בעלי השפעה על הציבור? שמפגינה אוזלת יד ניכרת בכל הטיפול בפורעים יהודיים? זו חובתו הבסיסית של בית המשפט, כקו הגנה אחרון, להגן על הזכות להפגין. חובה זו קיימת תמיד. עכשיו יותר מאי פעם. במיוחד אחרי שבית המשפט כשל בצורה מחפירה בכך שלא הגן על הזכות לחירות מפני מעצר — שנועדה להבטיח שחירותו של אדם לא תישלל ללא הצדקה שיש בה כדי לשכנע ערכאה שיפוטית. מצער כל כך שבית המשפט לא עמד בחובתו זו. אם אין מזור לפגיעות בחירות ממעצר ובחופש הביטוי, אם אין הגנה יעילה על המיעוט — אנה אנו באים”? הדגיש.

לעיון בעתירה שהוגשה:

https://www.adalah.org/uploads/uploads/HCJ_8007_23_petition.pdf

האלימות של משטרת בן גביר שוברת שיאים חדשים יום יום

הוארך מעצרו של מורה לאזרחות שפרסם ברשתות החברתיות תמונות של ילדים מעזה נציג המשטרה התקשה להסביר מדוע פרסום של צילומי ילדים וגינוי רצח של אזרחים מהווים "עבירת בגידה"

10.11.2023

"די לסמימת פיות", משמרת מחאה שנערכה אמש מול מטה משטרת ירושלים במגרש הרוסים ושפוזרה בברוטליות בידי שוטרים הוארך עד יום שני מעצרו של המורה לאזרחות מאיר ברוכין שנעצר אמש (חמישי) בביתו והובא הבוקר להארכת מעצר בשל צילומים שפרסם בפייסבוק ובהם מציגים פנים ושמות של ילדים פלסטינים והוריהם שנהרגו בהפצצות צה”ל ברצועה. נציג המשטרה הציב בפני בית המשפט השלום בירושלים את העילות להארכת מעצר: “גילוי החלטה לבגוד” ו”התנהגות העלולה להפר את שלום הציבור” על פי חוק העונשין, תשל”ז-1977. העונש הצפוי בגין הסעיף הראשון הוא 10 שנות מאסר.

בדיון שנערך הבוקר בבית המשפט בפני השופט אורן זילברמן שאל סנגורו של ברוכין, עו”ד נאסר עודה, את נציג המשטרה רב סמל עדנאן זאדה, “בגין כמה פוסטים בסך הכל מתמקד החשד?”. על כך השיב נציג המשטרה “יש הרבה פוסטים לפני וגם אחרי, מעל 15 פוסטים”, אך הוא לא ידע להשיב כמה פורסמו מאז ה-7 באוקטובר. כמו כן, התקשה להסביר מדוע פרסום של צילומי ילדים וגינוי רצח של אזרחים מהווים “עבירת בגידה”.

לקראת הדיון בהארכת המעצר הגיעו עשרות פעילים כדי להביע סולידריות עם ברוכין והותקפו באלימות בידי שוטרים. מ”פרי ג’רוזלם” נמסר “זו היממה השנייה ברציפות בה פעילים נגד הכיבוש מוכים בעת שמנסים לקיים מחאה שקטה. לא ישתיקו אותנו ונמשיך להיאבק למען שלום צודק”.

אחד הפעילים מסר “נסעתי לירושלים כדי לצפות בדיון בבית משפט השלום, אך היה נעול. ביקשתי באינטרקום להיכנס לדיון. אבל נמסר לי שכל בתי המשפט מתנהלים בדלתיים סגורות.

עוד אמרו לי שאוכל להיכנס רק לפי החלטה שיפוטית. זאת, למרות שאין צו של שר המשפטים המורה על ניהול בתי המשפט בדלתיים סגורות. בין אם זה צו סודי, ובין אם בתי המשפט נעלו את דלתותיהם מטעם עצמם – זהו מאפיין קלאסי של דיקטטורה צבאית”.

“צילמתי תוך שאני הולך ומתרחק מאימת השוטרים, שניסו לחטוף לי את הנייד, זרקו אותי על הכביש פעמיים ופצעו אותי קל מאד. בכל ההפגנות הרבות בהן השתתפתי, לא ראיתי ברוטליות כזו”, הוסיף. אמש, הספיק ברוכין כתב לעוקבי, רגע לפני שנעל את דף הפייסבוק שלו לתגובות: “כרגע זומנתי לחקירה במשטרה בחשד להסתה בגלל הפוסטים שאני מעלה בפייסבוק”.

יצוין שברוכין פוטר מעבודתו על ידי עיריית פתח תקווה בלפני כחודש בגלל עמדותיו הפוליטיות. דובר משרד החינוך מסר אז כי “שר החינוך יואב קיש הנחה את הנהלת משרד החינוך לטפל במלוא החומרה בכל ביטויי הסתה ועידוד טרור מצד עובדי הוראה. כלל המקרים יטופלו בהתאם”.

מהמשטרה נמסר כי “בתקופה האחרונה התקבלה תלונה ממשרד החינוך, ולפיה אותו מורה הביע תמיכה והזדהות עם ארגון הטרור חמאס ומעשיו המזוויעים, מתן לגיטימציה לאונס נשים ונערות יהודיות, והאשים האשמות חמורות ושקריות את חיילי צה״ל. בעקבות דבריו החמורים החליטו על השעייתו מהוראה לאלתר והפסקת עבודתו במוסד החינוכי”.

מטה אקדמיה שהוקם על ידי מרצים בכל המוסדות להשכלה גבוהה כדי להיאבק בהפיכה המשטרית פרסם בצהריים הודעה בה נכתב “מצב החירום והמלחמה מחייבים איפוק וריסון. ארגוני החברה האזרחית התגייסו כולם למאמץ. עם זאת, גורמי הימין הקיצוני בממשלת ישראל אינם מתאפקים: הם מנצלים את מצב החירום כדי לפגוע בזכויות אזרחי ישראל, להגביל את חופש הביטוי ולייצר תנאים בלתי הפיכים להשתקת הביקורת ולהנצחת שלטונם של האחראים למחדל שבעה באוקטובר”.

“דיכוי הפגנות שקטות, חיפושים ומעצרים בביתם של מתנגדי משטר ללא הצדקה של ממש, וחלוקת נשקים ללא הבחנה לגורמי ימין קיצוני בניגוד לדעת גורמי בטחון בכירים, אינם מסייעים למאמץ המלחמתי וחותרים תחת יסודותיה של מדינת ישראל. מטרתם אחת, *סתימת פיות והחרשת הדרישה הלגיטימית להחלפת שלטונם של מי שהוכיחו פעם אחר פעם כי אינם ראויים לו. לא נשתוק”, הדגישו.

System Message: WARNING/2 (<string>, line 50); backlink

Inline emphasis start-string without end-string.