פעילות ודיווחים 

תנו לאסטל לעבור

גוש שלום למקבלי ההחלטות: להימנע מעוד מפגן של כוחניות גסה במים בינלאומיים ולהתיר לספינה אסטל לעגון בנמל עזה תוך קיום ביקורת קפדנית של המטען שהיא נושאת, כפי שאנשי הספינה מסכימים במפורש.

רקע (מהודעות לעיתונות של הספינה לעזה): פעיל השלום הישראלי יונתן שפירא, שהיה טייס בחיל האוויר וסירב להשתתף בהפצצות על ערים פלסטיניות, הגיע אל סיפון הספינה השוודית "אסטל" העושה דרכה אל חופי עזה. כאשר עברה הספינה סמוך לחופי יוון, הגיעו אליה שפירא ופעילים נוספים בסירת מנוע תוך התחמקות מספינות משמר החופים היווני שניסו לחסום את דרכם. "ראינו עם ספינות משמר החופים היווני ספינה שנראתה כספינת חיל הים הישראלי, אם כי לא הניפה דגל" אמר שפירא. הוא התקבל בתשואות על ידי הפעילים בספינה, ביניהם דרור פיילר המתגורר בשטוקהולם. שפירא כבר השתתף בהפלגה דומה בשנה שעברה, נעצר בידי חיילי חיל הים מול חופי עזה, בילה מספר ימים במעצר אך לא הועמד למשפט.

בינתיים שיגר שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור מכתב אל חברות האו"ם אשר קורא להן לעצור את הספינה אסטל ולמנוע ממנה להגיע ליעדה. בתגובה אומרים הפעילים המפליגים בספינה כי אם פירושו של המכתב הוא שמדינת ישראל החליטה להעביר לידי האו"ם את השליטה במים הטריטוריאליים הפלשתיניים, הרי זהו צעד קדימה.

"האו"ם ונציגים רבים אחרים של הקהילה הבינלאומית הגדירו במשך שנים את המצור על רצועת עזה כצעד בלתי אנושי שאינו עולה בקנה אחד עם החוק הבינלאומי. אין להניח כי האו"םישתף פעולה עם המדיניות הזאת וימנע הגעת כלי שייט שליו העמוס בציוד הומניטרי.

אנו, אנשי הספינה לעזה ומשט החופש, מעולם לא התנגדנו לקיום ביקורות חוקיות של המטען שנושאת הספינה על ידי נציגי האו"ם, או על ידי הרשויות הלאומיות בנמלים הרבים בהם עברנו בדרכנו. אנו נקבל בברכה קיום ביקורת נוספת על ידי נציגי האו"ם מיד כאשר נעגון בנמל עזה. מה שאנחנו מסרבים לקבל הוא דבר שגם האו"ם והרוב המכריע של הקהילה הבינלאומית מתנגדים לו: המצור הבלתי חוקי הגורם פגיעה הומניטרית חמורה לתושבי רצועת עזה."