פעילות ודיווחים 

ביקור שני הפרופסורים: הצלחה מפתיעה

בניגוד לצפיות של רבים, עבר ביקור שני הפרופסורים האמריקאיים מעוררי-המחלוקת בהצלחה גדולה.

ג'ון מירשיימר וג'ון וולט, שני הפרופסורים שספרם "השדולה הישראלית" עורר מהומה רבתי בארצות-הברית והוחרם שם על-ידי הממסד היהודי, התקבלו בישראל בסבר פנים יפות ועוררו ויכוחים ערים.

הפרופסורים באו לישראל כאורחי "גוש שלום", אחרי שביקרו בירדן ובגדה המערבית. הם המשיכו לדובאי ואבו-דאבי.

בניגוד לחששות, לא נתקלו בבעיה במעבר הגבול לישראל - בניגוד לפרופ' אמריקאי אחר, נורמן פינקלשטיין, שנעצר לא מכבר בנמל-התעופה, נכלא וגורש.

גם החשש שהביקור יושתק, כפי שקרה לביקורו של הנשיא-לשעבר ג'ימי קארטר, התבדה. קרה ההיפך: הייתה הסתערות של כלי-התקשורת על האורחים, ולא הייתה כל אפשרות להיענות לכל הדרישות לראיונות במשך הביקור, שארך פחות מ-48 שעות.

בכל מהלך הביקור לא הייתה אף תקרית שלילית אחת. הפרופסורים ציינו את נכונותו של ציבור ישראלי להקשיב ולהתווכח, בעוד שבארצות-הברית דיון כזה הוא בלתי-אפשרי. לפני התחלת האירוע חילקה קבוצה אלמונית באולם חוברת מטעם השדולה היהודית באמריקה, ובה דברי-נאצה נגד הפרופסורים מפי ההיסטוריון הימני-קיצוני בני מוריס, אלן דרשוביץ ואחרים.

הביקור התחיל באוניברסיטה העברית בירושלים, שם הופיעו האורחים באולם-הרצאות מלא מפה לפה. באותו ערב הופיעו באסיפה פומבית מטעם "גוש שלום" בבית סוקולוב בתל-אביב. גם שם היה האולם מלא מפה לפה. במשך שעתיים וחצי דיברו וענו לעשרות שאלות של הקהל. אחרי האירוע, עוד נמשך הוויכוח שעה ארוכה ברחוב. הערב התנהל באנגלית, עם תרגום סימולטני.

היחס החיובי לאורחים נבע גם מאישיותם. מי שציפה לשני מלומדים יבשים וקשוחים טעה לגמרי. הם התגלו כאנשים חמים, פתוחים, צנועים ושמחים לוויכוח, בקיאים להפליא בנעשה בישראל, ללא שמץ של קנאות או עוינות. בכל מקום עוררו סימפטיה מיידית.

בין האירועים הפומביים ועשרות הראיונות, הספיקו האורחים לסייר לאורך חומת-ההפרדה ובאזורי ההתנחלויות, בהדרכת מיכאל ורשבסקי (מיקאדו) ופעילי "גוש שלום". הם הביעו את דבקותם הגמורה בפיתרון שתי המדינות.

ביקורם של פרופ' ג'ון מירשיימר ופרופ' סטיוון וולט בתקשורת