פעילות ודיווחים 

האספקה הגיעה לעזה!

שערי עזה נפתחו - ושבעה טון של אספקה חיונית עברו לתוך הרצועה.

זאת הייתה גולת הכותרת של מאבק בן שבועיים וחצי, שבמהלכו איימו ארגוני-השלום הישראליים לפנות לבג"ץ, כשאוהדים מכל העולם עוקבים אחרי המאבק בדריכות.

המבצע התחיל לפני חודשיים, כאשר פעיל-זכויות-האדם הנודע מעזה, הפסיכיאטר הד"ר איאד אל-סאראג', נפגש בתל-אביב עם קבוצה קטנה של פעילי תנועות-שלום. במהלך הפגישה נולד הרעיון לארגן שיירת-אספקה לעזה מטעם תנועות-שלום ישראליות - הן כסיוע ממשי, הן כהבעת סולידריות והן כמחאה פוליטית נגד המצור הבלתי-אנושי שהטילה ממשלת אולמרט על מיליון וחצי תושבי עזה. יותר מ-30 תנועות שלום וזכויות-האדם הצטרפו ליוזמה.

מנהלת צוות ההתרמות של "גוש שלום", ביאטה זילוורסמידט, פנתה אל אוהדי הגוש בארץ ובעולם בבקשה לתרום למבצע. התגובה הייתה מרגשת: מארצות רבות זרמו תרומות של גופים ויחידים, מהן של כמה דולרים, מהן של מאות ואלפים. בכסף זה רכשו תדי כ"ץ מ"גוש שלום" ויעקוב מנור, מרכז הקואליציה נגד המצור, חמישה טון של אספקה. משפחות בישראל הוסיפו על תרומותיהן יותר ממאה חבילות משפחתיות אישיות, שהגיעו לשני טון נוספים.

האספקה הובאה לגבול רצועת-עזה בשיירת ענק של 150 מכוניות, אבל שם נעצרה. החל משא-ומתן מייגע עם שלטונות הצבא, ורק השבוע התקבל האישור להעביר את הסחורה.

משלחת קטנה של פעילי-שלום, חברי כמה מהארגונים, יצאה הבוקר (18.2) בקור מקפיא לעבר מעבר סופה, בדרום רצועת-עזה, אחרי שתלו על המטען שלטי-ענק "הסירו את המצור מעל עזה!" היא העבירה את האספקה אל שער המעבר. בצד השני כבר חיכו השותפים הפלסטיניים, וקיבלו את האספקה לרשותם.

ד"ר סאראג, מהקמפיין הפלסטיני הגד המצור, דיבר עם אדם קלר, דובר "גוש שלום", בטלפון והודה לפעילים הישראליים במלים חמות. הוא סיפר כי הולך ואוזל מלאי המוצרים שהובאו לרצועה ממצרים בשבועיים בהם היה הגבול ברפיח פתוח, ותחושת המצור והמחנק חוזרת ומשתלטת על האוכלוסייה. "אנחנו בעזה מעריכים מאד את ביטוי הסולידריות שקיבלנו מן השיירה היום. אנו מקווים שזהו תחילתו של מאבק משותף לשני העמים למען שלום וחופש לשניהם גם יחד."

המטען כלל בעיקר מצרכי-מזון חיוניים ומסנני-מים, שהם חיוניים ברצועה מפני שהמים שם אינם ראויים לשתייה. אנשי הקואליציה הפלסטינית נגד המצור מתכוונים לתת עדיפות ראשונה בחלוקת מסנני המים לבתי החולים, שבהם הצורך במים נקיים חמור במיוחד. הכנסת מסנני המים היום באה לאחר חודשים רבים בהם המצור הישראלי על הרצועה גרם מחסור חמור במוצר זה, ההכרחי לבריאות הבסיסית של התושבים – כמו בהרבה מוצרים חיוניים אחרים. המארגנים מקווים כי מעתה יוכלו תושבי הרצועה להשתמש בתקדים שנוצר היום ולהכניס מסנני מים באופן חופשי וללא הגבלות.

"המצור הוא בלתי-אנושי, בלתי-מוסרי, בלתי-חוקי ופוגע האינטרס החשוב ביותר של מדינית-ישראל, שהוא השלום," אמר חבר-הכנסת לשעבר אורי אבנרי, פעיל "גוש שלום", שליווה את השיירה. "אנחנו מודים לתורמים מישראל ומכל העולם שעזרו לנו לשבור את המצור."

אבנרי הוסיף: "הסבל הנגרם לתושבי עזה אינו מסייע בשום צורה לתושבי שדרות. יש רק דרך אחת להביא לסיום ירי הקסאמים: להיענות להצעה שנשמעה פעמים רבות מצד ראשי החמאס: הפסקת אש מלאה והדדית בגבול הרצועה עם ישראל."

שיירת-האספקה הבאה כבר נמצאת עכשיו בשלבי תיכנון.