פעילות ודיווחים 

הפגנה: לא לגירוש משפחות פלסטיניות, לא לייהוד מזרח ירושלים!

שוברות את טבעת ההתנחלויות שישי, 27/3, 13:45, שער שכם

בימים אלו סכנת פינוי מיידית מרחפת מעל שתי משפחות במזרח ירושלים, האחת – משפחת סוב לבן - ברובע המוסלמי בעיר העתיקה, והשנייה בשכונת שייח ג'ראח – משפחת שמאסנה. פינויים אלו הינם חלק ממאמץ מתמשך של תנועת ההתנחלות בחסות המדינה, להקים טבעת של התנחלויות מסביב לעיר העתיקה בכדי להנציח את השליטה היהודית על העיר.

ביום שישי הקרוב (27/3) נצעד יחד עם המשפחות מבית משפחת סוב לבן בעיר העתיקה, לבית משפחת שמאסנה בשכונת שייח ג'ראח, במטרה למנוע את פינוי המשפחות, ולהאבק בייהוד ירושלים.

פינוי שתי המשפחות נעשה באמתלא של בעלות יהודית על הנכסים לפני 1948, זאת בעוד זכויותיהן של המשפחות הפלסטיניות החיות בבתים מזה עשורים, על הנכסים שאיבדו ב1948, אינן ממומשות. כך החוק עושה איפה ואיפה בין יהודים לפלסטינים, ומוציא את המפשחות הפלסטיניות לפליטות שנייה.

יחד, פלסטינים וישראלים, נקרא די לייהוד! די לגזענות!

אירוע פייסבוק: https://www.facebook.com/events/798530676894603/

לפרטים נוספים: אורי עגנון 0544-777-397

רקע:

משפחת שמאסנה מתגוררת בשכונת שייח ג'ראח מצפון לעיר העתיקה. בשייח' ג'ראח מתנחלים טוענים לזכותם על בתים של פלסטינים על פי חוק נכסי נפקדים, שקובע שמה שהיה שייך ליהודים לפני 1948 צריך לשוב לידיהם לאחר שנכבש מחדש ב1967. כך שמתקיים כל הזמן מאבק בשני מישורים, משפטי - האם באמת כל האדמות היו שייכות ליהודים לפני 48, וחשוב מכך, פוליטי - אם מה שהיה שייך ליהודים לפני 48 שב לידיהם, למה לא יחזרו התושבים של שייח' ג'ראח לבתי משפחותיהם בטלביה, יפו, חיפה, עכו, ושאר הארץ. כמו גם, מה המשמעות היום של הכנסת מתנחלים לשכונה פלסטינית וכו'. נדמה שזה לא מקרי שבשנים שבהן המאבק בשייח' ג'ראח היה בשיאו אף משפחה לא פונתה. בשנת 2013 קיבלה משפחת שמאסנה מבית המשפט העליון פרק זמן של שנה וחצי עד שתהיה חייבת לפנות את ביתה. הזמן הזה תם לפני כשבועיים, וממש ביום שבו הוא נגמר כבר הגיע אריה קינג, ממנהיגי ההתנחלויות במזרח העיר והציע למשפחה "לעזוב מרצון". (לקריאה נוספת, ניר חסון, הארץ: http://www.haaretz.co.il/news/law/1.2024659)

משפחת סוב לבן מתגוררת בבית ברחוב מעלות חלאדיה שברובע המוסלמי כבר 65 שנה וב-35 השנים האחרונות מנהלת מאבק משפטי נגד פינויה משם. היא קיבלה את הבית - שהיה בעבר בבעלות יהודית - מידי הממשל הירדני ב–1950 במעמד של דיירים מוגנים. בניגוד לפליטים פלסטינים שהותירו את רכושם בצד המערבי של הקו הירוק ואינם יכולים לדרוש את רכושם בחזרה, יהודים שנטשו רכוש בצד המזרחי של הקו הירוק יכולים לדרוש שהוא יוחזר אליהם. לפני כמה שנים העביר האופוטרופוס הכללי את הבעלות על בית משפחת סוב לבן לידי הקדש שעובד בשיתוף פעולה עמותת עטרת כהנים, ובשנים האחרונות טוענים אנשי העמותה כי בני המשפחה איבדו את מעמדם כדיירים מוגנים, כלומר שניתן לפנותם משם. השבוע ביקשו כוחות משטרה לפנות את משפחת סוב לבן מביתם שברובע המוסלמי בעיר העתיקה. בבניין שמתנחלים כבר השתלטו על כל שאר הדירות בו, משפחת סוב לבן חייה תחת סכנת פינוי מיידית, כחלק מהניסיון לייהד את הרובע המוסלמי של העיר העתיקה בירושלים. המשפחה מזמינה פעילים ופעילות, פלסטינים, ישראלים ובינלאומיים כאחד, לתמוך בהם ולמחות כנגד הפינוי המתוכנן.