פעילות ודיווחים 

רדיו המתנחלים מוגבל

בעקבות עתירת גוש שלום: יופסקו שידורי רדיו המתנחלים "גלי ישראל" לתחומי הקו הירוק בניגוד לתנאי הזיכיון

גוש שלום: המתנחלים ניסו להקים בדלת האחורית תחנת רדיו ארצית ימנית קיצונית

השבוע הגיע לשיאו מאבק ממושך שניהלה תנועת גוש שלום כנגד נסיונותיו של רדיו המתנחלים "גלי ישראל" לשדר לתוך תחומי הקו הירוק בניגוד לתנאי הזכיון שקיבל ולהפוך עצמו לתחנת רדיו פוליטית ואידאולוגית כלל ארצית המייצגת את עמדות הימין הקיצוני. במסגרת בג"צ שהגישה תנועת גוש שלום נגד רדיו המתנחלים "גלי ישראל", באמצעות עו"ד גבי לסקי, מסרה המדינה השבוע תגובה לקראת הדיון שהתקיים בבג"צ היום (ד', 5.6.13). מתגובה זו עולה כי רדיו "גלי ישראל" אכן שידר לתוך תחומי הקו הירוק בניגוד לתנאי הזכיון. כמו כן, פירטה המדינה שורה של צעדים שנקטה בשטח כדי למנוע "זליגה" של שידורי התחנה אל תחומי הקו הירוק, שאינם נכללים באזור הזיכיון שניתן לה.

בין השאר בישרה המדינה על סגירתו של המשדר באתר "איתנים" בהרי ירושלים בעקבות ביטול האישור שנתן שר התקשורת להקמתו. כמו כן קמ"ט תקשורת במנהל האזרחי הורה ל"גלי ישראל" להפסיק לאלתר את פעולתו של משדר הממוקם באתר בית יתיר שבאזור חברון, וראש המנהל האזרחי דן לאחרונה באמצעים לאכיפת הצו הזה על התחנה. בנוסף, פקחי המנהל האזרחי שביקרו באתרי השידור המרכזיים של "גלי ישראל" – "הר ברכה" שבאזור שכם ו"ראש צורים" שבאזור בית לחם מצאו שם משדרים שאינם מכוונים בכיוון צפון-דרום, כפי שנדרש מתחנה ששידוריה אמורים להיות מכוונים אל התנחלויות בגדה המערבית. בפועל, המשדרים היו מכוונים בצורה העשויה להביא לשידור אל תחומי הקו הירוק שממערב. המנהל האזרחי תבע ממנהלי "גלי ישראל" לשנות את כיוון המשדרים כדי שיעמדו בתנאי הזכיון שניתן לתחנה.

יתר על כן, בתגובת המדינה נמסר גם כי המנהל האזרחי פועל לאכוף על "גלי ישראל" תשלום של אגרת תדרים לשנים 2012-13, חובה יסודית המוטלת על התחנה ושהיא לא עמדה בה. לאור תגובת המדינה המבטאת את השגת מטרותיה של העתירה, ובשל הצעדים של רשויות המדינה לאכיפת החוק והפסקת ההפרה הקשה של תנאי הזכיון, הציעו שופטי בג"צ לגוש שלום למשוך את העתירה, וההליך הסתיים.

אדם קלר, דובר גוש שלום, אומר: "הצלחנו לחשוף ולמנוע את הטריקים והשטיקים בהם השתמשו אנשי רדיו המתנחלים כדי לנסות 'לזלוג' מחוץ לתחומי הזכיון ולהפוך בדלת האחורית לתחנה ארצית בעלת זיהוי פוליטי ואידאולוגי. אנו רואים בכך הישג קטן אך מוחשי במסגרת מאבקנו בכיבוש הממאיר, שזה עתה מלאו לו 46 שנה.

מלכתחילה, הוענקה למתנחלים בעידוד המדינה תחנת רדיו יעודית לביטוי עמדותיהם, בעוד תחנת 'קול השלום', ששידרה תכנים הפוכים, הורדה לגמרי מהאויר. במאבק ממושך שהחל עוד בשנת 2007 הצלחנו לפחות לקצץ מעט את כנפיו של רדיו המתנחלים. חופש הביטוי צריך להיות פתוח בפני כל קצוות הקשת הפוליטית, ואין לעשות איפה ואיפה. אם רוצים המתנחלים להקים תחנת שידור מיוחדת לימין הקיצוני - בבקשה, אבל הדבר צריך להיעשות במסגרת החוק ובאופן שוויוני, שלא מפלה לרעה תחנות מקבילות משמאל."