פעילות ודיווחים 

אחינועם ניני, יום ירושלים והחיים בשנאה ובבונקר

בשבוע שעבר פנינו אל הזמרת אחינועם ניני, וקראה לה לבטל את הופעתה באירועי "יום ירושלים".

ניני לא נענתה לקריאתנו, אך קיבלנו תשובה מפי המנהל האמנותי שלה.

מר אדם קלר

שמי עפר פסנזון ואני מנהלה של אחינועם. לדעתי המייל שלך לא שונה בכלום מכל המיילים שקיבלנו מכל מעריצי הימין הקיצוני שדורשים להחרים את אחינועם.

לטעמי, אם היינו מקשיבים לך ולכמוך בשמאל הקיצוני או בימין הקיצוני, היינו צריכים לגור בבונקר כל חיינו ולעסוק רק בשנאה.

תודה לך על עצותיך. אתה יכול לחסוך מאיתנו זאת בעתיד.

תודה

עפר פסנזון

בתגובה שיגר דובר גוש שלום אדם קלר את המכתב הבא להלן:

לכבוד מר עפר פסנזון

תודה על שהועלת בטובך להשיב לבקשתנו כי אחינועם ניני תבטל את הופעתה באירועי "יום ירושלים", אף על פי שהיא לא נענתה לפניתנו זו.

אני מבין כי כמנהלה של אחינועם ניני אתה מרגיש מחויב לגונן על החלטתה להופיע. לאמיתו של דבר, בהחלט כי כמנהלה יש לך חלק מהותי בקבלת החלטה זו מלכתחילה. עם זאת, כאישיות ציבורית שאינה מסתפקת בפעילות אמנותית גרידא אלא נוקטת עמדות ברורות בנושאים פוליטיים וחברתיים שנויים במחלוקת – וזאת אני אומר לשבחה - אחינועם ניני עצמה נושאת באחריות להחלטותיה.

אתה מתחמק מדיון בטענותינו לגופן ומחשיב את המייל שלנו כ"לא שונה בכלום" מהמיילים שקיבלת ממעריצי הימין הקיצוני שדורשים להחרים את אחינועם ניני. אך בפועל, זה בהחלט דבר אחר לגמרי.

לפני שנה אחינועם ניני עמדה במוקד ויכוח ציבורי בעקבות החלטתה להופיע באירוע יום הזיכרון האלטרנטיבי בפני משפחות שכולות ישראליות ופלסטיניות החולקות בכאבן ובאבלן. היתה זו החלטה אמיצה וראויה לכל שבח (וההופעה עצמה היתה מעולה מבחינה אמנותית). חשובה לא פחות היתה העמידה של אחינועם ניני בפני גל ההתקפות של אנשי הימין הקיצוני באותו זמן. את ההצהרה שפרסמה אז אתה בודאי מכיר היטב, אך ארענן את זכרונך:

" שמעתי שיש כל מיני התרחשוייות בפייסבוק בעניני, קריאות להחרים אותי כי 'שרתי למחבלים ביום הזיכרון'. אני פשוט המומה מהסילוף המכוער והמטומטם הזה. שרתי בטקס אלטרנטיבי שבו יהודים וערבים זוכרים ובוכים יחדיו על אהוביהם שאבדו במלחמה המתמשכת בינינו. הטקס היה מרגש, כולו בסימן אחדות, הבנה, אמפטיה ובעיקר שלום. כל המשפחות השכולות וכל המשתתפים באו לבחור בחיים, לא במוות. אם כל ערבי הוא מחבל, אז כן, שרתי למחבלים. באותה מידה, כל ישראלי הוא רוצח, לא? אז הייתי בחברה טובה. אני מציעה שנרגע כולנו ונתחיל לחשוב איך אנחנו מקדשים את החיים לא את המוות, איך שוברים את מעגל האטימות והשנאה, ומקיימים סוף סוף את 'ואהבת לרעך כמוך' במלוא מובן המשפט החכם הזה".

היו אלה דברים הראויים ביותר להישמע בזירה הציבורית הישראלית. באותו זמן ראינו כבוד לעצמנו להיות בין אלה שהתייצבו לצידה של אחינועם ניני והגנו עליה כמיטב יכולתנו הצנועה. בדיוק משום כך הזדעזענו והתאכזבנו מאד לשמוע על החלטתה, שנה מאוחר יותר, להופיע באירועי "יום ירושלים".

אזכיר בקצרה מהו "יום ירושלים" – זהו יום השנה, לפי התאריך העברי, של היום בו פרץ צה"ל וכבש את מזרח ירושלים, וזמן קצר אחר כך סופח השטח למדינת ישראל ולתחום המוניציפלי של ירושלים. הארועים האלה מכונים רשמית "שחרור ירושלים" ו"איחוד ירושלים" - מונחים שבינם לבין המציאות אין כל קשר. תושבי מזרח ירושלים לא חשו כלל וכלל שהחיילים הישראלים שנכנסו לעירם הם "משחררים". "ירושלים המאוחדת" שנכפתה בכוח הזרוע על התושבים הפלסטינים אינה עיר מאוחדת, כשם שאונס אינו מעשה של אהבה.

אין פלא שהאזרחים הישראלים אשר ממש נלהבים לחגוג את היום הזה הם המתנחלים הדתיים-לאומנים וכי הארוע המרכזי של "יום ירושלים" הוא "ריקוד הדגלים", אירוע כוחני ופרובוקטיבי בו צועדים עשרות אלפי צעירים משולהבים ומניפי דגלים בסמטאות הרובע המוסלמי בעיר העתיקה וקוראים קריאות נאצה גזעניות, וחלקם עוברים גם למעשי אלימות והתנכלות בידיהם.

הקונצרט ברחבת עירית ירושלים, בו הסכימה אחינועם ניני להופיע, הוא סרח עודף לריקוד הדגלים הכוחני. זהו נסיון כושל לשוות חזות מהוגנת ומכובדת ל"יום ירושלים". אנו מצטערים מאד שאחינועם ניני הסכימה להשתתף באירוע הזה ולשמש עלה תאנה שאינו יכול להסתיר את מהותו האמיתית של "יום ירושלים". אנשי הימין הקיצוני – אלה שאכן מאחלים לכולנו חיים מלאי שנאה בתוך בונקר – התנגדו להשתתפותה של אחינועם ניני, וזאת כנראה מפני שהם לקחו ברצינות את עמדתה בשנים האחרונות. אם ביקשה אחינועם ניני "לאזן" את הצהרותיה ופעולותיה למען השלום בשנים האחרונות, הרי היתה זאת טעות חמורה. היא הרחיקה מעצמה את חבריה בשמאל, ולא זכתה לשום חברים חדשים בימין.

את הנעשה אין להשיב. לא נותר לנו אלא לקוות כי הופעתה של אחינועם ניני בארועי "יום ירושלים" היתה מעידה חד-פעמית וטעות שלא תחזור על עצמה. כי בעתיד היא תחזור לנקוט במעשים שיבטאו מחויבות לשלום בין שני העמים בארץ הזאת, מה שמבטא את נטיית ליבה האמיתית. בכך אנו עדיין משוכנעים.

אודה לך אם תואיל להעביר את מכתבנו זה לידיעתה של אחינועם ניני עצמה.

בברכה

אדם קלר דובר גוש שלום


ראו גם שוחרי שלום לא שרים ביום ירושלים שכולל את מכתבנו המקורי