פעילות ודיווחים 

גוש שלום מברך על סיום הלחימה האכזרית

הפסקת האש שנחתמה הערב שמה קץ לשבוע של מלחמה אכזרית שגרמה סבל רב משני צידי הגבול. לפחות, ממשלת ישראל השכילה להבין את מגבלות הכוח ולהפסיק את המלחמה מבלי לממש את האיום בפלישה קרקעית, שהייתה עלולה להכפיל פי כמה וכמה את ההרס ושפיכות הדמים ולבודד לחלוטין את מדינת ישראל.

למרות טענות הממשלה על "הפצצות כירורגיות", בימים האחרונים התרבה והלך מספר האזרחים שנהרגו, ביניהם ילדים רבים. תמונות הילדים ההרוגים הופצו בכל רחבי העולם – אם כי אמצעי התקשורת הישראלים לא פרסמו אותם. אילו נמשכה המלחמה, היו מאמצי ה"הסברה" נדונים לכשלון מוחלט.

לפי מה שפורסם, הוסכם בקהיר על הקלה מסוימת במצור שמטילה מדינת ישראל על רצועת עזה. יש לברך על כך ולקוות כי זה יהיה צעד לקראת הסרה מוחלטת של המצור. הסרת המצור על רצועת עזה אינה רק אינטרס פלסטיני. זהו גם אינטרס ישראלי. המצור, שהוא המשך הכיבוש הישראלי באמצעים אחרים, לא מנע הכנסת טילים לרצועה בכמות גדולה, כפי שראינו כולנו בשבוע האחרון, אך הוא גרם פגיעה כלכלית חמורה בתושבי הרצועה ומגביר שם את העוני, הסבל והשנאה. לתושבי רצועת עזה הזכות לגישה חופשית אל העולם החיצוני בים, ביבשה ובאויר, בדיוק כמו תושבי ישראל ותושבי כל הארצות בעולם.

נשיא מצרים מורסי מילא תפקיד חיובי וחיוני מאין כמוהו. עכשיו נפתחה לנו הזדמנות להפיח חיים חדשים בשלום עם מצרים וגם לפתוח ערוצים אל כוחות האיסלאם הפוליטי העולים ברחבי האזור. אולם התפתחות כזאת מחייבת בראש ובראשונה התקדמות לשלום עם הפלסטינים.

יש בהחלט בסיס לחששות של רבים בישראל, ושל תושבי הדרום במיוחד, כי הפסקת האש שנחתמה היום מהווה הפסקה זמנית בלבד ובמוקדם או במאוחר תהיה התפרצות אלימה חדשה. בהעדר התקדמות ממשית לפתרון הבעיות המהותיות בין מדינת ישראל לבין העם הפלסטיני, חששות אלה בהחלט עלולים להתממש. אך זה בהחלט אינו מחויב המציאות, אפשר וצריך להתקדם מהפסקת אש לקראת שלום כולל עם הפלסטינים, על כל מפלגותיהם ופלגיהם.

זאת הפעם השנייה שממשלת נתניהו ניהלה משא ומתן והגיעה להסכם עם ארגון החמאס. כמו במו"מ על חילופי האסירים בשנה שעברה, לא היתה פגישה פנים אל פנים והמצרים היו אלה שהעבירו ביניהם מסרים, הצעות והצעות נגדיות, ראש הממשלה נתניהו ידע בדיוק עם מי הוא מנהל משא ומתן.

זה יכול להיות תקדים חשוב למשא ומתן מדיני עם כל הפלגים הפלסטינים, אשר אחדות ביניהם תהיה אינטרס ישראלי אמיתי. אולם כדי ללכת ברצינות לכיוון הזה דרושה ממשלה ישראלית המוכנה לסיים גם את כיבוש הגדה המערבית.