פעילות ודיווחים 

נחשפה צביעות הח"כים מהימין – קוטג' מותר להחרים, התנחלויות לא

אורי אבנרי: "חוק החרם מתנקש בחופש הביטוי, סותם פיות, ובעצמו יפגע קשה בלגיטימיות של ישראל בעולם. חרם על ההתנחלויות איננו חרם על מדינת ישראל – אלא למענה."

בעקבות הדיון בועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת בעניין "חוק החרם" אומר הח"כ לשעבר אורי אבנרי: "בדיון בוועדת החוקה נחשפו חברי הכנסת מהימין בצביעותם והמוסר הכפול שלהם. רק אתמול היללו ושיבחו את חרם הצרכנים על גבינת הקוטג', והיום באו לאסור חרם צרכני נגד מוצרי ההתנחלויות."

אבנרי הוסיף כי: "חרם צרכנים הוא פעולה דמוקרטית נכונה וראויה, באמצעותה יכול הציבור להביע את דעתו בפעולה ישירה, כפי שראינו לאחרונה בחרם הקוטג' אליו הריעה המדינה כולה. בדומה, הציבור הדתי במדינת ישראל מטיל מזה שנים רבות חרם על חנויות ומסעדות המוכרות מזון לא כשר, ואף משתמש לשם כך במימון הממשלתי המקיים את הרבנות הראשית ורבנויות הערים. בדיוק באותה מידה זכאי ציבור שוחרי השלום בישראל להימנע בצורה מאורגנת מרכישת מוצרי ההתנחלויות בשטחים הכבושים, בהן הוא רואה תופעה שלילית המסכנת את עתידנו. החוק עלול להפוך פרסום רשימה של מוצרי התנחלויות או סירוב שחקנים להופיע באריאל – פעולות דמוקרטיות ולגיטימיות לחלוטין - לעבירות הגוררות קנסות כבדים ודרקוניים.

"הצעת החוק בה מדובר קובעת קביעה שקרית כי 'חרם על יהודה ושומרון' כמוהו כחרם על מדינת ישראל. ההיפך הגמור הוא הנכון – חרם על ההתנחלויות בשטח שנקרא בפי המתנחלים ועוזריהם "יהודה ושומרון" הוא חרם עבור מדינת ישראל, כדי להבטיח את שלומה ועתידה.

"יוזמי החוק הזה טוענים כי ברצונם 'לפעול נגד הדה-לגיטימציה של ישראל בעולם' – אך אין דבר שיגביר את הדה-לגיטימציה הזאת יותר מאשר העברת חוק אנטי-דמוקרטי שנועד למנוע פעילות חופשית של האופוזיציה. החוק הזה לא ימנע מאמנים ברחבי העולם להימנע מהופעות בישראל ומאקדמאים בחו"ל לנתק שיתוף פעולה עם אוניברסיטאות ישראליות – להיפך, הוא יגביר ויעצים את התופעות האלה פי כמה וכמה."

אני עדיין מקווה כי כאשר תגיע הצעת החוק למליאת הכנסת ימצא רוב להפיל אותה ולמנוע הטלת כתם שחור בספר החוקים של מדינת ישראל. זהו מבחנה של סיעת קדימה להראות שהיא אופוזיציה לממשלת הימין ולא העתק שלה, לגייס את חברי הכנסת שלה להופיע להצבעה, להצביע פה אחד נגד ולהפיל את הצעת החוק המתועבת הזה".

לפרטים: אדם קלר 054-2340749