פעילות ודיווחים 

הפגנה מאסיבית נגד המלחמה + מחאה נמשכת

בואו להפגנת המונים במוצאי שבת, 17.1, בתל-אביב-יפו. ניפגש בגן צ'רלס קלור, ליד בית האצ"ל, בשעה 18:30 נצעד ליפו, ונעמוד לדקת דומייה לזכר הרוגי המלחמה

סוכת אבלים-קריעה: אירוע מחאה ואבל !!!! מיקום השתנה !!!! לראביטה רח' יפת 73, יפו בשבת 17.1 בשעה 16.00-12.00 עם שולמית אלוני, שרת החינוך לשעבר, פרופ' רמזי סלימאן, פרופ' אריאלה פרידמן, דר. אחמד אבו טוואחינה מנהל מרכז בריאות הנפש הקהילתי בעזה GCMHP (דרך הטלפון), יונתן שפירא הטייס הסרבן, חאלד אבו עוואד וניר אורן מפורום המשפחות השכולות.

03.01.09 - בשעה שאהוד ברק נתן לצבא את הפקודה לפתוח במערכת-דמים קרקעית בעזה, צעדו כעשרת אלפים אזרחים מכל קצוות הארץ ברחובות תל-אביב בהפגנה מאסיבית נגד המלחמה. כל ארבעת מסלולי התנועה ברחוב אבן גבירול היו מלאים עד אפס מקום במפגינים, שצעדו מככר רבין עד לסינמטק כשהם קוראים סממאות ומניפםים שלטים לכל אורך הדרך.

על גופות של ילדות – לא עושים בחירות!" קראו המפגינים בקצב, "יתומים ואלמנות – אינן תעמולת בחירות!", "אולמרט, ליבני וברק – מלחמה היא לא משחקֱ!", "כל שרי הממשלה – הם פושעי מלחמה!", "ברק, ברק, אל תדאג – עוד נפגוש אותך בהאג!" סיסמה אחרת: "די,די, נמאס – תדברו עם החמאס!"

גם הכרזות היו בנוסח דומה. אחדות שיכתבו את סיסמת-הבחירות של ברק: "ברק לא סחבק – הוא רוצח!" ו"ברק לא סימפאטי – הוא רוצח". כרזות אחרות: "לא למלחמת בחירות 2009", "מלחמת ששת המנדטים של ברק".

ההפגנה התקיימה אחרי מאבק עם המשטרה, שניסתה למנוע את קיומה או לצמצם אותה, בטענה שלא תוכל לעצור את אנשי-הימין שינסו להתנכל לה. בין השאר דרשה המשטרה מן המארגנים להתחייב שלא יינשאו בה דגלים פלסטיניים. המארגנים פנו לבג"ץ, ובית-המשפט קבע שהדגלים הפלסטיניים הם חוקיים והורה למשטרה להגן על ההפגנה מפני פורעים.

על הפגנה הוחלט על-ידי "גוש שלום" ועשרים ארגוני-שלום אחרים, ביניהם קואליציית הנשים לשלום, אנרכיסטים נגד הגדר, חד"ש ופרופיל חדש, המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית ועוד. אף שמרצ ו"שלום עכשיו" לא השתתפו בה באופן רשמי, באו רבים מחבריהם. כאלף אזרחים ערביים מהצפון באו ב-20 אוטובוסים ישר מהפגנת-ענק של הציבור הערבי בסכנין.

המארגנים עצמם הופתעו ממספר המפגינים. "שבוע אחרי התחלת מלחמת לבנון השנייה, הצלחנו בקושי לאסוף נגדה 1000 מפגינים. העובדה שבאו היום 10,000 כדי לגנותה מוכיחה שההתנגדות למלחמה גדולה הפעם הרבה יותר. אם יבצע ברק את זממו, עשויה דעת-הקהל להתהפך תוך כמה ימים ולהתנגד למלחמה."

כרזת-ענק של "גוש שלום" קראה בעברית, ערבית ואנגלית: "די להרג! די למצור! די לכיבוש!", כרזת ההפגנה קראה להסרת המצור ולהפסקת-אש מיידית.

ביום ההפגנה ערך הימין הקיצוני גיוס גדול, במגמה לפוצץ אותה בכוח. המשטרה עשתה מאמץ גדול כדי למנוע מהומות, והתהלוכה מכיכר-רבין לכיכר-הסינמטק עברה בשקט יחסי. אולם כאשר עמדה ההפגנה להתפזר, בהתאם להסכם עם המשטרה, החל המון ימני גדול להקיף את המפגינים ולהתגרות בהם. רוב השוטרים שחצצו בין המחנות בהתחלה נעלמו בשלב זה מן השטח. מפגיני הימין הסתערו על קבוצות אחרונות של המפגינים, ובשלב מסוים צרו על בניין הסינמטק כדי לעשות שפטים בכמה ממפגיני-השלום שמצאו בו מקלט. הם ניסו לפרוץ בכוח לבניין, ורק אז הופיעה המשטרה והגנה על הכניסה. הפורעים התגודדו שם עוד שעה ארוכה.

בניגוד למתוכנן, לא איפשרו הנסיבות לשאת במקום נאומים. להלן הדברים שאורי אבנרי עמד להשמיע בשם "גוש שלום":

אומרים לנו
שאנחנו בוגדים.

אומרים לנו
שאנחנו עוכרי-ישראל.

אומרים לנו
שאנחנו פושעים.

ואנחנו אומרים להם:
פושעים הם אלה
שפתחו במלחמה
הנפשעת והמיותרת הזאת.

מלחמה מיותרת,
מפני שניתן היה
להפסיק את
ירי הקסאמים,
אילו הפסיקה
ממשלת ישראל
את המצור
על מיליון וחצי
תושבי עזה.

מלחמה נפשעת,
מפני שנוסף על כל השאר
היא מהווה בגלוי ובחוצפה
חלק ממערכת הבחירות
של אהוד ברק וציפי לבני.

אני מאשים את אהוד ברק
בניצול חיילי צה"ל
כדי לזכות במנדאטים.

אני מאשים את ציפי לבני
בהסתה לטבח הדדי
כדי לזכות בראשות הממשלה.

אני מאשים את אהוד אולמרט
בניסיון לחפות
על ריקבון ושחיתות
במלחמה הרת-אסון.

אני קורא להם
מעל במה זו,
בשם הקהל
האמיץ וההגון הזה:
הפסיקו את המלחמה מיד!

הפסיקו לשפוך לשווא
את דם חיילינו ואזרחינו!
הפסיקו לשפוך
את דם תושבי עזה!

פלישה קרקעית תגרום
לאסון נוסף,
לטבח הדדי,
לפשעי-מלחמה
מחרידים עוד יותר!

בסוף מלחמה זו
שום אלוף
לא יוכל עוד לנחות
על אדמת אירופה.

אומרים לנו
שאין ברירה אחרת.
לא נכון!!!

הפסקת-אש
אפשרית גם עכשיו,
כן, ברגע זה,
אם נסכים להסיר את
המצור הרצחני,
אם ניתן לתושבי עזה
לחיות בכבוד,
אם נדבר עם חמאס.

אני פונה אל תושבי הדרום
תושבי שדרות, אשדוד ובאר-שבע:
אנחנו יודעים את מצוקתכם –
גם אם אנחנו לא גרים איתכם
אנחנו יודעים היטב.
אבל אנחנו גם יודעים
שהמלחמה הזאת
לא תשנה את מצבכם.
שהפוליטיקאים מנצלים אתכם,
שהפוליטיקאים מנהלים מלחמה
על גבכם.

גם אתם יודעים זאת!
אז הצטרפו
למאבק להפסקת-אש!

אני קורא
לאולמרט, לברק וללבני:
אל תשלחו את
החיילים והחיילות לתוך הרצועה!

אם תתנו
את הפקודה הפושעת -
שלושתכם לא תינקו!
שלושתכם תואשמו בפשע-מלחמה!
שלושתכם תשלמו את המחיר!

ההמונים בישראל
המריעים לכם היום -
מחר הם ידרשו
להעניש אתכם.
כך היה
במלחמת לבנון השנייה,
כך זה יהיה גם הפעם.

ואתם העומדים כאן
נשים וגברים,
צעירים וזקנים,
יהודים וערבים,
אתם מחיתם נגד
המלחמה הנוראה הזאת
מהיום הראשון,
מהרגע הראשון,
בודדים ומושמצים –
אתם הגיבורים האמיתיים!

אתם יכולים להיות גאים,
גאים מאוד,
כי אתם נמצאים באמצע
מערבולת הבורות וההיסטריה
ואינכם נסחפים בה!
אתם שומרים על שפיות
לא רק בין כותלי הבית
אלא כאן, בראש חוצות!

מיליונים בעולם
רואים אתכם,
מריעים לכם,
לכל אחד ואחת מכם.

כאדם, כישראלי, כשוחר שלום
אני גא מאוד
להיות כאן היום.

[דיווח בטלויזיה החברתית]

---

6.1.09

הפגנה ערבית-יהודית ביפו

שעתיים אחרי הפגזת בית-הספר במחנה-הפליטים ג'באליה, שבה נרצחו 40 מחפשי-מקלט, וביניהם משפחות שלמות, נערכה ביפו (יום ג', 6.1) הפגנה ערבית-יהודית נגד המלחמה. זאת הייתה אחת מתוך הפגנות רבות, הנערכות עכשיו מדי יום ביומו ברחבי הארץ.

מאות מתושבי יפו הערביים התכנסו ברחוב יפת ביוזמת ארגון צדאקה ורשימת יאפא , ואליהם הצטרפו כמאה מפגינים יהודיים – מפעילי "גוש שלום", "אנרכיסטים נגד החומה", "קואליציית הנשים" ועוד. המפגינים הערביים היפנו את זעמם במיוחד אל מנהיגי המדינות הערביות, המשתפים פעולה עם ממשלת ישראל. אחת הקריאות החוזרות: "מובארק הוא סוכן של ארצות-הברית וישראל".

כמה מפגינים ערביים ויהודים כאחד הניפו את סמל "גוש שלום": שני הדגלים הצמודים של ישראל ופלסטין. אחרים נשאו כרזות שבהן נאמר בעברית: "יהודים וערבים – מסרבים להיות אויבים". קריאות חוזרות היו: "ברק, ברק, שר-הביטחון – כמה ילדים רצחת עד היום?" ו"כל שרי הממשלה – פושעי מלחמה".

כרזות נוספות אמרו בערבית ובעברית: "הפסיקו את פשעי המלחמה", "יתומים ואלמנות אינם תעמולת בחירות", "הפסיקו את הטבח בעזה", "הגנו על הילדים".

בלטו בהפגנה הנשים הערביות הרבות, בנות כל הגילים, נושאות נרות דולקים.

לחצו כאן בכדי לצפות בתמונות מההפגנה