פעילות ודיווחים 

להציל את הזיתים

המשימה הייתה ברורה: להציל את הזיתים לפני שיהיה מאוחר מדי.

עונת המסיק מתקרבת לקיצה, אך במספר מקומות הזיתים עודם נמצאים על העצים. זה נכון במיוחד ב"אזור התפר" בין הקו הירוק לבין "גדר ההפרדה". בעליהם של כרמי הזיתים ומשפחותיהם, החיים מצדה השני של הגדר, אינם יכולים להגיע אל העצים ללא אישורים מיוחדים. אישורים אלה, גם כשהם בכלל מוענקים, ניתנים רק לבעלים ולאשתו, בלי אפשרות להכניס עוזרים או חמורים. זה לגמרי לא מספיק כדי לקטוף את הזיתים בזמן, והם נשארים על העצים ונרקבים. השתתפות של ישראלים, אשר להם אין בעיה לחצות את הגדר, יכולה לתת מענה לבעיה.

בשבת האחרונה (10 לנובמבר), גוש שלום נטל על עצמו את האחריות לארגן את המסיק למשך היום. כמעט מאה מתנדבים הופיעו לעבודה בשלושה אתרים שונים, מצפון ומדרום לקלקיליה.

הפעולה אורגנה בחסותה של "קואליצית המסיק", אשר מארגנת את הסיוע בכפרים הנפגעים מן הגדר או מאלימות מתנחלים. בעונה זאת זזז כמו בעונות קודמות זזז ארגונים שונים מתחלפים באחריות לארגון ומימון הפעילות.

עצי הזיתים של משעל זזז כפר כה קטן שאפילו אינו מופיע על המפה זזז נמצאים קרוב מאד להתנחלות אורנית. אורנית החלה כישוב בתוך מדינת ישראל אך במשך הזמן "זחלה" אל מעבר לקו הירוק והפכה להתנחלות. רק עשרות מטרים בודדים מפרידים בין השורה הראשונה של בתי ההתנחלות לבין עצי הזיתים, אך כאן, בניגוד למקומות אחרים בשטחים הכבושים, המתנחלים לא התערבו בעבודה.

המתנדבים, יחד עם בעל הכרם, אשתו ובנו, התפזרו בין העצים והחלו למסוק את הזיתים כשבידם סולמות, מקלות ארוכים, מגרפות קצרות, ויריעות פלסטיק. הם החלו לעבוד בואדי ולאט לאט התקדמו אל ראש הגבעה הסלעית. העבודה האינטנסיבית נמשכה כשבע שעות, עם רק הפסקה אחת של רבע שעה בה יכלו המתנדבים לנוח מעט, לאכול את הכריכים שהביאו ולשתות את התה המתוק שהמארחים הכינו על מדורה קטנה בשדה.

בסוף היום הורגשה עייפות, אך גם שביעות רצון והנאה למראה הערמות הגדלות והולכות של זיתים שחורים המצטברים על יריעות הפלסטיק השחורות ובתוך השקים הכבדים.