פעילות ודיווחים 

משלחת "גוש שלום" נפגשה עם שניים מראשי חמאס

"אין לנו שום בעיה לדבר עם ישראל. אבל אנחנו לא רוצים לדבר סתם, על שום דבר," אמר השייח' מוחמד אבו-טיר, מס' 2 ברשימת חמאס, להנהגת "גוש שלום", שקיימה היום פגישה רשמית עם שני חברי הפרלמנט הפלסטיני מטעם חמאס. הנציג השני של חמאס היה אחמד עטון מצור-באהר, שגם נגדו הוגש צו גירוש מירושלים בידי שר הפנים בר און.

IMG_0030.jpg

שמונת חברי המשלחת של "גוש שלום" ערכו פגישה רשמית זו במטרה מוצהרת ליצור מגע ראשון בין הציבור הישראלי לבין תנועת החמאס, המייצגת חלק גדול של הציבור הפלסטיני. הם סיכמו עם אבו-טיר לפעול לעריכת פגישה נרחבת יותר של ארגוני-שלום ישראליים וצמרת החמאס.

אנשי גוש שלום גינו בחריפות את כוונת הממשלה לגרש מירושלים את חברי הפרלמנט הפלסטינים מהחמאס, ואמרו כי זוהי תכנית מרושעת הפוגעת בזכויות האדם הבסיסיות ומאיימת לא רק ארבעת הנפגעים הישירים אלא על כל 250,000 תושבי מזרח ירושלים.

שני ראשי-החמאס טענו שיאסר ערפאת "חתם על כל הניירות" עם ישראל אך לא קיבל שום דבר בתמורה. "אנחנו נדבר עם ישראל רק כאשר יהיה ברור שממשלת ישראל מתכוונת באמת לנהל משא-ומתן רציני שיביא לתוצאות תוך זמן קצר."

אבו-טיר אמר שחמאס מוכן להפסיק את כל האלימות במסגרת "הודנה לעשרים-שלושים שנה", בתנאי שישראל תפסיק גם היא את כל האלימות. כשנשאל מה יקרה אחר כך, אמר: "בואו ניתן לילדים שלנו לטפל בבעיות בעוד 30 שנה. אולי כבר לא יהיו אז בעיות." תקופת שלושים השנה זו תאפשר לצדדים להיווכח שהצד השני אינו חבורה של מפלצות ושהחיים זה בצד זה הם אפשריים, מה שיאפשר הארכה ללא גבול של ההודנה.

לשאלה אם חמאס יכול לערוב להפסקת האלימות של כל הארגונים כולל הג'יהאד האיסלאמי, השיב בתוקף: "בהחלט כן!" במהלך השיחה, שארכה כשעתיים, הדגישו שני הדוברים את הסכמת חמאס להקמת מדינה פלסטינים בגדה המערבית ורצועת עזה, שבירתה ירושלים המזרחית.

אבו-טיר, שבילה 25 שנים בכלא, סיפר שבבית-הסוהר שוחח כמה פעמים ארוכות עם ראש השב"כ הנוכחי, יובל דיסקין, "כל פעם כמה שעות". הוא סיפר בבדיחות-הדעת שלא מכבר נתקל במחסום בקצין בכיר של צה"ל, שביקש להצטלם איתו. אחר-כך ביקשו גם כל חיילי המחסום להצטלם לצידו. אולם בפעם אחרת נתנו לו לחכות 4 שעות ליד מחסום, ואז החזירו אותו כלעומת שבא.

אבו-טיר ועטון לא נראו מודאגים מהמאבקים הפנימיים ברשות הפלסטינית והביעו את דעתם שבסוף תושג הסכמה. "האמריקאים מנסים להסית את פת"ח נגדנו, בתקווה שזה ישבור את ממשלתנו הנבחרת. אין לזה שום סיכוי. זה רק יגביר את תמיכת העם בנו," אמר.

אנשי גוש שלום, מצידם, הבהירו כי אין להם כל רצון לנקוט עמדה במאבקים הפנימיים בין הפלסטינים, וכי מטרתם היא להביא לשלום בין מדינת ישראל לבין מדינת פלסטין שתקום, ע"י מו"מ בין הממשלת הנבחרות בשני הצדדים, במגמה שכל התנועות והמפלגות הפוליטיות הפלסטיניות יהיו שותפות לשלום זה.