הודעות לעיתונות 

ביה"מ המחוזי בת"א הוציא צו מניעה נגד גירוש פעיל שלום


פטריק אוקונור, בעל אזרחות כפולה אירית ואמריקאית. אוקונור, חבר תנועת הסולידריות הבינלאומית (אי.אס.אם) נעצר בתאריך 24 לינואר לאחר שהשתתף העותר בפעולה של נטיעת עצי זיתים בכפר בידו, ביוזמת הארגון הישראלי "רבנים לזכויות אדם", אשר חבריו נטעו שתילי זיתים כדי להחליף את העצים שנעקרו במקום בעקבות הקמת "חומת ההפרדה" ואשר מהווים חלק ניכר מפרנסת התושבים, נעקרו ע"י כוחות הבטחון.

יש לציין כי פעולה זאת, שתילה של עצי הזיתים בידי ישראלים ופלסטינים יחד, עברה בשקט מוחלט ולא נתקיימו שום עימותים עם כוחות צה"ל. אולם בסיום הפעולה הורד אוקונור בידי שוטרים בלבוש אזרחי מן הרכב בו נסע עם פעילים אחרים, ונלקח למעצר בטענה כי נושא דרכון מזויף. אוקונור יצר קשר עם שגרירות אירלנד בארץ, אשר מסרה בכתב כי הדרכון שבידו אמיתי, אך למרות זאת הוא הושאר עצור בכלא מעשיהו והוצא נגדו ע"י משרד הפנים צו גירוש מהארץ. כאמור, בעקבות עתירה מנהלית שהגישה בשמו עוה"ד גבי לסקי,הוציא בית המשפט המחוזי צו זמני האוסר על גירושו.

אוקונור, בן 41, הינו בעל תואר מאוניברסיטאות הרוורד וייל בארה"ב במנהל ציבורי ופיתוח בינלאומי41 ועוסק כעובד סיוע הומניטארי מאז 1989. העותר הינו בעל תואר MA מאוניברסיטאות הרוורד וייל בארה"ב במנהל ציבורי ופיתוח בינלאומי. במהלך השנים עבד עבור ארגונים הומניטריים אמריקאים המקבלים מימון ממשלתי, באזורים שונים באפריקה והמזה"ת.

מאז שנת 1993 הגיע אוקונור לישראל ולשטחים בתדירות של לפחות פעם בשנה לצורכי עבודתו ההומניטארית. בין היתר, בין השנים 1995-1998 שימש העותר כמנהל התכניות לשיפור גני ילדים בעזה. החל מאוקטובר 2002 החל להצטרף לפעילויות הומניטאריות של ארגון אי.אס.אם כגון: מסיק זיתים, עזרה וליווי ילדים פלסטינים לבתי הספר וליווי חולים לבתי חולים אשר בשל עוצר או סגר לא יכלו לקבל טיפול רפואי. כמו כן העותר השתתף ועזר לארגן הפגנות בלתי אלימות כנגד תפיסת קרקעות של פלסטינים לצורכי בניית גדר ההפרדה. בהיותו מתנגד מושבע לכל צורה של אלימות, בחר אוקונור לפעול בדרכים בלתי אלימות ותוך מתן עזרה וסיוע הומניטאריים לנזקקים, בעיקר ילדים. לאחר שיצא מן הארץ בשנת 2003 נמסר לו בחזרתו לנתב"ג כי הוצא נגדו צו איסור כניסה לארץ. למרות זאת הצליח אוקונור להיכנס לארץ בשנת 2004 וכאמור נמצא בשטחים כשהוא עוסק בפעולות הומניטריות עד למעצרו לפני שבוע.

בעתירה שהגישה עו"ד לסקי נדרש בית המשפט לבטל את צו הגירוש שהוצא כנגד אוקונור על בסיס מידע מוטעה וכתוצאה של מעצר שווא ולמחוק את שמו מרשימת מנועי הכניסה לישראל. מעבר לכך נדרש שר הפנים לחשוף את רשימות מנועי הכניסה לישראל ולפרסם את הקריטריונים להכללת אדם ברשימות אלה.

כפי שמציינת עו"ד לסקי, במהלך שלוש השנים האחרונות, מספר לא מבוטל של פעילים הומניטאריים ופעילי זכויות אדם אשר מבקשים להכנס לישראל ולשטחים לצורך ביצוע פעילות הומניטארית בקרב האוכלוסייה הפלסטינית ברחבי השטחים, מגלים כי כניסתם נאסרה, וזאת מבלי לפרט את סיבות ההחלטה, מלבד אמירה סתמית כי מדובר ב"סיבות בטחוניות". לעתירה צורפה רשימה של עשרות פעילי זכויות אדם כאלה, ונטען כי המדובר באפליה בוטה על רקע פוליטי, שכן הממשלה אינה מונעת כניסה של פעילי ימין קיצוני מארה"ב ומדינות אחרות, אשר בבואם לארץ מצטרפים לפעולות אלימות שמנהלים מתנחלים קיצונים ו"נוער הגבעות" אשר מתנגשים בהתנגשויות אלימות עם הצבא. זאת בעוד שנאסרת כניסה לארץ של פעילי שלום וזכויות אדם אשר פועלים אך ורק בדרכים בלתי אלימות.

לפרטים:

פטריק אוקונור 054-5539078 (הטלפון נמצא בידו בכלא מעשיהו)

עוה"ד גבי לסקי 054/418988 או 03/6243215