הודעות לעיתונות 

ההצהרה המופקרת של טראמפ הניעה כדור שלג


ההצהרה המופקרת של טראמפ הניעה כדור שלג אשר לא ברור עדיין מה יהיה גודלו ועוצמתו ואיזה נזק יגרום. אבל בעזרת המחדל המתמשך של ממשלתנו בכל הנוגע לעזה, כבר נוצר נזק אנושי אמיתי.

ביום שישי בערב נחת טיל קסאם מרחק מספר רחובות מביתי בשדרות. במקום נפגעו מספר אנשים מטראומה ונגרם נזק לרכוש. בעזה נפגעו כבר עשרות מהפגזות צה"ל ומדברים גם על עשרות רבות של פצועים ו2 הרוגים מירי ישראלי מוקדם יותר היום. יתכן שאנו עומדים בפני סבב מלחמה נורא נוסף בעזה אשר אם לא יעצר בהקדם, יפגעו בו רבים נוספים משני הצדדים.

איזו בושה להנהגה שלי שבשלש וחצי שנים האחרונות לא עשתה דבר כדי למנוע את המלחמה הבאה ובו בזמן השקיעה מליארדים ואין סוף שעות אדם במיגון והכנות לסבב הבא. כמה קוצר ראייה, אווילות, אטימות וכמה חידלון בהנהגה שלא מנסה אפילו לעשות משהו כדי למנוע עוד אסון. נכון, ב"צד השני" גם התכוננו לסבב הבא, גם מיגנו וגם הצטיידו, אולם ממשלתי אשר אמורה לדאוג לי היתה צריכה לעשות הכל כדי להגיע להסכם ארוך טווח עם האוייב למנוע את מה שכנראה עומד בפתחנו.

בחצי שנה האחרונה עמדה קבוצה של תושבי עוטף עזה מקבוצת Other Voice קול אחר صوت آخر, מידי יום שישי בצומת יד מרדכי בקריאה לממשלתנו כי תדבר עם הצד השני. היינו מעטים מידי למרות שניסינו לגייס תמיכה. רב הציבור שעבר בצומת התעלם. חלק אחר תמך וחלקו קרא קריאות גנאי, זרק חפצים ואיים. היינו נאיביים. לא בעצם הקריאה, אבל בכך שקיווינו שנשמע יותר.

ללא פתרון למציאות הבלתי אפשרית בעזה ולנושא הפלסטיני בכלל, אין כל סיכוי שנצא ממעגל הסבבים המתמשך משנת 2001. כולם מבינים את זה ואף מנהיגות לאורך כל השנים לא עשתה דבר.

ההנהגה בעזה הנה הנהגה רשעה וקשה במיוחד ובעיקר לציבור שלהם. אבל מדיניות ישראל לאורך השנים רק מחזקת אותה וגורמת לעוד גורמים קיצוניים אף יותר לפרוח שם. ללא תקווה, ההתקצנות תחמיר ונמשיך לחיות מסבב לסבב, מטראומה לטראומה ללא כל תקווה.

מהיכרות קרובה מאוד שלי עם פלסטינים רבים הן בעזה והן בגדה, אני יודע שהרוב הגדול של הציבור רוצה בפתרון צודק שיסיים את הסיכסוך. אני משוכנע שאם תהיה תקווה לפלסטינים הן בעזה והן בגדה, כי יקבלו את זכויותיהם הבסיסיות להגדרה עצמית, בטחון וחופש, תהליך ההתקצנות יוחלף בתהליך של התמתנות ונוכל בסופו של דבר לחיות כשכנים וידידים.

יציאה למלחמה נוספת תהיה רק עוד סבב דמים נורא אשר לא יפתור דבר.

על ההנהגה שישראלית ליזום הפסקת אש והדברות עם הצד השני ולהגיע להסכם ארוך טווח שיתן תקווה לשני הצדדים.

אריק ילין - שדרות