הודעות לעיתונות 

בנט בפאניקה - כנראה שאנחנו עושים משהו נכון..


להלן ההודעה שקיבלנו מאת מולד - המכרז להתחדשות הדמוקרטיה היושב בירושלים.

אחרי שנה של עבודה מאומצת, חשפנו מעט מהשיטות בהן מנסה הימין הדתי להפוך את ישראל למדינת הבית היהודי. עכשיו בנט בפאניקה ויורה לכל הכיוונים. הצטרפו אלינו במאבק על דמותה של ישראל

לפני שבועיים פרסמנו דו"ח מקיף על חדירתן של עמותות חיצוניות - המזוהות עם הימין הדתי וקשורות למפלגת "הבית היהודי" - לתוך בתי הספר הממלכתיים בישראל. הדו"ח עורר הדים רבים והסוגיה שהוא מעלה לא יורדת מאז מסדר היום הציבורי.

בשיתוף פעולה עם ההורים הנחושים של "הפורום החילוני", הצלחנו להביא להישגים ממשיים בתוך ימים ספורים: ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק, כבר הודיע על הוצאת העמותות הפרטיות ממערכת החינוך העירונית, ועיריית תל אביב הצהירה על כוונה דומה. שני המועמדים לראשות מפלגת העבודה השיבו תשובות ברורות ונחרצות בנושא בראיון עם קוראי עיתון "הארץ". אין לנו ספק שהמשך הלחץ יוביל להישגים נוספים.

מולד הוא מכון מחקר. יש לנו עמדות ברורות בשאלות המרכזיות שעל סדר היום הציבורי, אבל אנחנו שומרים בקנאות על העצמאות שלנו ואיננו קשורים לאף מפלגה או תנועה פוליטית. הפרסומים שלנו עומדים בסטנדרטים הגבוהים ביותר, ולראיה, שלל ההתקפות עלינו מימין לא הצליחו להפריך ולו אחת מהטענות שלנו.

כמובן שזה לא מונע מנפתלי בנט וחבורת עיתונאי החצר שלו לתקוף אותנו באופן אישי. בשבועיים האחרונים בנט תקף את מולד יותר מעשר פעמים בפייסבוק, בטוויטר, ובתקשורת. כמיטב המסורת של הפופוליזם הימני החדש, בנט כינה את הדו"ח שלנו "פייק ניוז", תקף את המוטיבציות ומקורות המימון שלנו, ואף השווה אותנו לכנופיית הימין הקיצוני להב"ה – הכל תוך שהוא מקפיד שלא להתייחס באופן ענייני לטענות שלנו אפילו פעם אחת.

בנט יודע שכל מילה שכתובה בדו"ח היא אמת, והוא מבין שכל מה שדרוש בשביל להוציא את העמותות שלו מבתי הספר הוא כמה הורים נחושים שמכירים את העובדות ומבינים שתחת החסות התמימה של זהות וערכים יהודיים מסתתר מערך מסועף של אינדוקטרינציה פוליטית.

הדו"ח שלנו על הבנטיזציה של מערכת החינוך הוא תוצאה של עבודה מאומצת של יותר משנה. לשם כתיבתו קראנו מאות מסמכים, עברנו על אלפי שורות תקציב ואף החדרנו תחקירנים סמויים לפעילויות של עמותות "זהות". העבודה הזו דורשת משאבים רבים, שפעמים רבות אנחנו מתקשים לגייס. בניגוד לפרסומים עלינו, מולד איננו ארגון משופע בתקציבים.

על מנת לשמור על העצמאות שלנו, איננו מקבלים כספים מגורמים שדורשים מעורבות בתכנים או מגבילים את מרחב הפעולה שלנו. בשל כך, אנחנו לא מקבלים מימון מהאיחוד האירופי, ובשנה שעברה אף הפסקנו לבקש מענקים מהקרן החדשה לישראל. אנחנו לא קיימים בשביל לגייס כסף; אנחנו מגייסים כסף בשביל להתקיים ואנחנו תמיד מעדיפים לוותר על כסף מאשר להתפשר על איכות העבודה שלנו. בעוד שארגוני הימין נהנים מגישה ישירה לקופה הציבורית ולכיסו של שלדון אדלסון, אנחנו מסתפקים בתמיכה של תורמים פרטיים, מרביתם אזרחים הישראלים, ובמענקים צנועים מקרנות בינלאומיות גדולות.

רשימת ההישגים שלנו בחודשיים האחרונים כוללת את אישוש הממצאים שלנו משנת 2014 על שחיתויות במשרד השיכון של השר אורי אריאל ע"י מבקר המדינה; עבודת מחקר מקיפה על השפעתן של ההתנחלויות על הביטחון הלאומי; תחקיר על הגורמים שמאחורי הקמפיין האגרסיבי "אחים לנשק"; ואת הדו"ח "עושים נפשות" על השתלטות הימין הדתי על החינוך לערכים במערכת החינוך הממלכתית.

אנחנו מפעילים גם את פרויקט "61" שמגיע מדי שבוע למאות אלפי ישראלים ומדורג בעקביות כאחד מעמודי הפייסבוק הוויראליים ביותר בישראל.