הודעות לעיתונות 

בחיפה יינתן פסק הדין בתביעת הנזיקין של משפחת רייצ׳ל קורי, פעילת השלום שנהרגה מפגיעת דחפור צבאי.


מחר (שלישי 28.8) יינתן בחיפה פסק הדין בתביעת הנזיקין של משפחת רייצ׳ל קורי, פעילת השלום שנהרגה מפגיעת דחפור צבאי. המשפחה תקיים מסיבת עיתונאים לאחר פסק הדין

פסק הדין בתביעה האזרחית נגד ממשלת ישראל בגין הריגתה של פעילת השלום רייצ׳ל קורי לפני למעלה מתשע שנים יינתן מחר, יום שלישי 28 באוגוסט, 2012 , בשעה 09.00 באולמו של השופט עודד גרשון, בית המשפט המחוזי בחיפה (רחוב פלי"ם 12).

רייצ׳ל קורי, אמריקנית בת 23 מאולימפיה, מדינת וושינגטון, נמחצה למוות על ידי דחפור צבאי ישראלי מסוג קאטרפילר די-9 כאשר מחתה באופן בלתי אלים נגד הריסת בתי אוכלוסייה אזרחית פלסטינית ברפיח שברצועת עזה, בתאריך 16 למרץ 2003.

בתביעה, שהוגשה בשנת 2005 בשם משפחת קורי על ידי עו"ד חוסיין אבו חוסיין, מואשמת ממשלת ישראל באחריות להריגתה של רייצ'ל ובהימנעות מקיום חקירה מלאה ואמינה של המקרה.

"התביעה היא רק צעד קטן בחיפוש אחר האמת והצדק שמנהלת משפחתנו בעשור האחרון", אומר קרייג קורי, אביה של רייצ'ל. "הראיות המצטברות שהוצגו בפני בית המשפט מצביעות על מנגנוני אחריות שאינם מתפקדים. ממשלת ארצות הברית התייחסה למצב זה בסובלנות, אך הגיעה בסופו של דבר למסקנה כי החקירה הצבאית הישראלית לא הייתה יסודית, אמינה או שקופה".

שלב שמיעת העדויות במשפט החל ב-10 במרץ 2010. חמישה עשר דיונים משפטיים התקיימו מאז ועשרים ושלושה עדים העידו. המשפט חשף כשלים חמורים בשרשרת הפיקוד שהפעיל הצבא בדרום רצועת עזה, ומערכת לקויה ביותר של קבלת החלטות ביחס להריגת אזרחים והרס רכוש אזרחי ללא הבחנה.

"המשפט הזה הוא ניסיון לתבוע דין וחשבון, לא רק ממי שנמנעו מלהגן על חייה של רייצ'ל אלא גם ממערכת החקירות הצבאיות הפגומה, שאינה חסרת פניות וגם איננה יסודית", אמר חוסיין אבו חוסיין, עורך הדין המייצג את המשפחה. "לפי החוק הבינלאומי, מדינת ישראל מחויבת לנקוט בכל אמצעי הזהירות האפשריים כדי להגן על אזרחים מן הסיכונים של הפעולות הצבאיות. כוחות הצבא הישראלים הפרו עקרון זה באופן בוטה בהריגתה של רייצ'ל קורי, ויש לתבוע מהם דין וחשבון".

הקראת פסק הדין על ידי השופט עודד גרשון צפויה להיות קצרה. לאחר מכן תכנס משפחת קורי יחד עם עו"ד אבו חוסיין מסיבת עיתונאים במלון קולוני, במרחק קצר מבית המשפט (רחוב בן גוריון 28 , חיפה).

מסיבת העיתונאים, שתחל כשעה לאחר סיום ההליכים, תהיה פתוחה לתקשורת בלבד. לפרטים נוספים: סטייסי סאליבן 054-280-7572 או 052-952-2143 press@rachelcorriefoundation.org @rcfoundationטוויטר www.rachelcorriefoundation.org facebook.com/rcfoundation twitter.com/rcfoundation למידע על המשפט עד כה: http://rachelcorriefoundation.org/trial