הודעות לעיתונות 

תשובת המדינה לבג"צ חושפת שידורים בלתי חוקיים של המתנחלים


רדיו המתנחלים "גלי ישראל" הציב אנטנה בתחומי מדינת ישראל בניגוד לתנאי הרשיון המאפשר לתחנה לפעול רק בשטחים הכבושים, ותוך התעלמות מגבולות הקו הירוק - כך נחשף בתשובת המדינה לעתירה שהגיש גוש שלום לבג"צ.

פרקליטות המדינה הגישה את תשובתה לעתירה שהגישה תנועת "גוש שלום" באמצעות עו"ד גבי לסקי, הדורשת להפסיק את השידורים שמקיימת תחנת הרדיו של המתנחלים "גלי ישראל" בתחומי הקו הירוק, בניגוד לתנאי הרישיון שניתן לה.

מתשובת המדינה עולה כי בשל "אילוצים טכניים", הרשות השנייה ושר התקשורת אישרו לתחנה להקים מתקן שידור באתר "איתנים" בהרי ירושלים, בתוך הקו הירוק. משמעות הדבר היא כי בתחומי ישראל הוקמה אנטנת שידור של תחנה הפועלת מחוץ לתחומי המדינה, תוך טשטוש הגבולות בין מדינת ישראל הריבונית לשטחים הכבושים בהם חל השלטון הצבאי. משרד התקשורת נאחז בסעיף בחוק המאפשר "באופן זמני" (שתקופתו לא הוגדרה) חריגה של "עד 15 קילומטר" מתחום איזור הזיכיון. זוהי פרצה הקוראת לגנב - חריגה של 15 קילומטר אל תוך הקו הירוק מאפשרת שידור אל מרבית מרכזי האוכלוסייה בישראל ויוצרת תחנה ארצית לכל דבר.

"למרבה האירוניה, דווקא המידע שמסרה המדינה בתשובתה לבג"צ מוסיף הוכחות לטענתנו כי לא מדובר ב'תחנת רדיו איזורית' למען המתנחלים, אלא בניסיון ליצור בדלת האחורית תחנת שידור פוליטית -אידאולוגית כלל ארצית לימין הקיצוני ולו בלבד.", אומר אדם קלר, דובר גוש שלום. "אנשי 'גלי ישראל' מנסים בתשובתם לבית המשפט להיתמם ולטעון כי מדובר ב'נושא טכני' בלבד. למעשה, זהו נושא פוליטי מהותי ביותר, אפליה בוטה ואנטי-דמוקרטית. לצד אחד בלבד בויכוח המרכזי המשסע את החברה הישראלית מזה 45 שנה ניתנת שידור משלו, שבה הוא השליט הבלעדי על התכנים, ואפשרות זאת נשללת מן הצד השני בויכוח. אם ברצונה של הממשלה לפתוח את גלי האתר לתחנות פוליטיות ואידאולוגיות, פתוחה בפניה דרך המלך ההוגנת והדמוקרטית – לעשות זאת בגלוי, על פי חוק שיבטיח לכל המחנות הפוליטיים בישראל אפשרות שווה לפתוח תחנות שידור משלהם."

מתשובת המדינה מתברר כי בחודשים האחרונים כוונו האנטנות של 'גלי ישראל' לכיוון מערב במקום צפון-דרום כפי שנרש בתוקף היותה "תחנה אזורית" בשטחים בלבד. כמו כן התחנה פועלת בהספק של חמישה קילוואט במקום קילוואט אחד, כפי שהתחייבה. מכך ניתן להסיק כי התחנה פועלת בכוונה ברורה ומפורשת להגיע אל מרכזי האוכלוסיה שבתחומי מדינת ישראל, וכך פעלה התחנה מאז הקמתה לפני כשנה וחצי ולפחות עד ל-15 ביולי השנה.

יתר על כן, על פי דו"חות הפקחים שניסו לפקח על פעילות התחנה בחודש יולי השנה (נספחים 6 ו- 7), התחנה ניסתה למנוע כניסה למתחמיה על מנת לפקח על פעילותה, ואף להונות במכוון את הפקחים ולהגביר את הספק השידור מיד לאחר עזיבתם.

עו"ד גבי לסקי אמרה בעקבות הממצאים החדשים כי "מדהים להיווכח שעל אף העובדה שהוקם גוף רגולטורי (הרשות השניה איו"ש), אשר כל מטרתו המוצהרת היא לבדוק את העמדת רדיו גלי ישראל בתנאי הזיכיון, גוף זה אינו ממלא את תפקידו כדין ומאפשר לרדיו המתנחלים לעבור על תנאי המכרז באופן בוטה ופרוע - בדיוק כפי שרוב הגופים האמורים לפעול לאכיפת חוק וסדר בשטחים הכבושים מעלימים עין מעבירות המתנחלים כלפי פלסטינים ומהשתלטות על קרקעות פלסטיניות פרטיות לטובת המתנחלים."

לתיאום ראיונות ופרטים נוספים:אדם קלר, דובר גוש שלום 045-2340749, הילה אלוני 054-2457680, עו"ד גבי לסקי 054-4418988

רקע לעתירה עתירתה של תנועת גוש שלום לבג"צ, הדורשת אכיפה שוויונית של החוק כלפי תחנת הרדיו האזורית "גלי ישראל" המשרתת את ציבור המתנחלים, הוגשה באמצעות עו"ד עורכי הדין גבי לסקי ונרי רמתי באפריל 2011. בעתירה דורשת תנועת גוש שלום את הגבלת שידורי "גלי ישראל" לאזור הזכיון, קרי הגדה המערבית, ואת הפסקת שידוריה הבלתי חוקיים בגוש דן.

תחנת הרדיו "גלי ישראל" קיבלה זכיון להפעיל אך ורק רדיו אזורי מסחרי ל"תושבים היהודים באזור יהודה ושומרון" – כלומר המתנחלים. אולם, בשונה מתחנות הרדיו האזורי האחרות הפועלות בתחומי מדינת ישראל ומוגבלות לאזור גיאוגרפי אחד בלבד, הוקצו לתחנת "גלי ישראל" גם שני תדרי שידור נוספים המיועדים לשידור בגוש דן ובדרום הארץ - בניגוד מוחלט לתנאי הזכיון וללא סמכות חוקית. התחנה נקלטת היטב בגוש דן, כפי שהוכיח סקר שהזמינה תנועת "גוש שלום" באמצעות חברה חיצונית. למרות פניות מרובות בנושא אל שר התקשורת ואל הרשות השניה, גופי הרגולציה לא נקפו אצבע לשינוי המצב, ונמנעו מאכיפת החוק והנהלים שנקבעו על ידי משרד התקשורת עצמו.

בעתירה נטען כי לאור מצוקת תדרי ה- FM בארץ, הקצאת התדרים בתחומי מדינת ישראל פוגעת בעקרונות השוויון והתחרות החופשית: "מתן אפשרות ... לשדר אל תוך שטחי ישראל מהווה אף פגיעה ברורה בבעלי זיכיונות אחרים לשידורי הרדיו, שעליהם להתמודד עם תחרות נוספת באיזורי הזכיון שקיבלו מבלי להודיע להם מראש על הוספת המתחרה ומבלי לפצותם כלכלית על הנזק בהפחתת דמי הזיכיון."

עוד נטען בעתירה כי בהענקת תדרים בתחומי מדינת ישראל מהווה טשטוש הגבולות בין מדינת ישראל הריבונית לשטחים הכבושים בהם חל השלטון הצבאי. דוגמא לכך היא בסיבוכת הרגולטורית שנוצרה, כאשר בעקבות עתירה קודמת שהגיש "גוש שלום" לבג"צ הסתבר כי הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו אינה מוסמכת להעניק תדרי שידור מחוץ לתחומי הקו הירוק. כדי לעקוף את המגבלה החוקית הזאת הוקמה "הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו-איו''ש", הפועלת בסמכות הממשל הצבאי. "סמכותו של המפקד הצבאי מוגבלת לניהול התדרים בשטחים בהם הוא ריבון בלבד ובוודאי שאין הוא יכול להעניק למשיבה תדרים בתוך ישראל", נכתב בעתירה.

לפיכך, ביקשה תנועת גוש שלום מבית המשפט "לעצור את הניסיון להכשיר את הקמתה של תחנה ארצית אידיאולוגית ללא דיון ציבורי וללא החלטה מפורשת של המחוקק וזאת באמצעים טכניים ותוך התעלמות ודריסה בוטה של החוק."

לתיאום ראיונות ופרטים נוספים:אדם קלר, דובר גוש שלום 045-2340749 הילה אלוני 054-2457680 עו"ד גבי לסקי 054-4418988