הודעות לעיתונות 
הם עוקרים את הדמוקרטיה - אנחנו מגינים על התקוה!

הם עוקרים את הדמוקרטיה - אנחנו מגינים על התקוה!


ערב השנה החדשה, ואנחנו שמחים להשיק את קמפיין גיוס התרומות למסיק הזיתים בגדה המערבית. המסיק, שצפוי להתחיל באמצע חודש אוקטובר, יצא לדרך כשמסביב איומים רבים מצד קבוצות טרור יהודי הנהנות היום יותר מתמיד מגיבוי מלא מצד בכירים בממשלה, שכבר מזמן לא רק מעלימים עין אלא מעניקים להן תמיכה של ממש.

מול הטרור היהודי שמרים את הראש, מול נוער הגבעות ומול המשיחיות האלימה - התפקיד שלנו כפול: גם לצאת לשטח, להתפלל בידיים וברגליים, ולסייע לחקלאים הפלסטינים במסיק, אבל גם בלהראות, בהלשמיע ובלהציג יהדות אחרת. להיות תגובה יהודית מוסרית ושוחרת זכויות אדם, המקדשת את החיים ביחד, את התקווה והשותפות, את האדם ולא את האדמה.

שנה חדשה בפתח, והקול שלנו נחוץ מתמיד. קול של תיקון - מול העוולות שנעשות בשמנו, אבל גם מול השבר העמוק שהולך ומחריף כאן, פנימה. לאורך החודשים האחרונים שטפה ומוסיפה לשטוף את ישראל מחאה גדולה, ואנחנו שם - נלחמים על הדמוקרטיה ומבהירים שהאלימות, תפיסות העליונות, ורמיסת שלטון החוק שפושות מסביב לא החלו בקפלן, גם לא בבלפור - הן נטעו יתדות ראשונים בגדה המערבית, בבורין ובתורמוס עיא, בחווארה וג'אלוד.

אני מזמין אתכם ואתכן לא להישאר אדישים - לפעול עכשיו - ולחזק אותנו בתרומה בכל סכום, שתאפשר למסיק לצאת ולהיות משמעותי, כי רק כך נוכל לתת תשובה יהודית לטירוף המשיחי. כל שקל שייתרם יאפשר לנו לרכוש עוד ציוד חקלאי, להוציא עוד אוטובוס, ולהגיע בכוחות מתוגברים לשטח לחודש ימים של מסיק.

שתהיה לכולנו שנה טובה ומתוקה, שנת בשורה, שלום ושקט,

שלכם/ן,

אבי דבוש מנכ"ל


הרבה רותי בידץ, יו"ר הוועד המנהל של קול רבני לזכויות אדם, בדבר תורה מיוחד לראש השנה

כל שנה מתחילה בסימן שאלה, אבל השנה אפילו סימן השאלה אבד בערפל. נדמה שההיסטוריה, זו הגדולה, החותכת גורלות, החזקה מאיתנו, עוברת כאן, סוחפת אותנו בזרם העכור שלה. יריב לוין נתן בסופה הזו סימנים, וקרא לה "רפורמה", כלומר שינוי. ואנחנו התייצבנו בהמונינו למנוע את השינוי. ראש השנה מבקש מאיתנו לבחון את השינוי כאפשרות, את ההמשך והשניוּת כאפשרות, וגם את התשובה, השיבה לדבר שהיה ואיננו.

"כל שנה מתחילה בסימן שאלה כתינוק המודד צעדיו. כמו זריחה מתגלה על כנרת כחולה ופניה לשמי מערב" (ניסן פרידמן)

התחלת השנה החדשה יכולה להיות כתינוק, התחלה של תהליך אחד ויחיד, או כזריחה – החזרה האינסופית על מה שהיה פה גם אתמול. אמנם איננו רוצים את ה"רפורמה", אך גם לא המשכיות. פנינו אינן אל הזריחה של יום האתמול. מי שפעלה יחד איתנו עם א.נשים החיים בעוני, הסובלים מאטימות המערכת, הסובלות מגזענות, מי שסייע איתנו לחקלאים פלסטינים למסוק זיתים מול עינם הרעה של מתנחלים, יודע, יודעת – אתמול היה רע.

"אחת היא האומה הישראלית שהראש השנה שלה הוא לא מבריאת ״אותו האיש״ אך מבריאת אדם הראשון דוקא". (הגיונות אל עמי, חלק א, לשבת בראשית ס״ח) כך כתב הרב משה אביגדור עמיאל בבלגיה לפני מאה שנה. בעיניו, היהודים חסרי המדינה והלאומיות יכלו לחגוג את בריאתו של האדם, באשר הוא אדם.

עשות משפט - קול רבני לזכויות אדם

רח׳ ש״י עגנון 22, ירושלים

כל הזכויות שמורות

אתר האינטרנט: http://www.rhr.org.il | דואר אלקטרוני ליצירת קשר: media@rhr.org.il