הודעות לעיתונות 

המסע הבינלאומי לשחרור מרדכי ואנונו


המתריע הגרעיני ואנונו מועמד לפרס נובל ע"י כלת הפרס, מרייד מגוואייר. ח"כ מח'ול: ואנונו אינו בוגד אלא גיבור ישראלי, פצצת הגרעין מסכנת הציבור

במסיבת עתונאים שנערכה במזרח ירושלים היום, 19 בנובמבר, הודיעה כלת פרס נובל לשלום מרייד קוריגן מגוואייר (אירלנד), כי היא תגיש את מועמדותו של חושף תכנית הגרעין של ישראל מרדכי ואנונו לקבלת הפרס לשנת 2005. ואנונו היה מועמד לפרס ברציפות משנת 1989. מגוואייר זכתה בפרס נובל בשנת 1977 כהכרה בפועלה למען השלום באירלנד. " מרדכי ואנונו הקריב קרבן עצום למען פירוז מנשק גרעיני וכדי ליידע את אזרחי מדינתו, " צינה מגוואייר. [המשך ציטוטים]

"ואנונו הוא גיבור ישראלי, לא בוגד, ופצצת הגרעין הישראלית לא מסייעת אלא מסכנת את שלום הציבור הישראלי " , אמר ח " כ עיסאם מח'ול (חד " ש), מחול ברך על המועמדות, בציינו כי בצדק זוכה ואנונו לשבחים ולכבוד ברחבי העולם בגין מעשהו האמיץ של חשיפת מאגר סודי של נשק השמדה המונית בישראל. מח'ול, אשר בפברואר 2000 יזם את הדיון הראשון שנערך אי פעם בכנסת אודות מדיניות הגרעין של ישראל, אמר: " ואנונו לקח על עצמו ליידע את אזרחי ישראל והעולם אודות סכנה ברורה ומיידית. הדבר היה צריך להעשות הרבה קודם לכן על-ידי האו " ם, על-ידי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, על-ידי הקהילה הבינלאומית. כאשר ממשלה מסרבת לחשוף את מאגר הנשק הגרעיני שברשותה והקהילה הבינלאומית מזניחה את חובתה, אזרח מן המנין שפועל באופן אחראי ומתוך דאגה לאנושות אינו צריך להיענש, אלא לזכות בהגנת הקהילה הבינלאומית. ואנונו ריצה את מלוא עונשו, אך ממשיכים להחזיקו בישראל בניגוד לרצונו, כשהוא נתון להגבלות ומצרים את צעדיו. המשך ענישתו אינו נובעת מכך שיש לו עוד סודות לגלות, אלא מפני שממשלת ישראל וגופי הבטחון שלה שולחים מסר לציבור: כך יעשה למתריעים, לאלה היודעים על נשק השמדה המונית ומרגישים צורך לפעול. ואנונו משמש כאזהרה לאחרים כנגד חשיפת מידע חיוני, שלאזרחי ישראל ולעולם יש זכות לדעת. יש לשחררו מיד. "

מרדכי ואנונו תאר את ההגבלות אשר הוטלו עליו עם שחרורו ממאסר של 18שנה באפריל 2004, התנכלויות המשטרה ואיומי הרצח שלהם הוא נתון, והשפעתם על יכולתו לשקם את חייו. הוא דיבר גם על המסע הבינלאומי לשחרורו, הכולל בקשות לאזרחות שהוגשו במספר מדינות.

בנוסף למועמדותו לפרס נובל לשלום, זכה ואנונו בשנה האחרונה בלבד בפרס לנון-אונו לשלום (יחד עם העיתונאי האמריקאי סימור הרש) והוא נבחר למשרת רקטור אוניברסיטת גלסגו בסקוטלנד. במהלך תקופת מאסרו קיבל ואנונו את " פרס הקיום הנכון " (1987); פרס " עתיד חופשי מנשק גרעיני " (2002); תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת טרומסו שבנורבגיה (2002); פרס מיוחד בגין " הגנה אמיצה על חופש הביטוי " מטעם ארגון " אינדקס און סנסורשיפ " (2004); וכן מספר רב של פרסים מטעם כנסיות ותנועות שלום ברחבי העולם.

למידע נוסף בישראל: רינה מוס, טל. 7368236-050

www.vanunu.com

www.vanunu.co.uk

www.vanunu.org

הודעה לעיתונות:

ח " כ מח'ול ומרדכי ואנונו: באפריל נקיים בירושלים ועידה נגד מדיניות האטום

אחר הצהריים הכריזו חה " כ עיסאם מח'ול ומרדכי ואנונו על ועידה בינ " ל למען פירוז המזה " ת מנשק גרעיני. הם הכריזו על כך במהלך מסיבת עיתונאים בהשתתפות ואנונו, כלת פרס הנובל מריד מגוויר וחה " כ מח'ול, שנערכה אחה " צ בי-ם. " ואנונו גיבור ישראלי, לא בוגד, ופצצת הגרעין הישראלית לא מסייעת אלא מסכנת את שלום הציבור הישראלי " , אמר מח'ול לעיתונאים. במהלך מסיבת העיתונאים הודיעו השניים כי הועידה תתקיים ב-19 באפריל בי-ם. ממסיבת העיתונאים נסעה מגוויר לפגישה עם שמעון פרס – אבי תוכנית הגרעין הישראלית.

במסיבת עיתונאים שהתקיימה אחר הצהריים במלון אמבסדור במזרח ירושלים השתתפו מרדכי ואנונו, חבר הכנסת עיסאם מח'ול וכלת פרס נובל לשלום מריד מגוויר. במסיבת העיתונאים הכריזו מח'ול וואנונו לראשונה על עריכת ועידה בינלאומית לפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני שתיערך ב19- באפריל, ביום השנה לשיחרורו של ואנונו מהכלא.

" מאגר הנשק הגרעיני של ישראל איננו רק נושא פנים ארצי, איננו רק סכנה לשלום הציבור הישראלי " , אמר חה " כ מח'ול במסיבת העיתונאים, " זהו נושא בעל חשיבות עולמית. בדיוק משום כן חשובה כל כך הועידה הבינלאומית לפירוז המזה " ת שנערוך ב19- אפריל בי-ם " .

מח'ול הוא בין היחידים שעמדו לצידו של ואנונו לאורך 18 שנות כליאתו. " האיש הזה הוא גיבור המאבק לשלום. הוא הקדיש את חייו למאבק הכי חשוב של החברה הישראלית והחברה העולמית במאה ה21- הפירוז מנשק גרעיני " , הוסיף מח'ול.

" אני מתנגד בכל מאודי לתוכנית הגרעין האיראנית, אבל הטוענים נגד פרויקט הגרעין האירני צריכים לבוא עם ידיים נקיות ולא מזוהמות מרדיואקטיביות ישראלית. מוסר כפול ומאבק נגד גרעיניזציה של המזה " ת לא יכולים לדור בכפיפה אחת " , אמר מח'ול.

" אני נאבק בגרעון כבן אדם, כאזרח של ישראל ושל המזה " ת, וכנציג של חד " ש, שחרטה על דגלה את המאבק הזה. המחויבות שלי למאבק נגד מדיניות הגרעין בישראל איננה נובעת מהיותי ח " כ ערבי " , ענה מח'ול בתשובה לאחת השאלות.

טלפון למידע נוסף: שמרי – 0508-612409, לנא 0505-203300