הודעות לעיתונות 

הורסי החלומות: גנץ עוצר ילדים פלסטינים


שלום,

השבוע התחלנו קמפיין רשת בפייסבוק ובטוויטר הדורש ממקבלי ההחלטות – שורה של אנשים אמיתיים, עם פנים שמות, שאחראים על כך שמדי שנה לאלפי ילדים פלסטינים בגדה המערבית ובירושלים המזרחית נהרסים הלילות והחלומות - לקחת אחריות באופן אישי, שכן בידיהם לשנות את המציאות הזו, ולשים סוף למעצרי קטינים בכלל ובפרט בלילות.

הנה לפניכם # הורס החלומות מספר 1:

הנה אנקדוטה שאולי לא ידעתם על שר הביטחון בני גנץ: בראיון ל״לאשה״ ספרה אשתו של גנץ, רוויטל, כי כשהשתחרר מהצבא, היתה לו רק בקשה אחת: יקיצה טבעית. בקשה הגיונית אחרי 38 שנות השכמה מוקדמת שתלויה בצלצול של שעון או טלפון מקפיץ. ואז, בבוקר שאחרי, בשמונה וחצי, התקשרו שי ודרור מהרדיו וביקשו לשמוע איך הייתה היקיצה האזרחית הראשונה של הרמטכ"ל הפורש. רוויטל היתה צריכה לעדכן שהוא עדיין לא התעורר.

והנה גנץ, אבא לארבעה ילדים, שיודע מהו געגוע לשינה טובה ומספקת, פוגע בשנתם של כל כך הרבה ילדים מדי שנה. גם במשמרת שלו, בכל לילה פורצים חיילים לבתיהם של קטינים פלסטינים בגדה ובירושלים המזרחית כדי לקחת אותם למעצר, ומותירים טראומה בלתי הפיכה אצל רבים מהילדים והמשפחות שלהם.

אבל גנץ הוא גם האיש שבידו הכוח לשנות את המצב. גנץ יכול להורות לכוחות הביטחון להתחיל לנהוג גם בילדים פלסטינים בהתאם לעקרון טובת הילד וברוח אמנת זכויות הילד לה מחויבת המדינה. הוא יכול להורות על מדיניות של זימון לחקירה כברירת מחדל במקום מעצרי לילה.

גנץ, תהיה בנאדם, תפסיק להרוס לילדים את החלומות. ככה גם אתה תישן הרבה יותר טוב בלילה.

הכירו גם את # הורס החלומות מס. 2:

בשנת 1989 כיכב פוקס בסרט התיעודי המצליח ״להיות קצין״ שליווה צוערים בקורס קצינים בבה״ד 1. כיום מצמרר לראות את פוקס הצעיר אומר למצלמה: "אף אחד לא נהנה בשטחים. היום אפשר להתמודד עם הבעיה שמי שזורק אבן, אתה רודף אחריו, תופס או לא תופס אותו, פתרת את הבעיה שלך. אבל בעוד 15 שנה, הילדים שהיום בני חמש, רואים את האבא שלהם מתעורר, קושרים אותו - אני חושב שאיתם תהיה הבעיה".

כבר בתור קצין לעתיד פוקס ידע שהמעצרים הסיטוניים של פלסטינים בשטחים הכבושים הורסים לילדים את העתיד, וגם לכולנו.

וכיום? פוקס הוא אבא לשני ילדים וגם האיש שתחת פיקודו יוצאים מידי לילה חיילים לפלוש לבתים של ילדים ולעצור אותם. בכל לילה פורצים חיילים לבתיהם של קטינים פלסטינים כדי לקחת אותם למעצר, ומותירים טראומה בלתי הפיכה אצל הילדים והמשפחות שלהם.

פוקס הוא גם האיש שבידו הכוח לשנות את המצב. הוא יכול להורות לחיילים להפסיק לפלוש לבתים בלילות. הוא יכול להורות להפסיק לעצור ילדים ולחדול מהשימוש בפרקטיקות מפירות זכויות אדם. פוקס יכול וצריך לשנות את נהלי המעצר של קטינים בשטחים הכבושים, בהתאם לעקרון טובת הילד וברוח אמנת זכויות הילד לה מחוייבת מדינת ישראל.

פוקס, תהיה בנאדם, תפסיק להרוס לילדים את החלומות. ככה גם אתה תישן הרבה יותר טוב בלילה.

גם השבוע חתמנו ביחד עם עוד עשרות ארגונים על מודעת תמיכה בארגוני זכויות האדם הפלסטינים שמשרד הבטחון הכריז עליהם כעל ארגוני טרור. ביום חמישי שעבר פשטו כוחות הבטחון על משרדיהם של הארגונים, לקחו ציוד ומסמכים, הותירו שובל של הרס וחורבן וזימנו את הבכירים לחקירות שב"כ. נספר שלצד הוספת שמנו למודעה החזקה של עשרות ארגוני החברה הישראלית יצרנו גם קשר עם החברים מ DCIP (סניף פלסטין של האגודה הבנלאומית להגנה על ילדים) והבענו סולידריות ורצון לסייע. קיבלנו מענה מרגש בחזרה, מה שמזכיר לנו כל הזמן שתמיכה, סולידריות והזדהות אינם דברים של מה בכך ויש להם כח מחזק ואפילו מרפא.

נמשיך ונשתף אתכן ואתכם לגבי שאר האנשים שיכולים וצריכים לשנות את הימים והלילות של הילדים הפלסטינים ומשפחותיהם.

נשמח לתרומה ותמיכה בפעילותנו ובעיקר ימים שקטים ובטוחים

נירית בן חורין, יו״ר הוועד המנהל מוריה שלומות, מנכ״לית