הודעות לעיתונות 

כהנא לא צדק, אבל ניצח


לבושתי אני כותב את המאמר הזה באיחור רב. במערכות הבחירות האחרונות עשה ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, מאמץ גדול כדי להביא לאיחוד של מפלגות השייכות לזרם המשיחי-קנאי, בחברה הישראלית, כדי שיעברו את אחוז החסימה. בבחירות האחרונות הוא נחל הצלחה ומפלגת הציונות הדתית – הכוללת את תומכי כהנא - נכנסה עם שישה מושבים לכנסת.

הזיכרון ההיסטורי שלנו גורם לנו לחשש נורא מכל מפלגה עם ערכים דומים לאלה של מפלגת הציונות הדתית בארצות העולם. משמעות היבחרה של מפלגת ימין קיצוני כזאת באירופה היא גזענות ואנטישמיות בארצותיהם. ואכן לאחר שכהנא הצליח להיבחר לכנסת, נוצרה הסכמה בין כל המפלגות להחרימו. בנוסף העבירו חוק נגד הסתה לגזענות, שהיה מיועד למנוע ממנו להיבחר שוב. אז נכון, ממשיכי דרכו למדו למתן את התבטאויותיהם כך, שיוכלו לרוץ בבחירות לכנסת, מבלי לשנות את משנתו.

והנה לא אדם משולי החברה, אלא ראש ממשלת ישראל, מחישובים פוליטיים, עמל לתת לגיטימציה לממשיכי דרכו של כהנא! ובנוסף הוא רוצה לכלול אותם בקואליציה השלטונית של ישראל!

ראש ממשלה זה לא רק תפקיד ביצועי. ראש ממשלה הוא מוביל של נורמות וערכים מוסריים של המדינה בראשה הוא עומד. זאת הסיבה לכך שאני נוטל חלק בהפגנות השבועיות נגד שחיתותו של נתניהו. זה ללא קשר להסכמה, או אי-הסכמה למדיניותו.

כאשר אנשי ימין - בניסיונם לעצור את תהליך השלום של אנאפוליס - דחפו להעמדת ראש הממשלה אולמרט, לדין בחשד לשחיתות, השמאל לא יצא להגנתו. ללא קשר למדיניות, ראש ממשלה חייב לעמוד בנורמות מוסריות וערכיות.

נתניהו גייס את מפלגתו ומפלגות נוספות כדי להילחם בנורמות המוסריות והאתיות המחייבות את השלטון. הוא נלחם נגד המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט, על מנת להינצל מהאשמות השחיתות נגדו. הוא מנסה לבטל את האיזון, המהותי לדמוקרטיה, בין הרשויות המחוקקת, המבצעת והשופטת, כדי שבכוחו הפוליטי יצליח לבטל את משפטו. במסגרת מאמצי היחלצותו, הוא נותן הכשר לעמדות, שפעם הימין והשמאל ביחד שללו!

אני נדהם כאשר אני שומע את הפרשנים הפוליטיים בכלי התקשורת. ציפיתי מהם שיצאו מגדרם כדי להגיד שזה לא מתקבל על הדעת ושלא תהיה לגיטימיות לממשלה בישראל שתכלול מפלגה הכוללת את ממשיכי דרכו של כהנא. האם עד כדי כך דרדר אותנו נתניהו?!

אירועי הימים האחרונים בירושלים, הם תזכורת לאן הכהניסטים ודומיהם עלולים להביאנו. הם מראים לנו למי נתניהו עזר להיבחר לכנסת.

מאת: עמוס גבירץ