הודעות לעיתונות 

את מי טראמפ משרת? מאמר מאת עמוס גבירץ


הציונות לא היתה הניסיון הראשון של יהודים להתיישב מחדש בישראל-פלסטין. קדמו לה ניסיונות משיחיים, שכשלו באופן מחפיר. הציונות השאירה את אלוהים בבתי הכנסת והבינה שכדי לקדם את החזון של שיבת היהודים לארץ עליהם להגר אליה ולבנות תשתית מדינית. מנהיגיה הבינו שתושבי הארץ לא ינדבו את ארצם לציונים. צריך יהיה לעשות זאת בכוח ובתמיכה של מעצמות. ואכן מנהיגיה הצליחו לקבל תמיכה של המעצמה הבריטית לפרויקט הציוני בצורת הצהרת בלפור. גם לאחר קום המדינה, הבינו מנהיגיה שללא תמיכת מעצמות, היא לא תוכל להתקיים באזור. לשם כך צריך לשרת אינטרסים של המעצמות התומכות.

הפלג המרכזי והפלג הימני של הציונות, לא השלימו עם גבולותיה של ישראל. מייד לאחר מלחמת 1967, החלו – בזמן שלטון העבודה – להקים התנחלויות בשטחים הכבושים, במטרה לקבוע עובדות בשטח לקראת סיפוחם לישראל. הדבר נעשה בניגוד לחוק הבינלאומי ובניגוד לעמדת שאר מדינות העולם. ישראל יכלה לעשות זאת בזכות ארה"ב, שלצד הצהרות בדבר התנגדותה להקמת ההתנחלויות, לא אפשרה לשאר העולם לנקוט בצעדים אפקטיביים כנגדן.

בעקבות שינוי האוריינטציה של מצרים - על רקע המלחמה הקרה – מסובייטית לאמריקאית - לחצה ארה"ב על ישראל להחזיר את כל סיני למצרים ולסלק משם את כל ההתנחלויות, במסגרת הסכם השלום. בגין שדגל בסיפוח סיני לישראל, נאלץ לבחור בין הגשמת חזונו לארץ ישראל הגדולה, לבין שמירת היחסים המיוחדים עם ארה"ב. בהיותו ציוני קיומי, הוא בחר ביחסים המיוחדים עם ארה"ב, בהבינו שאלה מבטיחים את יכולת קיומה של ישראל באזור שאינו רוצה בה.

עוד קודם לכן נכנסה לזירה הפנים ישראלית הציונות המשיחית-קנאית. זאת מנסה להעביר את הסכסוך הישראלי-פלסטיני, מסכסוך לאומי לסכסוך דתי. הם מתנחלים בשטחים הכבושים ומציגים עצמם כממשיכי החלוצים שהתיישבו בארץ לפני קום המדינה. רוב הזמן יש ברית בין שני סוגי הציונות, בניסיונם להרחיב את גבולות המדינה. ברגע שהציונים הקיומיים החזירו את סיני, המשיחים-קנאים התנגדו לכך והיו מוכנים לפגוע ביחסים עם ארה"ב. כך גם היה בעקבות הסכמי אוסלו, אז זה הגיע לרצח ראש הממשלה בידי ציוני משיחי-קנאי. התנגשות נוספת היתה בהתנתקות החד-צדדית מעזה.

אין סימטריה במאזן הכוח בין הישראלים לפלסטינים. לישראל כוח צבאי ביתרון אדיר על הפלסטינים; היא נהנית מתמיכת ארה"ב, המונעת כל לחץ אפקטיבי עליה כדי שתשנה את מדיניותה כלפי הפלסטינים. עיקר הכוח שיש לפלסטינים כלפי ישראל הוא שהם המפתח לשלום בין ישראל לעולם הערבי והמוסלמי;

הם אלה שיכולים לתת הכשר לירושלים כבירת ישראל; בידם להכשיר התנחלויות.

בהכירו בירושלים כבירת ישראל, החל טרמפ לגרוע מכוחם של הפלסטינים כלפיה. עכשיו בתכנית המאה, הוא נותן לגיטימציה אמריקאית למפעל ההתנחלויות, תוך גריעת נידבך נוסף בכוח הלחץ שלהם כלפי ישראל.

ונשאלת השאלה, את מי זה משרת? הרי ארה"ב מאבדת עניין במזה"ת. יש לה עתודות נפט המשחררות אותה מהתלות בנפט מהמזה"ת. נראה לי שקואליציה של אוונגליסטים והימין היהודי האמריקאי, הם העומדים מאחורי התכנית. חשוב לזכור שרבים מהאוונגליסטים מונעים מהחזון, בדבר חזרת היהודים לארץ שתלווה במלחמת גוג ומגוג, שבסופה יישארו רק הנוצרים לחזות בביאתו המחודשת של נביאם ישוע. זאת הסיבה שהם תומכים בציונות המשיחית-קנאית, שלהערכתם תביא להגשמת חזונם. הקואליציה הזאת חשובה לבחירתו מחדש של טראמפ ואותה הוא מנסה לרצות.

נתניהו, השייך לציונות הקיומית, מצא דרך לשלול מהפלסטינים את עיקר הכוח שיש להם מול ישראל. הוא מנצל את המלחמה הבלתי פוסקת בין השיעים לסונים וחרדתן של המדינות הסוניות מפני איראן השיעית. הוא הפך סכסוך משני בין ישראל לאיראן (שתי מדינות חוצצות ביניהן), לאויבות מרכזית - תוך סיכון נורא לביטחונה של ישראל – כדי לשרת את האינטרסים של המדינות הסוניות בתמורה להחלשת תמיכתן בפלסטינים. הברית שלו עם הציונות המשיחית-קנאית ועם האוונגליסטים הנוצרים עלולה לגרור את ישראל למלחמת דת מול כל העולם המוסלמי, כולל המדינות הסוניות.