הודעות לעיתונות 

חאלד שתיוי נפגע בכפר קדום מאש חיילי מג"ב, ועכשיו תביעת הפיצויים שלו נדונה בבית המשפט בי-ם


דיון הוכחות שיתקיים ביום שני ה-3.2.2020 בשעה 11:00, בפני השופטת מיקה בנקי, בבית משפט השלום בירושלים, בתביעה של חאלד שתיוי נגד מדינת ישראל (ת"א 55937-02-18):

החל משנת 2011, מתקיימת מדי יום שישי בצהרים בכפר קדום מחאה של התושבים המקומיים על רקע חסימת הדרך מהכפר לשכם. המחאה מתקיימת באופן קבוע בדרך הנמצאת בלב הכפר עצמו ובין הבתים, ובהתאם גם החיכוך עם החיילים. לא מוכרים מקרים שהמחאה גלשה אל מחוץ לשטח הכפר או התקרבה להתנחלויות בסביבה. מדובר באירוע מחאה קהילתי-פנימי בכפר, אשר כלל אין לכוחות הביטחון מה להתערב בו. הגעת החיילים ללב הכפר ושימושם באמצעים לפיזור הפגנות, בכדורי טוטו ועוד, הם אלה שגורמים לחיכוך עם התושבים.

תושבי הכפר קדום מעצבנים ומתסכלים את כוחות הביטחון, מאחר שלמרות גרימת חבלות גוף לתושבים ונזק לרכושם, ביצוע מעצרים, פשיטות על בתי מגורים, איומים ומעקב מתמיד, המחאה של הכפר לא נפסקת.

חאלד נפגע מאש חיה שירו חיילי מג"ב, ביום שישי ה-4.3.2016, בעת שהיה בן 11, בתחילת ההפגנה השבועית הנ"ל המתקיימת בכפר קדום על רקע חסימת דרך הגישה ההיסטורית לכפר.

המפגינים הלכו במעלה רחוב הכפר לכיוון תל עפר חדש, שכוחות הביטחון הציבו כחודשיים קודם לכן בין בתי הכפר. טרם החיילים ירו בחאלד, לא הייתה זריקת אבנים או חפצים אחרים והמפגינים כלל לא ידעו כי נמצאים חיילים במקום – החיילים הסתתרו מאחורי תל העפר ובחצר בית הסמוך אליו. כאשר המפגינים הגיעו ליד תל העפר, החיילים יצאו ממחבואם ופתחו ישר בירי אש חיה וגומי, זרקו רימוני גז והלם, תוך שהם התקדמו במורד הרחוב אחרי המפגינים.

לפי ועדת האמת והפיוס בדרום אפריקה (TRC), פעילות מסוג זה של כוחות הביטחון לטיפול במפגינים בלב אזורי מגורים, כונתה "סוס טרויאני", ונמצאה לא חוקית ומפרה את הדין הבין-לאומי. בדו"ח הוועדה הוזכרו מקרים רבים הדומים לענייננו – ביצוע פעילות "סוס טרויאני" בכפר קדום, הסתערות וירי במפגינים מראש וטרם נזרקה אבן אחת.

המפגינים נבהלו וברחו אחורה במורד הרחוב, אך חאלד נפגע מירי מטווח קצר בירך רגל ימין ונפל לכביש. חאלד ניסה לקום ולזחול על הכביש ללא הצלחה.

אביו של חאלד אשר ראה את בנו שוכב פצוע על הכביש ומנסה לזחול, היה בהלם ולא מסוגל לעזור לו. כאשר תושב הכפר בשם משהור ג'מעה ראה את חאלד שוכב על הכביש, הוא התקדם לכיוונו, הרים ידיים למעלה וצעק לחיילים שיתנו לו להתקרב ולפנות את חאלד. החיילים צעקו לו "תעמוד, תלך בצד, אל תתקדם". מר ג'מעה התכופף להרים את חאלד והחיילים ירו בו בירך רגל שמאל, ובכך סיכנו את חאלד פעם שנייה. מר ג'מעה ניסה להתגבר על כאביו כדי להציל את חאלד, אך לאחר מספר צעדים הוא נפל, התושבים האחרים לקחו ממנו את חאלד, שניהם הוכנסו לאמבולנס, ופונו לביה"ח רפידיה.

עקב הפגיעה מהירי נשברה ירך רגל ימין של חאלד במקום בו פגע הכדור. חאלד עבר ניתוח, הוא סובל מצליעה וכאבים ורגלו קוצרה ב-3 ס"מ.

המדינה טוענת מצד אחד כי חאלד נורה כי הוא זרק אבנים, ומצד שני היא טוענת כי חאלד כלל לא נורה או נפגע על ידי החיילים באירוע וכי כלל לא נגרם לו נזק.

המדינה מבקשת חסינות מהתביעה הנזיקית, מאחר שלטענתה מדובר באירוע "פעולה מלחמתית".

יש להניח שהתנהלות המדינה בהליך, נובעת גם מכך שאביו של חאלד, מוראד, הינו ראש היחידה הפלסטינית נגד הקולוניזציה של צפון הגדה המערבית.

לפרטים נוספים, ניתן ליצור קשר עם עו"ד איתי מק (050-7583741) או באמצעות אימייל eitaymack@gmail.com