הודעות לעיתונות 

סולידריות עם שכנינו בעיסאוויה! הפגנת סטודנטים ומרצים בהר הצופים, מחר יום ב'


לאור ההתנהלות החמורה של האוניברסיטה העברית בכל הנוגע לשכונת עיסאוויה (וכחלק ממהלך גדול יותר שעליו תשמעו בקרוב), אנחנו מארגנים ביום ב׳ (מחר) בהר הצופים הפגנת מחאה עם השכונה המזרח-ירושלמית הנתונה תחת מתקפה רבתי. האירוע הוא של אקדמיה לשוויון יחד עם פרי ג׳רוזלם, עומדים ביחד ותאי מרצ וחד״ש באוניברסיטה.

אקדמיה לשיוויון - האוניברסטיה העברית, ירושלים


כבר חודשים רבים שתושבי שכונת עיסאוויה מתמודדים עם פשיטות משטרתיות אגרסיביות מצד משטרת ישראל וכוחות של מג"ב ויס"מ שמסתובבים בשכונה מדי יום, בכל שעות היום והלילה. התושבים, ובהם ילדים רבים, חשופים לאלימות קשה, רימוני הלם, גז מדמיע, חסימות כבישים ומאות מעצרים שרירותיים שמסתיימים ברובם המוחלט ללא כתב אישום.

אנו, סטודנטיות וסטודנטים, מרצות ומרצים, עובדות ועובדים בהר הצופים, שכנתה של עיסאוויה, לא מוכנות להתעלם עוד משגרת חיים מטרידה זו. כאזרחיות אנו מתנגדות לפעילות המשטרתית בשכונה אשר מחזקת את מציאות הכיבוש והדיכוי בירושלים המזרחית, והופכת את שגרת חייהם של מעל ל-20,000 תושבי השכונה לשגרה של אלימות ופחד. כסטודנטיות אנחנו לא מוכנות לקבל את מעורבותה של האוניברסיטה בפעילות זו.

לאחרונה נחשפה שותפותה של האוניברסיטה בדיכוי עיסאוויה השכנה בשתי דרכים מטרידות – ולא נעבור על זה בשתיקה.

דרך ראשונה ומתמשכת – האוניברסיטה נותנת יד לסגירתה של הכניסה הדרומית לשכונה, הקרובה לקמפוס הר הצופים ולבית החולים ׳הדסה׳. סגירה זו של אחת משלוש הכניסות היחידות לשכונה היא צעד של ענישה קולקטיבית הפוגע קשות בשגרת החיים של עשרים אלף תושביה כמעט שני עשורים. לאחרונה נמסר על-ידי המשטרה כי החסימה ממשיכה כעת בשל דרישת האוניברסיטה, וכי אם תתקבל הצהרה מהאוניברסיטה שאין לה צורך ביטחוני בחסימה, זו תוסר. בכוחה הישיר של האוניברסיטה להביא לסיומו של עוול מתמשך שפוגע בתושבות ותושבי השכונה – ומחובתה לעשות את זה.

דרך שנייה וחמורה של מעורבות – בימים אלה של מבצע ההתעמרות המשטרתית, תועדה פעילות משטרתית המכוונת נגד תושבי עיסאוויה מתוך קמפוס הר הצופים. ב-4 בדצמבר 2019 צולמו שני שוטרים במדים כשהם עומדים על גג בניין "רבין" בקמפוס הר הצופים לצד משקפת גדולה ומצלמת וידאו המוצבות על חצובות ומופנות לכיוון מרכז השכונה, המשתרעת למרגלות הבניין. האם משרת קמפוס האוניברסיטה את "המבצע" המשטרתי אתן מפגן הכוח חסר התקדים הזה נגד אוכלוסיה אזרחית בירושלים המזרחית?

מחר יום שני, 20/01/20 נתכנס סטודנטים וסטודנטיות מרצות ומרצים, עובדות ועובדים למחאה על האלימות המשטרתית בשכונה ועל מעורבותה של האוניברסיטה בשגרה של דיכוי וכיבוש.

המאבק הזה הוא של כולנו; כל מי שמתנגד/ת למציאות הכיבוש, וחשוב לה לחיות בעיר צודקת, עיר שכל תושביה מרגישים בטוחים וכוחות המשטרה בה פועלים לשמור על אנשיה ולא להתעלל בהם; כל מי שחלק מהאוניברסיטה העברית וערכי המקום חשובים לה, כל מי שמאמין/ה שהמרחב האקדמי צריך להיות אזרחי וחופשי ומתנגד/ת לרתימת מוסדות חינוך והשכלה למטרות שיטור ודיכוי, כל מי שרוצה להכיר ולקחת חלק בסולידריות הרחבה שנרקמת סביב התרחשויות החודשים האחרונים בעיסאוויה.

לאיוונט בפייסבוק:

www.facebook.com/events/688635438336017