הודעות לעיתונות 

תקלה בברית הלאומנים


מתוך ההכרה שקיימת מאז תחילת המפעל הציוני, שללא תמיכת מעצמות (בעיקר של המערב), לא יוכל להתממש המפעל הציוני, והיום תמיכתן מהותית לקיום מדינת ישראל באזור בו אינה רצויה, כל ממשלות ישראל היו מוכנות לשרת אינטרסים של מעצמות בתמורה לתמיכתן. במלחמה הקרה שירתו את האינטרסים של המערב. עכשיו משרתים את האינטרסים של העולם הנוצרי מערבי במלחמתו בעולם המוסלמי.

לאחר מלחמת 1967, ממשלת ישראל, באופן לא מוכרז, החלה במדיניות של הרחבת הטריטוריה במטרה לספח את השטחים הכבושים, או חלקם. הבעיה היא, איך נוקטים במדיניות, לה מתנגדות המדינות שתומכות בישראל, מבלי לאבד את תמיכתן. אז את תהליך דחיקת הרגליים של הפלסטינים, מבצעים לאט וכמעט ללא קורבנות אדם, וכך מפחיתים את תשומת הלב לעניין. לצד זה ממשלות המרכז-שמאל קיימו תמיד מיצגי יוזמות שלום, שהפחיתו את התנגדות מדינות המערב לפעילות בשטח להרחבת הטריטוריה. ממשלת נתניהו בחרה בדרך שונה. היא בונה על תמיכת ממשלות ימין לאומני, שפועלות לחיסול הסדר החדש שנוצר באירופה לאחר מלחמת העולם השנייה.

יצירת השוק האירופי ולאחריו האיחוד האירופי, נטרלו את בעיות הגבולות הבלתי פתורות של אירופה והביאו לתקופת פריחה חסרת תקדים באירופה. כמו לכל שיטה ולכל סדר פוליטי, תמיד יש חוגים באוכלוסיית המדינות, שמתנגדים להם. כך השיטה הדמוקרטית תמיד נמצאת במתקפה מבית בכל המדינות בהן היא נהוגה. כך גם עם הסדר החדש. בכל המדינות החברות באיחוד האירופי יש חוגים המתנגדים לו ומנסים לחסלו. במספר מדינות מזרח אירופאיות, חוגים אלה (מצד ימין), שגם נלחמים בדמוקרטיה בארצותיהם, הגיעו לשלטון. אלה הם בני הברית של נתניהו במלחמתו נגד האיחוד האירופי והתנגדותו למדיניות הרחבת הטריטוריה של ישראל. להם אין בעיה עם מדיניות זאת.

בנוסף לזה, על ידי הפיכת איראן מאויב משני של ישראל (שתי מדינות חוצצות בינינו לבינם), לאויב עיקרי, נתניהו מעביר מסר למדינות הסוניות: אנחנו נלחמים לצדכן נגד איראן השיעית ובתמורה אתם תורידו את הלחץ עלינו בעניין הפלסטיני והסורי.

אחת הבעיות עם ברית הלאומנים היא, שלרוב יש לגורמים הלאומניים האלה באירופה נטייה לאנטישמיות. היום קל להסתיר את זה בעזרת השנאה המשותפת למוסלמים. והנה קרתה תקלה. נתניהו אמר דברים שלא נעמו לאוזן הפולנית על חלקה של זאת בשואה. חמור מכך, שר החוץ החדש, ישראל כץ, עוד החריף את הדברים וגרם לפולין לבטל את השתתפותה בכנס המדינות המכונות וישיגרד, שאמור היה להיערך בישראל. זה גרם לביטול הכנס.

אני מקווה שהתקלה הזאת תחשוף לעיני אזרחי ישראל, לאן נתניהו מדרדר את ישראל: הוא הקים ממשלה לאומנית-גזענית, וכרת ברית עם ממשלות לאומניות, המנסות לדרדר את אירופה לתקופת תרום מלחמת העולם השנייה. הוא פועל להנצחת הכיבוש ומצב המלחמה המתמיד בו נמצאת ישראל, תוך קיבועה כנטע זר באזור. הוא מסכן את ישראל במלחמות לא לה, עם המדינה החזקה בעולם הסובב אותה, שאין לנו שום סיבה ישירה להסתבך בה. הוא פועל להגדרת ההתנגדות למדיניותו בעולם, כאילו זה אנטישמיות. בכך הוא מזהה את אלה הנלחמים בגזענות, למען זכויות אדם והשלום, לאויבי היהודים באשר הם.

לחרדתי גם מפלגות המרכז להן יש אוריינטציה דמוקרטית וליברלית, אינן מציעות מוצא מהסכסוך ומקיבועה של ישראל כנטע זר באזור.

מאת: עמוס גבירץ