הודעות לעיתונות 

מכתב האונקולוגים: אפשרו לנשים חולות סרטן מעזה לקבל טיפולים חיוניים


היום בבוקר פנו 30 רופאים אונקולוגים מבתי-חולים בישראל למשרד הבריאות ולמתאם פעולות הממשלה בשטחים בקריאה לאפשר לנשים חולות סרטן מרצועת עזה לצאת לטיפולים רפואיים דחופים ומצילי חיים בבתי חולים בישראל ובגדה המערבית.

על המכתב חתומים מנהלי מחלקות ורופאים בכירים, בהם נשיאת המערך האונקולוגי בשיבא הפרופ' בלה קאופמן, מנהל היחידה להקרנות בבלינסון הפרופ' אייל פניג, ראש המחלקה לסרטן השד באסף הרופא הד"ר אלה עברון, ראש המחלקה האונקולוגית באסותא חיפה הד"ר עבד אגברייה.

התארגנות הרופאים באה על רקע קשיים הולכים וגוברים שהם חווים בשנה האחרונה לטפל באופן רציף בחולות הסרטן המגיעות למרפאותיהם מרצועת עזה. זאת, עקב החמרה במדיניות ישראל למתן היתרי היציאה של ישראל לחולי הסרטן מעזה.

לפי הנתונים שאספנו בשנה האחרונה טיפול רפואי עוכב בצורה משמעותית ללפחות 45 נשים חולות סרטן מעזה. חלקן עוכבו במשך חצי שנה ואף יותר ויציאתן התאפשרה רק הודות ללחץ ציבורי שהפעלנו יחד עם אחרים על הרשויות. נכון להיום, יציאתן של 14 חולות סרטן מעזה נמנעת על-ידי מנהלת התיאום והקישור במעבר ארז. שבע מתוכן של הנשים סובלות מסרטן השד, ארבע של נשים עם סרטן בבלוטת התריס ושלוש חולות נוספות עם גידולים בעמוד השדרה, ריאות ובכליות.

בפנייתם, כתבו הרופאים: "אין ספק שסיכויי ההחלמה והיכולת להקל על סבל בחולי סרטן גבוהים יותר ככל שהאבחון והטיפול ניתנים מוקדם יותר ומנגד גם אין כל ספק שעיכוב באבחון וטיפול יכול להוביל להתקדמות מחלה ומוות שהינם ברי מניעה."

מחר, יום שני ה4 ביוני, תתכנס הוועדה למעמד האישה בכנסת, בראשות ח"כ עאידה תומא סלימאן, לדיון מיוחד על מצבן של נשים בעזה בצל הסגר המתמשך על הרצועה. הדיון מתקיים ביוזמת ח"כ תומא סלימאן, בעקבות מאות פניות שהתקבלו בלשכתה בשנה האחרונה סביב סירוב הרשויות הישראליות לאפשר חופש תנועה לנשים מעזה לצרכים בריאותיים, לימודיים ועבודה.

רופאים לזכויות אדם תציג את השתלשלות סיפורן של חולות הסרטן להן סייעה לקבל היתרי יציאה לטיפול, ותמשיך להיאבק למען זכותן לטיפול רפואי של כל חולות הסרטן ברצועת עזה.

בברכה, מור אפרת מנהלת מחלקת שטחים כבושים ברופאים לזכויות אדם.