הודעות לעיתונות 

שוב סרבו להתגייס לצבא הכיבוש - ושוב נשלחו לכלא


הצבא גזר עונשי מאסר ממושכים על סרבני המצפון מתן הלמן ואיילת ברכפלד. הלמן, המרצה כבר 90 ימי מחבוש, נדון ל- 20 ימים נוספים בכלא הצבאי; ברכפלד, המרצה כבר 40 ימי מחבוש, נדונה ל- 30 ימים נוספים.

״דווקא בימים אלה שנהרות הדם ממשיכים לזרום ביתר שאת, עלינו לנקוט עמדה שמעלה על נס ערכים של חופש ושוויון, ולסרב לקחת חלק בדיכוי הפלסטינים״ - כתב הלמן טרם התייצבותו המחודשת בבקו״ם.

״אני מסרבת לשרת בגוף המבצע את המדיניות ההרסנית של ממשלת ישראל ושנוקט לצורך כך על בסיס יומיומי באלימות, גזענות ואפליה״, כתבה ברכפלד בהצהרת הסירוב שלה.

סרבני המצפון מתן הלמן ואיילת ברכפלד, אשר כבר בילו תקופות מאסר בכלא הצבאי בשל סירובם המצפוני להתגייס, הגיעו שוב לבסיס הבקו"ם ושוב ניתנה להם הפקודה להתחייל לצה"ל. השניים שוב סרבו בתוקף, וציינו בפני הקצין בפניו עמדו כי הקטל הנמשך בשבועות האחרונים בגבול עזה עוד חיזק והעמיק את נחישותם לסרב להתגייס לצבא שאלה תפקידיו ואלה מעשיו. בעקבות זאת נשלחו השניים בחזרה לכלא הצבאי לתקופות מאסר נוספות, וככל הנראה גם אלה לא יהיו האחרונות.

מתן הלמן, בן 20 מקיבוץ העוגן, נדון לתקופת מאסר שביעית ול- 20 ימי מחבוש, בסופם ירצה 110 ימי כליאה מצטבים בכלא שש. עם צאתו לבקו״ם כתב בעמוד הפייסבוק שלו: ״דווקא בימים אלה שנהרות הדם ממשיכים לזרום ביתר שאת ונראה שעומדת לעבור תקופה לא פשוטה, עלינו לנקוט עמדה המעלה על נס ערכים של חופש ושוויון, ולסרב לקחת חלק בדיכוי של הפלסטינים והפלסטיניות. על הישראלים והפלסטינים לשתף פעולה ולהראות סולידריות במאבק המשותף.״

איילת ברכפלד, בת 18 מתל אביב, נשפטה ל- 30 ימי מחבוש, ובסופם תרצה 70 ימי כליאה מצטבים בכלא שש. בפוסט שפרסמה בעמוד הפייסבוק שלה עם כניסתה לכלא כתבה: ״אני מאמינה שעדיף לי לשבת בכלא מאשר לעשות משהו שמנוגד לערכים שלי ואני מעדיפה להביע מחאה בצורה כזו ולהילחם למען מטרה שאני מאמינה בה. הסירוב לא רק יבטיח לי שאני עומדת מאחורי העקרונות שלי, אלא אני מקווה שהוא גם יעזור להעלות את כל הנושאים הללו לסדר היום ולהביא אותם לעוד קבוצות של אנשים. כי כן יש ברירה. היא באה עם מחיר, כמו כל ברירה, אבל זה מחיר שאני מוכנה לשלם. אני מסרבת לשרת בצבא ההגנה לישראל, הגוף שמבצע את המדיניות ההרסנית של ממשלת ישראל ושנוקט לצורך כך על בסיס יומיומי באלימות, גזענות ואפליה; אני מסרבת לקחת חלק פעיל בדיכוי של העם הפלסטיני; ואני מסרבת להשלים עם התפיסה של הסכסוך הישראלי-פלסטיני כגזירת גורל נצחית.״

הלמן וברכפלד הם פעילי ״מסרבות״ — רשת סרבנות פוליטית, המחברת מכתבי, יוזמות וקבוצות סירוב מהשנים האחרונות לפעולה משותפת. הרשת תומכת בסרבני וסרבניות מצפון הבוחרות שלא להתגייס לצבא הכיבוש, תוךמודעות והתייחסות להיבטים המגדריים שמביא עימו גיוס החובה לחברה הישראלית. הרשת פועלת בשיתוף ובסיוע תנועת ״יש גבול״.

מצורפות תמונות יח״צ של מתן הלמן ואיילת ברכפלד. קרדיט: מסרבות.

// מוסר: דרור מזרחי - דובר: 050.7248688 //

Dror Mizrahi Media | Strategy | PR

Cell: +972-50-7248688 Email: dror@dror-mizrahi.org

TEL AVIV-JAFFA, ISRAEL