הודעות לעיתונות 

בצלם קורא לחיילי צה"ל לסרב לירות במפגינים לא חמושים


ארגון זכויות האדם "בצלם" יוצא בקמפיין שיישא את הכותרת ״מצטער המפקד, אני לא יורה״. הקמפיין כולל מודעות בעיתונות המבהירות לחיילים כי עליהם לסרב לירות במפגינים לא חמושים. הארגון נוקט במהלך יוצא דופן זה בעקבות האירועים של יום שישי האחרון, במהלכם חיילים ירו אש חיה לעבר מפגינים לא חמושים. מתוך לפחות 17 פלסטינים שנהרגו, 12 נהרגו בהפגנות ומאות נוספים נפצעו מהירי.

הצבא נערך להפגנות אלה, ואולם במקום לנסות לצמצם את מספר הנפגעים הבהירו גורמים רשמיים, מראש, כי חיילים יירו אש חיה במפגינים שיהיו במרחק של מאות מטרים מהגדר. בצלם התריע על התוצאות הצפויות של מדיניות זו וכעת, לקראת ההפגנות הצפויות ביום שישי הקרוב, שב ומבהיר כי ירי במפגינים לא חמושים הוא בלתי חוקי וכי פקודות לבצע ירי כזה הן בלתי חוקיות בעליל.

האחריות על מתן הוראות בלתי חוקיות אלה ועל התוצאות הקטלניות של יישומן מוטלת בראש ובראשונה על קובעי המדיניות – ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל – וזוהי חובתם לשנות הוראות אלה לאלתר, עוד לפני ההפגנות ביום שישי הקרוב, כדי למנוע את מותם ואת פציעתם של בני אדם נוספים. עם זאת, ציות לפקודות בלתי חוקיות בעליל הוא עבירה פלילית. לכן, אם החיילים בשטח יקבלו פקודות לירות אש חיה באזרחים לא חמושים – מוטלת עליהם החובה לסרב לציית להן.

לבצלם חשוב להבהיר כי אי החוקיות של פקודות כאלה "אינה פורמלית, נסתרת או נסתרת למחצה" כפי שקבע השופט בנימין הלוי בפרשת כפר קאסם. להיפך, זוהי "אי חוקיות ודאית והכרחית המופיעה על פני הפקודה עצמה, אופי פלילי ברור של הפקודה או של המעשים שהפקודה מצווה לעשותם, אי חוקיות הדוקרת את העין ומקוממת את הלב, אם העין אינה עיוורת והלב אינו אטום או מושחת".

בניגוד למשתמע מדבריהם של קצינים בכירים בצבא ושל שרים בממשלה, הצבא אינו רשאי לעשות ככל העולה על רוחו וישראל אינה קובעת בעצמה את המותר והאסור בהתמודדות עם מפגינים. ישראל, כמו כל מדינה אחרת בעולם, כפופה בפעולותיה להוראות המשפט הבינלאומי, המגביל את השימוש בנשק בכלל ובאש חיה בפרט, ומתיר להשתמש בה רק בתגובה לסיכון ממשי ומיידי לחיי אדם, ובהיעדר כל ברירה אחרת. ישראל אינה רשאית להחליט על דעת עצמה כי כללים אלה אינם חלים עליה.

השימוש באש חיה אסור על אחת כמה וכמה כאשר חיילים הנמצאים במרחק רב, בתוך ישראל, יורים במפגינים הנמצאים בתוך עזה, מעברה השני של הגדר. אין להורות לחיילים לירות אש חיה גם בבני אדם המתקרבים לגדר, פוגעים בה או אף מנסים לחצות אותה. הצבא כמובן רשאי למנוע פעולות אלה, והוא אף רשאי לעצור את המנסים לפעול כך, אבל קיים איסור מוחלט לירות אש חיה רק מהטעם הזה.

לפרטים נוספים: עמית גילוץ, 054-6841126, amit@btselem.org בצלם - מרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים ת.ד. 53132, ירושלים 9153002. טלפון: 02-6735599


הפגנה היום מול מצודת זאב: לייצר תקווה, לעצור את המלחמה הבאה

לייצר תקווה, לעצור את המלחמה הבאה! בואו להפגין היום (א' 1.4) בשעה 18:00, מול מצודת זאב ברחוב קינג ג'ורג' 38 בתל-אביב, בדרישה לעצור את האש ולקדם מיד פיתרון של שלום ישראלי-פלסטיני.

בסוף השבוע ראינו כיצד יכולה להיראות המלחמה הבאה, שמאיימת להתקרב בכל יום שעובר: למעלה מ-15 הרוגים ואלפי פצועים פלסטינים.

את התוצאה העצובה הזו אפשר היה למנוע מראש. אבל כשהממשלה בוחרת להמשיך את המצור על עזה ולחנוק את תושביה – התוצאה היא ייאוש הולך וגובר. ייאוש שמתפוצץ לכולנו בפנים. כל-כך הרבה אנשים, ישראלים ופלסטינים, נמצאים תחת סכנה מיידית להתדרדרות לעוד מלחמה.

את הדבר הזה אנחנו חייבים לעצור, לפני שהכל יבער ועוד דם יישפך לשווא. גם לישראלים וגם לפלסטינים מגיע לחיות בביטחון, וכדי שזה יקרה צריך להסיר את המצור מעל עזה עכשיו ולשים סוף למצוקה האיומה שם, לחתור לסיום הכיבוש ולשלום בין שתי מדינות החיות זו לצד זו - ישראל ופלסטין. זה מה שאנחנו חייבים לדרוש עכשיו מהממשלה – הפסיקו את האש, שנו לחלוטין את הכיוון שבו אנחנו הולכים.

תנועת "עומדים ביחד", שלום עכשיו, קול אחר, מרצ, חד"ש, לוחמים לשלום, פורום המשפחות השכולות, שוברים שתיקה, תקווה במקום מלחמה, זזים, גוש שלום.

https://www.facebook.com/events/986449768189807/


הפגנה נגד הרג המפגינים על גבולות רצועת עזה - חיפה היום (שבת)

לא! לא נשתוק על רצח אנשים חפים מפשע בעזה על ידי כוחות הכיבוש הגזעני במהלך צעדת השיבה!

אנו קוראים לציבור בחיפה ובאזור להרים זעקה זועמת!

ניפגש ביום שבת, ה -31 במרץ, בשעה 19:00, בצומת החלל באסל אל-אערג', מפגש רחוב אלנבי והמושבה הגרמנית.

ההזמנה לכולם.ן – ביוזמת חראק חיפה


הפגנת נשים ישראליות תומכות בעזה! שבת בשעה 16:00‎

את ההודעה הדחופה להלן קיבלנו מאת קואליצית נשים לשלום. מאד חשוב ורצוי לכל מי שיכול/ה להגיע ולהשתתף!

חג חירות צדק ושיויון שמח ! אז איפה אתםןם בסגר? איפה אתםן בכיתור/מצור "בטחוני" , גדר הגטו/ריכוז הגדול בעולם ב70 שנה למדינת ישראל/לנכבה? די לכיבוש!

היום שישי ה-30 למרץ, יום האדמה, החלו בעזה סדרה של אירועי תהלוכת השיבה, לרגל שבעים שנים לנכבה ונגד המצור המתמשך שבגינו תושבי ותושבות עזה נמצאים במשבר הומניטרי הולך ומחמיר.

تبدأ في ذكرى يوم الأرض، الجمعة، 30 آذار/مارس، سلسلة من نشاطات مسيرة العودة في غزة، بمناسبة الذكرى السبعين على النكبة والحصار المستمر على سكان غزة والذي يسبب بتفاقم الأزمة الإنسانية في القطاع.

שלטונות ישראל והתקשורת המיינסטרימית החלו בימים האחרונים לזרוע פחד אצל התושבים, לאיים על המפגינים, והצבא נערך לתגובה אלימה לאירועי המחאה.

في الأيام الأخيرة، بدأت السلطات الإسرائيلية والإعلام التقليدي السائد، ببث الخوف بين السكان وتهديد المتظاهرين، إلى جانب استعداد الجيش للرد العنيف على النشاطات الاحتجاجية.

אנחנו נגיע לאיזור ביום שבת בשעה 16:00, לאות תמיכה וסולידריות עם תושבי ותושבות עזה, בקריאה נגד אלימות כלפי המפגינים, ולמען סיום המצור!

הצטרפו אלינו!

سنصل إلى المنطقة بعد ظهر السبت عند الساعة 16:00، للتضامن ودعم أهالي غزة، ولنقف ضد العنف ضد المتظاهرين ومن أجل إنهاء الحصار!

انضممن وانضموا إلينا!

להרשמה להסעה מתל אביב: https://goo.gl/GNaA5g

للتسجيل للسفريات من تل أبيب: https://goo.gl/GNaA5g

קבוצות וארגונים נוספים מוזמנים להצטרף אלינו לקריאה ולהגיע.

ندعو المجموعات ومنظمات المجتمع المدني للانضمام للدعوة والمشاركة معنا.

לפרטים ניתן ליצור קשר עם טניה 0544636276

لتفاصيل إضافية بالإمكان التواصل مع تانيا 0544636276


קריאה לממשלת ישראל מתושבים בעוטף עזה: לעצור את ההסלמה!

יום שישי, אחר הצהריים מוקדמים וכבר שבעה הרוגים ועוד פצועים על גבול עזה, וזה רק הסיפתח בערבו של חג "החירות". אנו מצרפים את קריאתנו כתושבי שדרות והישובים הסמוכים לגבול.

יום שישי, 30 במרץ 2018: תושבים מעוטף עזה קוראים לממשלת ישראל לעצור את ההסלמה המתרחשת על גבול רצועת עזה! לא לאלימות! כן לסיוע בשיקום עזה!! גבשו תוכנית מדינית במקום לזרוע הרס נוסף!!

אנו, חברי "קול אחר", תושבי שדרות וישובים הסמוכים לרצועת עזה, קוראים לממשלת ישראל ולצה"ל לעצור את ההסלמה והתגובה האלימה של ירי והרג אזרחים בהפגנות על גבול עזה.

מארגני ההפגנות חוזרים ומדגישים כי מדובר במאבק לא אלים. בראיון שקדם להפגנה סיפר סמי עובייד, העיתונאי הותיק מעזה, שהוא וחמשת ילדיו יצעדו אל עבר הגבול כי אין להם מה להפסיד יותר. עזה חדלת חיים ואין זה משנה אם ימותו מרעב או מירי של חיילי צה"ל. הצעדה היא אקט של ייאוש וניסיון למשוך את תשומת ליבו של העולם למצור המתמשך ולסבל הבלתי אנושי של תושבי עזה הנצורים מזה שנים.

אם ממשלת ישראל באמת חפצה להגן על אזרחיה החיים בסמוך לגבול, מוטב שתגבש סופסוף מדיניות ברורה בנוגע לעזה, ותשקיע את המיליארדים שלנו, משלמי המסים, בסיוע לשיקומה של עזה, במקום במיגון אינסופי ובביצורו של הכלא הגדול בעולם.

אנו קוראים לממשלת ישראל להסיר את המצור המתמשך, ולגבש פתרונות מדיניים בשיתוף מדינות נוספות ובגיבוי בינלאומי, שיעודדו פעילות כלכלית ושיקום תשתיות בעזה.

מאסנו במעגל הדמים האינסופי. אל תעשו עלינו ועל חשבוננו עוד סיבוב מדמם!!!

רק מתן תקווה ואופק אחר לתושבי עזה - יוכל למנוע את הכרונולוגיה הידועה מראש של הסיבוב הבא, ולהעניק שקט וביטחון לתושבים משני עברי המתרס.

חברי קבוצת 'קול אחר' משדרות ועוטף עזה (לפייסבוק)

לפרטים נוספים: אריק ילין – 054-4689001 ; נעמיקה ציון – 054-7689181

'קול אחר' הינה קבוצה של תושבי שדרות וישובי עוטף עזה, המקיימת קשר רציף עם תושבים מרצועת עזה, ומקדמת יחסי שכנות והידברות באזור


System Message: ERROR/3 (<string>, line 122)

Document may not end with a transition.