הודעות לעיתונות 

יהודים וערבים יפגינו נגד ראש המועצה של כפר ורדים בעקבות מעשיו הגזענים


עומדים ביחד לחיים משותפים ושוויון בכפר ורדים​! בשבוע שעבר החליט ראש מועצת כפר ורדים, סיון יחיאלי, להקפיא מכרזים עתידיים לשיווק קרקעות ביישוב, משום שכ-50% מהזוכים במכרז הראשון - הם ערבים. באיגרת פומבית ששלח לכלל התושבים, הוא הדגיש ש-"שיקולים דמוגרפיים" הם שמנחים אותו, ושהוא מעוניין לשמור על "הצביון היהודי-ציוני" של כפר ורדים.

אבל יש קולות אחרים, שמתנגדים לכל ביטוי של אפליה או של גזענות. היום, רביעי 21 במארס, בשעה 19:30, נעמוד ביחד, יהודים וערבים, בכניסה לכפר ורדים מכיוון תרשיחא (מעגל תנועה מס' 6, בסמוך ל-"יד ביד בגליל"), נדרוש שוויון מלא, נקרא להפסקת גילויי האפליה, ונשמיע קול בעד חיים משותפים - בכפר ורדים, בגליל המערבי, ובכל הארץ.


בשבוע שעבר החליט ראש מועצת כפר ורדים, סיון יחיאלי, לבטל מכרזים עתידיים לשיווק קרקעות ביישוב, משום שכ-50% מהזוכים במכרז הראשון - הם ערבים. באיגרת פומבית ששלח לכלל התושבים, הוא התבטא בגזענות והדגיש שהוא תומך באפליה של ערבים בכניסה ליישוב. שמבחינתו, אם אתה רוצים לגור בכפר ורדים – אתם גם חייבים להיות יהודים. אבל לא כולם בכפר ורדים חושבים ככה, וגם לא מתכוונים לשתוק. לא נסכים לאפליה ולגזענות בכפר ורדים, ולא נשב בצד כשראש המועצה מחליט שאזרחים ערבים לא יכולים להתגורר ביישוב.

בתגובה למעשה הנפשע של ראש המועצה, מסרה חד"ש "למה שקורה בכפר ורדים אין לקרוא אלא בשמו המפורש: גזענות. גם לאחר שפסק בג"ץ נגד ועדות הקבלה, ימצאו דרכים למנוע כניסה של מי שאינו רצוי. הם יסוו את הגזענות במעטה של 'צביון' או 'התאמה', אבל אין שום דרך להחביא גזענות בוטה כל כך. זה נכון לגבי ערבים, וזה נכון לגבי מזרחים, אתיופים, להט"ב ועוד אוכלוסיות שיישובים 'קהילתיים' בוחרים פעם אחר פעם להשאיר בחוץ".

עוד נאמר בהודעת חד"ש "זוהי דרכו של ייהוד הגליל: על אדמות שהיו בעבר ברשות תרשיחא השכנה, מרחיבים כעת את כפר ורדים, ולא מתירים לאזרחים ערבים לרכוש - במחיר מלא - קרקעות. מול הגזענות הזו יש לייצר שותפות ערבית-יהודית ולקרוא נגד הפקעות האדמות ההמוניות, ונגד הניסיונות החוזרים ונשנים לייצר מרחבים ליהודים בלבד".

עו"ד נידאל עותמאן, מהקואליציה נגד גזענות, מסר "צר לנו כי ההחלטה של ראש מועצת כפר ורדים הינה לעצור שיווק עתידי לקרקעות! בהצרה קודם ציין סיוון יחיאלי כי יש מחויבות ערכית וחוקית לעניין התפתחות היישוב. השתמע מדבריו כי הינו מכיר בזכותם של התושבים הערבים לגור בכל מקום, כולל יישוב כפר ורדים, אולם מתברר שזה ההפך. כמטה, הנאבק בכל תופעת הגזענות, צר לנו על החלטה זו, ואנו קוראים לראש המועצה וחבריה לבטל החלטה זו וכן לתושבים לכבד את זכיותיהם של התושבים הערבים, שממילא הם השכנים שלהם ולהוציא קול שפוי שמתנגד למגמה הגזענית הזו. אין ספק כי מצוקת הדיור בחברה הערבית ובארץ בכלל מחייבת אותנו להיות פתוחים לעיקרון החיים המשותפים והחיים ביחד". תנועת עומדים ביחד קראה הבוקר להפגין ביום רביעי הקרוב, בשעה 19:30, מול ביתו של ראש המועצה, סיון יחיאלי, ו"נדרוש ממנו להתנצל בפני הזוכים הערבים במכרז ובפני כל התושבים של הגליל, ערבים ויהודים, על הפגיעה בחיים המשותפים שלנו".

ההפגנה בפייסבוק:

https://www.facebook.com/events/2106529656250771


כפר ורדים נגד הגזענות - كفار فراديم ضد العنصريّة

לגזענות ולאפליה - אין מקום בכפר ורדים, ולא בישראל כולה. لا نقبل العنصريّة والتّمييز - لا في كفار فراديم, ولا في أي مكان آخر في إسرائيل كلها.

בשבוע שעבר החליט ראש מועצת כפר ורדים, סיון יחיאלי, לבטל מכרזים עתידיים לשיווק קרקעות ביישוב, משום שכ-50% מהזוכים במכרז הראשון - הם ערבים. באיגרת פומבית ששלח לכלל התושבים, הוא התבטא בגזענות והדגיש שהוא תומך באפליה של ערבים בכניסה ליישוב. שמבחינתו, אם אתה רוצים לגור בכפר ורדים – אתם גם חייבים להיות יהודים. אבל לא כולם בכפר ורדים חושבים ככה, וגם לא מתכוונים לשתוק. לא נסכים לאפליה ולגזענות בכפר ורדים, ולא נשב בצד כשראש המועצה מחליט שאזרחים ערבים לא יכולים להתגורר ביישוב. قرر رئيس مجلس كفار فراديم في الأسبوع الماضي, سيفان يحيئيلي, إلغاء جميع المناقصات المستقبليّة لتسويق الأراضي في البلدة, لأن ما يقارب ال50٪ من الفائزين في المناقصة الأولى - هم عرب. في رسالة عامة وزّعها على كل السّكّان. عبّر بعنصريّة وشدد على أنه يدعم التّميييز في إدخال العرب إلى البلدة. قال أن من ناحيته, إن كنت تريد السّكن في كفار فراديم - عليك أن تكون يهوديًا. لكن هذا ليس توجه جمبع سكّان كفار فراديم, وهم لن يلتزموا الصّمت. لن نقبل بالتّمييز والعنصريّة في كفار فراديم, ولن نجلس على الهامش عندما يقرر رئيس المجلي أن ليس بإمكان المواطنين العرب السّكن في البلدة.

מה אנחנו מציעים לעשות? לעמוד ביחד, יהודים וערבים, אזרחי ישראל, ולדרוש שוויון מלא. ماذا نقترح؟ أن نقف معُا, يهود وعرب, مواطني دولة إسرائيل, وأن نطالب بالمساواة التّامة.

ביום רביעי הקרוב, בשעה 19:30, נתייצב מול ביתו של ראש המועצה, סיון יחיאלי, ונדרוש ממנו להתנצל בפני הזוכים הערבים במכרז ובפני כל התושבים של הגליל, ערבים ויהודים, על הפגיעה בחיים המשותפים שלנו. يوم الأربعاء القريب, في تمام السّاعة 19:30, سنقف أمام بيت رئيس المجلي, سيفان يحيئيلي, وسنطالبه بالإعتذار من الفائزين بالمناقصة العرب ومن جميع سكّان الجليل, العرب واليهود, عن المس الذي سببه في حياتنا المشتركة.

תנועת "עומדים ביחד" حراك "نقف معًا"