הודעות לעיתונות 

הפועלים ממשיכים למות! עוד לא עבר חודש מאז תחילת 2018 – וכבר שלושה הרוגים באתרי בנין.


ההרוג השלישי:

מועיין נאסר סלים אל רוביני, בן כ-60, מהכפר בורקא, אשר נפצע לאחר שנפל מגובה באתר בנייה לפני כשבועיים, נפטר אמש מפצעיו לאחר שהועבר בשבוע שעבר מבי"ח בילינסון לבי"ח רפידיה בשכם בנסיבות תמוהות; עובדים פלסטינים העובדים בישראל מבלי שמעסיקיהם דווחו אודותיהם לביטוח הלאומי נתקלים בקשיים רבים בכל הנוגע למימון האשפוז ולעתים קרובות נתונים ללחץ כבד להתפנות מבית החולים מחשש בשל הדרישה לממן את האשפוז וההשלכות של אי עמידה בה; כמו כן, במקרים רבים הם גם מתקשים מאד לקבל את הפיצויים המגיעים להם, מהביטוח הלאומי, מהמעסיקים ומהחברות האחראיות לאתרים.

מועיין אל רוביני הוא ההרוג השלישי באתרי הבנייה מתחילת השנה.

ביום שני ה-15.1.18 דיווח חסן שעלאן כתב וויינט על נפילתו מגובה 4 מטרים של עובד באתר בנייה בטייבה, אשר התברר מאוחר יותר כ'בית משפחת חאג' יחיא'. הוא פונה במצב קשה באמצעות חברת אמבולנסים פרטית לבי"ח בילינסון שם אושפז במצב קשה, כאשר זהותו לא היתה ידועה במשך יומיים, מאחר שמשפחתו קיבלה רק באיחור את הידיעה על פציעתו.

ביום ראשון שעבר נמסר מבית החולים בילינסון להלית ינאי-לויזון מ'גלובס' שמצבו של מועיין הפצוע התדרדר עוד יותר והוא הוגדר 'קשה מאד', אולם בהמשך השבוע לא עלה בידינו לקבל מידע מעודכן על מצבו, ורק היום הצליחה לברר כי במועד כלשהו, ככל הנראה במהלך השבוע שעבר, הועבר לבי"ח רפידיה בשכם. לא ברור, הכיצד נוכח מצבו הקשה של מועיין ביום א' בשבוע שעבר, אפשר מצבו הרפואי להעבירו מבית החולם בילינסון לבי"ח בגדה.

אתמול התפרסם ברשתות החברתיות הפלסטיניות כי מועיין המנוח נפטר מפצעיו.

עובד הנפגע בתאונת עבודה בישראל, זכאי שאשפוזו הרפואי ימומן על ידי הביטוח הלאומי, בין שמעסיקו דיווח עליו ובין שלאו. במידה שהמעסיק לא דיווח עליו, הרי הוא יהא חייב בהוצאות האשפוז והביטוח הלאומי יוכל לתבוע ממנו את החזר הוצאות האשפוז. באופן מעשי, במידה שהמעסיק מתנער מאחריותו לעובד, אין מי שיממן את האשפוז והמשפחות נתונות ללחץ עצום הן לחתום על התחייבות למימון האשפוז, הן לחשש כי יידרשו לממן את האשפוז היקר ביותר ולא יוכלו לעמוד בו, והן לאיום כי חוב לבית חולים בישראל יביא לשלילת זכאותם של בני המשפחה לקבל היתרי כניסה ועבודה לישראל שהם חיוניים לפרנסתם. לפיכך, עובדים פלסטינים שעבדו בישראל ולא דווחו לביטוח הלאומי מצויים הם ובני משפחותיהם במצב קשה מאד במקרה של תאונה נוכח התנערות המעסיק. (זאת, ללא קשר לשאלה האם היה לעובד היתר שהייה ועבודה - לכל הפחות היתרי שהייה אינם נדרשים לאנשים מבוגרים).

מועיין אל רוביני המנוח הוא ההרוג השלישי באתרי הבנייה מתחילת השנה.

בבית החולים בילינסון מאושפז פצוע נוסף במצב אנוש, אשר נפצע בשבוע שעבר לאחר שנפל מגובה באתר בנייה במושב רמות השבים.

בחודש האחרון חילק המוסד לבטיחות ולגהות 3000 אפודים זוהרים לעובדים ושלח 20,000 סמסים לקבלנים, המזכירים להם שעליהם לדאוג לבטיחות עובדיהם - ככל הנראה לא היו מודעים לכך קודם. 22 מפקחי בטיחות לאתרי הבנייה - ללא כוח אדם נוסף - אוספים מידע לצורך הטלת עיצומים - ומן הסתם מתקשים להמשיך ולבצע את אותן פעולות הפיקוח שביצעו עד כה כשלא נדרשו גם לעסוק בהטלת עיצומים. רשם הקבלנים יושב באפס מעשה, המשטרה כמעט שאינה חוקרת והפרקליטות כמעט שלא מגישה כתבי אישום.

והפועלים ממשיכים למות.

תודה להילית ינאי לויסון מעיתון גלובס על בירור מצבו של מועיין בבית החולים ועל מסירותך המתמדת למאבק למען בטיחות העובדים ושלומם.

תודה לשני הפעילים המסורים שביררו את המידע אודות מותו וזהותו של מועיין המנוח.

תודה למונה סהלאן מוואי נט על פרסום המידע אודות התאונה.

אלמלא פעילותכם ככל הנראה לא היינו יודעים מה עלה בגורלו של מועיין המנוח.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1721340327917769&set=gm.1791005244265835&type=3&theater&ifg=1