הודעות לעיתונות 

אושרה הארכת המעצר עד תום ההליכים של עהד ונרימאן תמימי


מעצר עד תום ההליכים – אפילו של קטינים – הוא חלק משגרת הדיכוי בה נוקטת ישראל נגד הפלסטינים, והכול באישורה של מערכת בתי המשפט הצבאיים, מערכת בה השופטים והתובעים הם תמיד חיילים אשר שופטים רק פלסטינים, ואחוז ההרשעה בה נושק ל- 100%.

היום (רביעי, 17.1.17), אישר השופט הצבאי את בקשת התביעה הצבאית למעצר עד תם ההליכים של עהד ונרימאן תמימי. הדיון, שהתקיים בבית המשפט הצבאי בעופר, הוא דוגמא מובהקת – אחת מני רבות – לאופן בו מערכת המשפט הצבאית אינה כלי לעשיית צדק, אלא מנגנון דיכוי מרכזי בשירות השליטה הישראלית בפלסטינים בשטחים.

עהד תמימי (16) נמצאת במעצר מאז ה-19.12.17. אמה, נרימאן (42) נעצרה לאחר מכן כאשר באה לברר מה קורה לבתה, שנלקחה מביתה באמצע הלילה. כל בקשות הארכות המעצר של התביעה הצבאית אושרו בידי השופטים הצבאיים, ובינתיים תפרה התביעה לשתיהן כתבי אישום מנופחים, הכוללים שורה ארוכה של האשמות המתוארכות לאחור עד אפריל 2016, תוך התעלמות מהעובדה כי בשעתו הרשויות לא ראו כל צורך לעצור או לזמן לחקירה את אותן חשודות לכאורה בגין אותם אירועים עצמם.

מעצרן של השתיים זוכה לסיקור תקשורתי נרחב ולתגובות קיצוניות מצד שרים בכירים – החל מקריאה לתת להן לבלות את שארית ימיהן בכלא ועד להודעה על שלילת היתרי כניסה מבני משפחתן. תגובות אלה נובעות, בין השאר, מכך שמשפחת תמימי הפכה זה מכבר לסמל להתנגדות פלסטינית בלתי חמושה לכיבוש. במאבקה נגד המשפחה, משתמשת ישראל בכלים שהעמידה לרשות עצמה ושבהם היא משתמשת כבר יותר מחמישים שנה נגד האוכלוסייה הפלסטינית בשטחים, כחלק ממאמציה לשמר את משטר הכיבוש.

המרכיבים הבולטים של המהלכים הישראליים נגד עהד ונרימאן תמימי מוכרים, במינונים משתנים, מאלפי תיקים משפטיים אחרים שניהלה ומנהלת ישראל נגד נאשמים פלסטינים – החל מהמעצר האלים באמצע הלילה, דרך כתב האישום המגובב ועד למעצר הממושך שהיום הפך למעצר עד תום ההליכים. העובדה שצעדים אלו ננקטים נגד נאשמת קטינה מעצימה את חומרת הפגיעה בזכויות האדם – פגיעה שישראל נוקטת בה כדבר שבשגרה נגד מאות קטינים פלסטינים: על-פי נתוני שירות בתי הסוהר כפי שנמסרו לבצלם, נכון ל-30.11.2017 היו 181 קטינים פלסטינים במעצר עד תום ההליכים נגדם.

מעצר עד תום ההליכים הוא מעצר של אדם שחקירתו הסתיימה, הוגש נגדו כתב אישום, והוא נמשך עד לסיום כל ההליכים המשפטיים. זהו איננו ריצוי עונש מאסר, אלא מעצר של אדם שטרם נגזר דינו ושכל עוד לא הוכחה אשמתו אמור להיות בחזקת חף מפשע. ככזה, הוא אמור להיות אמצעי חריג ואולם בבתי הדין הצבאיים בגדה התביעה מבקשת מבית המשפט, כעניין שבשגרה, לאשר את המעצר עד תום ההליכים של הנאשמים והשופטים, בתורם, מקבלים בקשה זו ברוב המכריע של המקרים. מציאות זו מהווה תמריץ לנאשמים להודות בעבירות המיוחסות להן ולחתום על עסקת טיעון – ללא כל קשר לאשמתם ולראיות הקיימות נגדם –משום שאם יבחרו לנהל משפט הוכחות בעודם בכלא, הם עלולים לשהות במעצר תקופה ארוכה מזו שתיגזר עליהם במסגרת עסקת טיעון.

עקב מציאות זו התביעה כמעט שאינה נדרשת לנהל משפטי הוכחות, שבמסגרתם יהיה עליה להוכיח את אשמתו של אדם. כך, ההחלטה על מעצר עד תום ההליכים כמוה כהרשעה – שכן גורל התיק מוכרע עם מעצרו של הנאשם עד תום ההליכים, ולא על סמך ראיות. ההחלטה הקדם שיפוטית על מעצר עד תום ההליכים של אדם שטרם הורשע, כדבר שבשגרה, מרוקנת למעשה את ההליך השיפוטי מתוכן.

הליכים אלו חושפים את קלונם של המשטר הצבאי הישראלי בכלל ומערכת בתי המשפט הצבאיים בפרט. במערכת זו השופטים והתובעים הם תמיד חיילים אשר שופטים רק פלסטינים, ואחוז ההרשעה בה נושק ל- 100%. מדובר באחד ממנגנוני הכיבוש הפוגעניים ביותר, אשר מטרתו אינה חתירה לצדק ולאמת, אלא שימור השליטה הישראלית על העם הפלסטיני. כך במקרה של משפחת תמימי – וכך בעוד מאות ואלפי מקרים אחרים.

לפרטים נוספים: עמית גילוץ, 054-6841126, amit@btselem.org בצלם - מרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים ת.ד. 53132, ירושלים 9153002. טלפון: 02-6735599


פעילי/ות שלום וזכויות אדם מישראל יבואו לעצרת בנבי סאלח

בשבת הזאת, ה13 בינואר בשעה 11 בבוקר בנבי סאלח, עצרת למען שחרור משפחת תמימי וכל האסירים הפוליטיים הפלסטינים.

פעילי/ות שלום וזכויות אדם מישראל יבואו למקום, להצטרף אל תושבי נבי סאלח והעיירות והכפרים באזור במאבק החשוב הזה.

להצטרפות להסעה מת"א , אפשר להתקשר לאילן 0544986460

רקע:

עהד תמימי נעצרה ע"י חיילים ישראלים ביום ראשון, 19 דצמבר 2017 במהלך פשיטה שהתבצעה על בית הוריה בשעות הלילה המאוחרות. מעצרה של עהד צולם, והסרטון פורסם ע"י דובר צה"ל. מעצר מתוקשר זה התבצע לאחר פרסום סרטון מיום שישי הקודם ליום המעצר (15..12.2017) וגרם להשתוללות מערכתית בקרב כלי התקשורת בישראל, שייצרה שיח מתלהם ודוחה נגד משפחת תמימי.

גם אמא של עהד, נרימן תמימי, נעצרה לאחר כמה שעות בטענת ההסתה רק משום ששידרה, לכאורה, את האירוע בפייסבוק. נור תמימי, בת דודה של עהד בת ה20, נעצרה אף היא ביום שלמחרת במהלך פשיטה לילית נוספת על ביתה, בטענה שהשתתפה באירוע.

נגד שלושתן הוגשו כתבי אישום מנופחים. במהלך הדיונים שוחזרו ההאשמות החוזרים ונשנים, צוות ההגנה המשפטית של בנות תמימי הציג בפני המשפט תקדימים משפטיים מכריעים למקרים דומים שבהן מתנחלים ישראלים בגדה המערבית שוחררו בערבות מבלי שייפתחו נגדם תיקים. עהד ונרימן, לעומת זאת, נשארות כרגע תחת מעצר בכלא השרון. נור שוחררה בערבות ביום חמישי, ה1 בינואר, לאחר שבועיים של מעצר.

נשות משפחת תמימי, כמו כל הפלסטינים בגדה המערבית, כפופות למשפט הצבאי הישראלי, ומטופלות בבתי המשפט הצבאיים. ארגון בצלם התייחס בעבר להליכים בבתי משפט אלה כאל "התחזות להוגנות" של מערכת משפטית ש"איננה, ואינה יכולה להיות, בורר ניטרלי: הם מעוגנים באופן מוחלט בקוטב אחד של המשוואה הלא מאוזנת ומהווים מנגנון מרכזי לתחזוקת השליטה הישראלית על העם הפלסטיני".

ישראל מחזיקה בגדה המערבית שתי מערכות משפט נפרדות ומפלות: מחד גיסא, ישנו את החוק הצבאי לפלסטינים, ומאידך, נמצאת מערכת המשפט הפלילי הישראלי שיהא הרבה יותר ליברלית ומקלה עבור האזרחים הישראלים, ומתוכם המתנחלים.

היו אלפי קטינים פלסטינים מאז שנת 2000 אשר נעצרו ע"י ישראל, במה שאפשר לתאר אותו כמדיניות שיטתית. כפי שהאו"ם הדגיש, כולל התעללות ויחס לא ראוי. המעורבות הדיפלומטית הבינלאומית במקרים האלה, לרבות ביצוע מעקב דיפלומטי לתהליכים המשפטיים, סייעו בעבר בהפחתת חומרת ההפרות של זכויות האדם בידי רשויות הכיבוש הישראליות.

לפרטים:

מרווה חנא

קואליצית נשים לשלום

+0506576760


שחררו את נשות משפחת תמימי!

יום שבת 6/1/18 בשעה 12:00 מחוץ לכלא השרון - הפגנה: שחררו את נשות משפחת תמימי!

כבר שבועיים שעהד תמימי בת ה-16 מנבי סאלח עצורה על התנגדותה לכיבוש תחתיו היא חיה כל חייה הצעירים. עהד נלקחה מביתה בפשיטה ליילית לחקירות ומעצר, אמה נרימן נעצרה עת שהגיעה להיות לצדה בחקירה, נור תמימי נעצרה גם היא בפשיטה לילית על ביתה, ומנאל תמימי נעצרה בהפגנה הקוראת לשחרורן. מעצרן אינו מקרה ייחודי, מעצרים שרירותיים, גם של קטינים וקטינות, ככלי לדיכוי פוליטי הם עניין שבשגרה תחת כיבוש.

בינתיים השיח הציבורי והתקשורת הישראלית משלבים התבטאויות אלימות ומזעזעות של דמוניזציה והסתה נגד נשות משפחת תמימי, לבין התעלמות ושתיקה לגבי הנסיבות של החיים תחת כיבוש.

אנחנו בקואליציית נשים לשלום קוראות לכל מי שמחוייבת ומחוייב לעקרונות של צדק, לכל מי שהזדעזע מהאמירות האלימות נגד עהד ובנות משפחתה בתקשורת, לכל מי שמאמינות שהפשע פה הוא הכיבוש ולא ההתנגדות לו, להצטרף אלינו ולזעוק מחוץ לכלא השרון, בו מוחזקות בשבועיים האחרונים עהד, נרימן, נור ומנאל תמימי ולצעוק לאות תמיכה בהן, בדרישה לשחרורן ולמען שחרור כל האסירות הפוליטיות.

להסעות, נא ללחוץ על הלינק:https://goo.gl/GNaA5g

לאיוונט בפייסבוק: https://goo.gl/4uKhxt


עצומה בינלאומית בדרישה לשחרור עאהד תמימי וכל הקטינים הפלסטינים העצורים

https://secure.avaaz.org/campaign/en/free_ahed/