הודעות לעיתונות 

הסרבנית הדס טל הופיעה בפני "ועדת המצפון" - ומשם נשלחה ישר לכלא


סרבנית המצפון הדס טל הופיעה בפני "ועדת המצפון" של הצבא והצהירה פעם נוספת על אמונותה הפציפיסטית, שבגללה היא מסרבת להתגייס לשירות צבאי - ומשם נשלחה שוב ישר לכלא 6. יחד עם תקופת המעצר הנוכחית, הדס טל תרצה 60 ימי מחבוש בסה״כ. לפי התקדים של התיחסות הצבא לסרבנים וסרבניות קודמים, יש סבירות גבוהה ששלטונות הצבא ימשיכו לשלוח אותה לכלא הצבאי שוב ושוב לתקופות מעצר מצטברות חוזרות ונשנות.

בתצהיר שהביאה בפני ועדת המצפון כתבה הדס טל: ״שום תפקיד — גם אם התפקיד הספציפי הוא בלתי אלים ויכול להתפס כתפקיד 'מוסרי', לא יצדיק מבחינתי שירות שפעילותו העיקרית היא אלימה.״


״אני מסרבת לקחת חלק בצה״ל, שמהווה מסגרת צבאית ואלימה, לה אני מתנגדת בתוקף. אני מסרבת לקחת חלק בכל ארגון שמייצג ופועל באלימות, ולכן חשוב לי לציין שכמו שאני מסרבת להתגייס לצה״ל, לא הייתי מתגייסת לשום צבא אחר; לא צבא שוויץ, לא צבא ארה״ב, לא צבא שוודיה, וכן הלאה. מבחינתי, ארגון שלא תואם את תפישת עולמי, את הערכים שלי, את הגבולות המוסריים שי, שחוצה את כל הקווים האדומים שלי, הוא ארגון שאני לא יכולה לשרת בו, ולא להקדיש למענו ולו דקה מחיי. הצבא מבחינתי הוא הקיצון שבהתגלמות האלימות, ולכן זה לא משהו שאני יכולה להבליג עליו או להתגמש למענו. שום תפקיד — גם אם התפקיד הספציפי הוא בלתי אלים ויכול להתפס כתפקיד ״מוסרי״, לא יצדיק מבחינתי שירות שפעילותו העיקרית היא אלימה״, כתבה.

הדס טל, בת 18 מקיבוץ יפעת, מצטרפת לסרבנית המצפון נועה גור-גולן, המרצה כבר 87 ימי מחבוש, וסרבן המצפון אופיר אברבוך, המרצה 130 ימי מחבוש גם כן. השלושה הינם פעילי מסרבות - רשת סרבנות פוליטית, המחברת מכתבי, יוזמות וקבוצות סירוב מהשנים האחרונות לפעולה משותפת. הרשת תומכת בסרבני וסרבניות מצפון הבוחרות שלא להתגייס לצבא הכיבוש, תוך מודעות והתייחסות להיבטים המגדריים שמביא עימו גיוס החובה לחברה הישראלית.

מצורפות תמונתיהם של השלושה, וכן תמונה נפרדת של הדס טל. אין צורך בציון קרדיט.

דרור מזרחי - ייעוּץ תקשורת ואסטרטגיה Dror Mizrahi - Media & Strategic Consultation 050.7248688 • drormi@gmail.com • facebook


הודעה קודמת: סרבנית המצפון נועה גור גולן כבר 104 יום בכלא!

יש גבול!!! נועה גור גולן נכלאה בפעם הרביעית ל-30 ימים וכלואה כבר 104 ימים בגין סירובה להתגייס ולקחת חלק בדיכוי העם הפלסטיני. את/ה מוזמנ/ת למשמרת כלא שתתקיים על ההר שמעל כלא 6 ביום שבת, ה-14.10.2017, בשעה 17:00.

נקודות ההסעה למשמרת: 14:45 בנייני האומה בירושלים, 15:45 צומת הרכבת-בגין בדרום תל אביב, 16:00 צומת נמיר-ארלוזורוב שליד רכבת מרכז בתל אביב.

17:00 מגיעים ועולים על ההר שמול כלא 6.

נועה "בילתה" לבד את החג בכלא 6. ​​בוא/י, ​לתמוך. נשמח לראותך, עולם אחר אפשרי!


30 ימי מחבוש נוספים נגזרו על סרבנית המצפון נועה גור-גולן; זוהי תקופת מאסרה הרביעית, בסופה תרצה 104 ימים בכלא הצבאי.

בעמוד הפייסבוק שלה כתבה: ״גם כשגדרות התיל נראים מאיימים פתאום ומזכירים לי שאני בכלא, אני יודעת שעשיתי את הדבר הנכון. אני יודעת שאם ניתנה לי הפרווילגיה והכוח הנפשי להגיד לא, אני יודעת שניתנה לי האחריות, ואני אעמוד על כך.״

״גם אם מפקד מיטב אל״מ יוסי מצליח לא מעוניין לשמוע אותי, היה מעדיף שאלך לקב״ן או אצהיר שאני דתיה, וגם אם בסוף יחליט שההתנהגות שלי היא ״רעה וחמורה״, אני עדיין אחשוב שכולנו כחברה בעצם כלואים- כלואים בתוך הקיבעונות, הפחדים, המציאות האלימה שאנחנו יודעים לתחזק כל כך טוב. ועד שלא נשחרר ונתשחרר, פשוט אין לנו תירוץ מספיק טוב כדי להמשיך לשתוק״, כתבה.

לפוסט המלא: http://bit.ly/2g3k17I

גור-גולן, בת 19 מנתניה, צפויה לחצות בתום תקופת המאסר הקרובה למעלה ממאה ימי מחבוש, זאת בשל סירובה להתגייס. יצויין כי היא התייצבה פעמיים בפני ועדת המצפון של צה״ל, וזו דחתה את טענתה כי היא פציפיסטית וכי איננה מוכנה לשרת בארגון צבאי, ומבקשת לעשות שירות לאומי חלופי. בקשתה להופיע פעם שלישית בפני ועדה זו נדחתה באמצעות שיחת טלפון.

עורכת-דינה של גור-גולן, נועה לוי, ציינה בהתייחס להחלטת הוועדה: ״ההחלטות הקודמות מצאו שהטעמים הדומיננטיים לסרבנותה של גור-גולן לשירות אינם ״טעמי התנגדות כלליים״. כך מבלי לפרט מהם, לשיטת הוועדה, הטעמים הדומיננטיים לסרבנותה וכיצד מצאה הוועדה שאלו פני הדברים. בהיעדר הנמקה ופירוט, קשה להבין כיצד הגיעה הוועדה למסקנה זו וקשה עוד יותר להתמודד עמה.״

נוסף על גור-גולן, שוהים כעת בכלא גם סרבני המצפון אופיר אברבוך (18, צופית) המרצה כבר 150 ימי מחבוש, וסיים לאחרונה את תקופת כליאתו השמינית, וכן הדס טל (18, קיבוץ יפעת) המרצה 50 ימים מחבוש במצטבר. השלושה כולם פעילי מסרבות - רשת סרבנות פוליטית, היא רשת פעילים המחברת מכתבי, יוזמות וקבוצות סירוב מהשנים האחרונות לפעולה משותפת. הרשת תומכת בסרבני וסרבניות מצפון הבוחרות שלא להתגייס לצבא הכיבוש, תוך מודעות והתייחסות להיבטים המגדריים שמביא עימו גיוס החובה לחברה הישראלית.

// מוסר: דרור מזרחי - 050.7248688 //