הודעות לעיתונות 

צומוד: מחנה חירות -פלסטיני, ישראלי ובינלאומי בדרום הר חברון


לפני שבועיים הקמנו בדרום הר חברון את "מחנה חירות", יוזמה של הארגונים צעירים נגד ההתנחלויות, All That's Left, המרכז לאי-אלימות יהודית וה-Holy Land Trust. המחנה הוקם על אדמתה של משפחת אל עאמר מהכפר סארורה, שתושביו עוברים תהליך תהליך גירוש והפקעת אדמות מ-1980. סארורה שוכן סמוך להתנחלות מעון והמאחז חוות מעון. במשך עשורים תושביו סבלו מהתנכלויות אלימות של מתנחלים, עד שאחרוני התושבים עזבו אותו ועברו לכפרים סמוכים בשנת 1997. אנשי הכפר מספרים כי גם לאחר העזיבה ניסו התושבים להמשיך ולעבד את אדמותיהם, אולם כל ניסיון לאחוז באדמתם סוכל באלימות מצד המתנחלים באזור.

למחנה הגענו 300 פעילים ופעילות, הקמנו מאהל וסייענו לתושבים לנקות את השטח ואת דרכי העפר ולהכשיר את המערות למגורים. בערב השני לשהותנו במקום הגיע הצבא בדיוק כשעמדנו לצפות יחד, ישראלים ופלסטינים, בסרט "מפרים את הסדר" על תנועת לוחמים לשלום. הצבא דרש מאיתנו באלימות להתפנות מהמקום והחרים את הציוד שלנו, כולל גנרטור ואת ציוד ההקרנה שאותו עדיין לא קיבלנו בחזרה. אולם אנחנו יודעים שאילולא היו בשטח גם ישראלים ופעילים מחו"ל, גורלם של הפלסטינים היה גרוע בהרבה.

סארורה הוא רק כפר אחד, אבל במשך 50 שנה סובלים כפרים וערים בכל הגדה ובמזרח ירושלים מגזל אדמות, הפקעת משאבים ואלימות מתנחלים שהם תוצאה של מדיניות מכוונת. אנחנו נשארים במחנה גם בימים הקרובים בכדי להראות עמידה איתנה נגד הכיבוש. איפה שעושקים ומפקיעים אדמות, אנחנו נהיה כדי לבנות, לשקם וליצור גשר לשלום. בשבועיים האחרונים אנחנו חוזרים ומאיישים את מחנה חירות, לאות סולידריות עם תושבי סארורה כדי להגן על זכותם לשוב לאדמתם.

אתר המחנה: https://sumudcamp.org/