הודעות לעיתונות 

פלסטינים מכל רחבי השטחים נוהרים לתל אביב ב-23 אוטובוסים – למפגש המוני עם ישראלים בכיכר רבין


מאמץ אינטנסיבי של מפגשי הכנה בין צוותים ישראלים ופלסטינים במהלך החודשים האחרונים עומד לשאת פרי היום (יום ו' 17.3.2017). בכל חלקי הגדה המערבית עומדים תושבים פלסטינים לעלות על צי אוטובוסים שנשכר במיוחד ולנהור אל כיכר רבין בתל אביב, כדי להשתתף שם במפגש המוני בהיקף חסר תקדים עם ישראלים ולקיים "משא ומתן ברמת השטח" על כל בעיות היסוד התלויות ועומדות בין שני העמים, בנסיון לגבש פתרונות לסכסוך ולמצוא אפשרויות ליצור מומנטום לשינוי. המפגש ההמוני בין ישראלים ופלסטינים עומד להיפתח בשעה 10.00 וימשך עד 4.00 אחר הצהרים (למקרה של גשם דאגו המארגנים לקירוי).

"ההיענות בצד הפלסטיני עולה על כל מה שציפינו וקיווינו" אומר מארגן הארוע, ד"ר ספיר הנדלמן. "כרגע ידוע לנו על 23 אוטובוסים שנשכרו כדי להביא את המשתתפים הפלסטינים לתל אביב, ועוד כמה מיניבוסים – ויתכן שהמספר עוד יעלה ביממה האחרונה לקראת המפגש בכיכר רבין. אני מקווה שכל מי שאומרים לנו ש'אין פרטנר' יבואו מחר לכיכר רבין כדי לראות במו עיניהם את הפרטנרים הפלסטינים נוהרים בהמוניהם ומגיעים לתל אביב כדי לדבר איתנו על שלום ולדון בכל פרטי הפרטים של ההסכם שצריך ואפשר להגיע אליו".

"זאת בהחלט לא הפעם הראשונה שאנחנו בארגון 'מחשבות של שלום' מארגנים מפגשים כאלה" אומר ד"ר הנדלמן. "במהלך חמש השנים האחרונות קיימנו במקומות שונים לא פחות 32 קונגרסים של משא ומתן בין ישראלים ופלסטינים, אשר איכשהו עברו מתחת לרדאר ולא זכו לתשומת לב הראויה בחברה הישראלית ובמערכת הפוליטית. אבל מעולם עד עכשיו לא ניסינו לארגן משהו בקנה מידה כזה – יותר מאלף אנשים, ישראלים ופלסטינים, ישבו בכיכר רבין סביב ארבעים שולחנות ופשוט מאד ידברו בגובה העיניים."

"הבעיה הגדולה לא היתה למצוא שותפים פלסטינים שירצו לבוא להשתתף במפגש הזה. ההענות הנלהבת הפתיעה אותנו. הבעיה היתה להשיג לפלסטינים שוחרי השלום אישורים לבוא לתל אביב. כדי להבטיח זאת ניהלנו בחודשים האחרונים משא ומתן ממושך ומפרך מול הרשויות. למעשה, כבר לפני כמה חודשים עמדנו לקיים את המפגש הזה בכיכר רבין, כל ההכנות הלוגיסטיות הושלמו, הכל היה מוכן – ואז מישהו תקע לנו מקלות בגלגלים וברגע האחרון בוטלו אישורי הכניסה לשותפים הפלסטינים שלנו. הפעם קיבלנו הבטחה שזה לא יקרה."

כמו באירועים הקודמים, שהתקיימו בקנה מידה קטן יותר, עשו המארגנים מאמץ גדול שהמשתתפים הישראלים במפגש ההמוני בכיכר רבין יכללו אנשים בעלי השקפות פוליטיות שונות ומגוונות ומתחומי חיים שונים – שמאל וימין, צעירים ומבוגרים, אשכנזים ומזרחים, מתנחלים ותושבי המרכז. נסיון המפגשים הקודמים מראה שבכדי להגיע להסכמה עם הפלסטינים אין צורך בקהל ישראלי הומוגני המזוהה עם צד אחד במפה הפוליטית. כבר היו כמה וכמה מקרים בהם, בניגוד למה שאפשר היה לצפות, קהל ישראלי רב גווני ביותר הגיע להסכמות רחבות עם הפלסטינים ברגע שישבו כולם יחד סביב השולחן ודנו ברצינות ובכובד ראש בבעיות הכבדות שבין שני העמים.

בין האישים הישראלים שהשתתפו במפגשים עם פלסטינים: השחקן והיוצר צחי גראד; אל"מ זאב רז – הטייס שפיקד על התקפת הכור האטומי בעירק ; דובי עופר – מנכ"ל לשעבר של חברות סייטקס ולומניס; הרבנית הדסה פרומן –מחנכת מהתנחלות תקוע; תת אלוף (מיל.) שבתאי לוי – סגן מפקד חיל הים לשעבר; וגדעון ביגר – פרופ' לגאוגרפיה. "כמובן, שיהיה ברור – זה לא בשום צורה ארוע אליטיסטי שמיועד רק לאח"מים" אומר ד"ר הנדלמן ."הרבה מאד 'סתם אנשים מהרחוב', ישראלים ופלסטינים כאחד, יבואו לכיכר וישבו סביב השולחנות ויהיו שותפים מלאים מכל בחינה לכל שלבי הארוע, הקונגרס העממי למשא ומתן".

"אנחנו עובדים על האירוע הזה במלוא הקיטור כבר חודשים, זה חייב בלי סוף הכנות וטיפול בפרטי פרטים. כאשר קבענו את תאריך ה-17 במרס אף אחד לא יכול היה לדעת שבדיוק בשבוע הזה יגיע לכאן נציג של הנשיא טראמפ במטרה מוצהרת לקדם את חידוש המשא ומתן הרשמי בין ישראל לפלסטינים, ואולי לשתף גם מדינות נוספות באזור. עדיין מוקדם להעריך מה סיכויי היוזמה הזאת, ונסיון העבר כמובן מוביל אנשים רבים לספקנות. מה שברור הוא שבמקביל ליוזמות שלום ומשא מתן רשמיות של פוליטיקאים ומדינאים ודיפלומטים, חשוב וחיוני לבנות במקביל משא ומתן עממי ברמת השטח – משא ומתן בלתי רשמי בין אזרחים ישראלים ואזרחים פלסטינים, שאינם נושאים באחריות מדינית ואינם מוסמכים להגיע להסכם מחייב, אבל הדוגמא שהם נותנים יכולה לתרום תרומה חיונית לדחוף קדימה את המנהיגים משני הצדדים. המטרה שלנו היא להגיע להקמתו של 'קונגרס ישראלי-פלסטיני עממי' – רחב, משמעותי ובעל השפעה פוליטית– אשר יפעל הפועל לאורך זמן. תכנית אסטרטגית שלנו יושבת אצל ראשי הקהילה הבינלאומית שנציגיהם הגיעו אלינו. המטרה שלנו היא שהקונגרס הגדול הזה יקום כבר בקיץ 2017."

ד"ר ספיר הנדלמן עסק שנים רבות במחקר מעמיק בנושא עשית שלום ופתרון סכסוכים באוניברסיטאות מובילות בארה"ב וקנדה. "זוהי דיסציפלינה אקדמית מוכרת שנעשית בה עבודה חשובה ברחבי העולם. אני גם זכיתי לקבל את פיטר בייקר למחקרי שלום וסכסוכים, שהוא פרס חשוב ומוערך בתחום הזה. אבל החלטתי שלא די במחקר אקדמי. בשנים האחרונות אני וחברי עובדים כדי להוציא את הידע שנצבר בתחום פתרון סכסוכים מתוך מגדל השן האקדמי ולהוריד אותו אל השטח, אל רמת האדם ברחוב – פשוטו כמשמעו".

הקונגרס העממי בכיכר רבין מתקיים בחסות מרכז ליאון צ'רני ליישוב סכסוכים.המרכז הוקם במטרה לתת כלים לחברי קהילות שונות לפתור משברים ולהכשיר בני נוער להתמודד עם סכסוכים חברתיים. במרכז עוסקים בחינוך לשלום, פיתוח אמצעים דיפלומטיםליישוב סכסוכים, ולימוד טכניקות ואסטרטגיות של מו"מ. ליאון צ'רני ז"ל מילא תפקיד מרכזי במו"מ שהוביל להסכם שלום בין ישראל למצרים. לאון, שהקדיש חלק נכבד מחייו לדיפלומטיה חשאית, הבין שהדרך לשלום ויציבות דורשת פעילות ענפה במספר מישורים וממדים. לאון וצילי צ'רני הקימו את המרכז במטרה לעודד ולפתח פעילות שתעזור לבניית תשתית לעולם טוב יותר.

לפרטים נוספים:

יעל לוטן- 03-5667474 yael@lotanpr.com

יהב כהן- 0523392929 yahav@lotanpr.com

מיכל פלד - 058-5578066 peace.public@gmail.com

הרשמה לקונגרס:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeZwbiM46CRk1tIloJaSwKnrubHBcLBlMI4G_ACJihuyEYO9A/viewform?c=0&w=1