הודעות לעיתונות 

בית המשפט בחיפה - מוחים על החרמת "ספינת הנשים לעזה"


בית המשפט בחיפה ידון מחר (א') בהחרמת "ספינת הנשים" שנסתה לפרוץ המצור על עזה. פעילי שלום יקיימו נוכחות באולם.

חמישה חודשים אחרי תפיסתה של ספינת הנשים "זייתונה-אוליבה" במים בינלאומיים על ידי חיל הים הישראלי, בית המשפט לימאות בחיפה ממשיך לדון בבקשת ממשלת ישראל להחרים את הספינה. הדיון יתקיים מחר, יום א' ה-5 למרץ, בשעה 9:30 בבוקר, בבית המשפט המחוזי בחיפה, רחוב פלי"ם 12 בפני השופט רון סוקול, חדר 617. את העותרים נגד הפקעת הספינה מייצגת עו"ד גבי לסקי. פעילי ופעילות שלום וזכויות אדם יקיימו נוכחות באולם בית המשפט.

בינתיים תלוי ועומד ערעור לבית המשפט העליון על מקרה קודם מאותו סוג, הנוגע לספינה השוודית "מריאן" שגם היא נתפסה בנסיבות דומות ב-2015.

זהר רגב, אזרחית ישראלית ממארגנות משט הנשים, אומרת: "ב-16 באוקטובר הגישה מדינת ישראל תביעה להחרים את סירת המפרש זייתונה-אוליבה, שאני רשומה כבעליה. מאז אנו מנהלים מאבק משפטי וציבורי להחזרת הספינה. אנו מאמינים שתפיסתה של 'זייתונה אוליבה' הייתה בלתי חוקית. מחאתנו הבלתי אלימה אינה מאיימת על מדינת ישראל. על סמך החלטות קודמות של בית המשפט, אנו חושבים שבסופו של דבר רכושנו יוחזר לנו".

קואליצית משט החרות היא ארגון בינלאומי הטוען לזכות מחאה בלתי אלימה כנגד המצור על עזה. הקואליציה נוקטת מזה מספר שנים פעולה ישירה של משלוח ספינות לחופי עזה כדי לקרוא תגר על הסגר שמוטל על הרצועה. ספינת המפרש זייתונה-אוליבה, ועליה שלוש-עשרה נשים ממדינות שונות הייתה הניסיון האחרון עד כה במסגרת משט הנשים. גם היא, כמו ספינות קודמות, נחטפה בלב ים על ידי כוחות הכיבוש הישראליים - הפעם בעזרת חיילות מיחידת "סנפיר" שהוקמה במיוחד לצורך זה. היחידה הוצגה בתקשורת כ"יחידת חילוץ" בעוד המציאות היא שצעירות אלו משמשות כיסוי נאה למדיניות אכזרית שגוזרת תנאים בלתי אנושיים עבור שני מיליון בני אדם בעזה.

משט הנשים לא היווה איום כלשהו על בטחונה של מדינת ישראל, ועל כן תפיסת כלי השיט במיים בינלאומיים הייתה התקפה בלתי מוצדקת לחלוטין. ובאופן מהותי, המצור על עזה אינו חוקי מכיוון שהוא מפר את החוק הבינלאומי. כעונש קולקטיבי, הוא סותר את אמנת ז'נבה עליה חתומה מדינת ישראל, מכיוון שהנזק שנגרם כתוצאה ממנו לאוכלוסיה האזרחית הפלסטינית גדול באופן בלתי מידתי לחלוטין לעומת כל מטרה בטחונית שהוא אמור לספק לישראל.

הדיון על הפקעת הספינה מתקיימת בדיוק ברגע בו שוב חזרה תשומת הלב התקשורתית בישראל לנושא רצועת עזה, וגם גורמים ממסדיים בלב המערכת הפוליטית והצבאית בישראל מודים כי עזה שרויה במשבר הומניטרי חמור ביותר. תנאי החיים בעזה אינם אנושיים והסבל שנגרם לתושבי הרצועה הינו בלתי נתפס, זכויות האדם הבסיסיות ביותר נמנעות מהם. כל אדם הגון ובר דעת צריך לפעול להסרת המצור ולא לאפשר את המשך קיומו.

שחרור הספינות הבינלאומיות שנתפסו, כמו "זייתונה-אוליבה", צריך להיות מלווה בשחרורן של כל ספינות הדיג הפלסטיניות שנתפסו גם הן בידי חיל הים של מדינת ישראל. יש לכבד את זכותם של דייגי עזה לגישה בלתי מוגבלת למים הטריטוריאליים שלהם, ולחדול מן ההתקפות הצבאיות הבלתי פוסקות להן נתונים כיום הדייגים.

לפרטים: +34-647077426 זהר צ'מברלין רגב עו"ד גבי לסקי 054-4418988 פייסבוק https://www.facebook.com/groups/788559784592543/permalink/1220062438108940