הודעות לעיתונות 

"כעומק החקירה נגד נתניהו כך גובה הלהבות שהוא מצית"


הבוקר (שלישי 24.1 9:00-10:30) פעילים יעמדו מול הכנסת ב"מחאת יום הנגב", להזכיר לחברי הכנסת את ארועי אום אל חיראן.היום בכל ועדות הכנסת ח"כים ופעילי החברה האזרחית יעסקו בבעיות הנגב השונות למשך כל היום. אנחנו נעמוד שם מול הכנסת ונזכיר להם שרק השבוע נהרגו שוטר ואזרח בשביל המטרה הנעלה של להסית ולהסיט תשומת לב מהשחיתויות של ביבי ולסחוף את ההמון לפחד ושנאה לציבור הערבי בישראל. נדרוש חקירה עצמאית לגבי האירועים הללו, אליהם המשטרה טרם סיפקה הסבר מספק. נזכיר
את הדחיפות להכיר בכפרים הבלתי מוכרים בנגב, ושיש לדאוג להפרחת השממה הענקית של המדבר על ידי בניית תשתיות ודאגה לאזרחים שכבר נמצאים שם (ואשר חיו שם עוד הרבה לפני שקמה מדינת ישראל). נעמוד מול ממשלת השחיתות השקרים והשנאה ונזכיר שיש דרך אחרת, ושביום זה האחריות של נבחרי הציבור היא למצוא את הדרך הזו.

הפעילים נפגשים ב-8:30 בכיכר מתחת לכנסת כדי להכין שלטים.

לפרטים: ורדית 054-7374350

System Message: SEVERE/4 (<string>, line 8)

Missing matching underline for section title overline.

-------------------------------------------------------------------------
בואו להפגנה בואדי עארה: נגד הרס הבתים ובמחאה על ההרס, הנישול וההרג באום אל-חיראן. ביום שבת תתקיים הפגנה ארצית, לה קראה ועדת המעקב לציבור הערבי. ההפגנה תיערך בוואדי עארה במחאה על מדיניות הריסת הבתים של ממשלת ישראל נגד הכפרים והערים הערביות, שהשיא שלה היה בהריסת 11 בתים בקלנסווה במשולש והאלימות וההרס ביום רביעי בכפר אום אל-חיראן והריגתו של המורה יעקוב אבו אלקיעאן, תושב כפר אם אל-חיראן.
ההפגנה תתחיל בשעה 15:00!

הסעות: שימו לב: צריך להירשם מראש כדי שנדע כמה אוטובוסים להזמין. הסעה תצא מתל אביב בשעה 13:00 מתחנות האוטובוסים שעל דרך נמיר לכיוון צפון ליד תחנת רכבת מרכז (נמיר פינת ארלוזורוב).

להרשמה: 054-7202378 (מיקי), 052-5247426 (מיכל). אנא כתבו את שמכם המלא אם אתם פונים/ות בהודעת אס אם אס.

System Message: SEVERE/4 (<string>, line 18)

Missing matching underline for section title overline.

----------------------------------------------------------------------------
פורום הכרה ופורום דו קיום בנגב מזמינים: בעקבות האירועים החמורים שהתרחשו ביום רביעי השבוע באום אל חירן, תוכנית הביקור שתוכננה לשבת הקרובה 21.1.17 משתנה כדלקמן:
1. ביקור ניחומים והזדהות באום אל חירן בשעה 12.00.
  1. ביקור בבית משפחת אל ג'עאר ברהט בשעה 15.00.

System Message: INFO/1 (<string>, line 21)

Enumerated list start value not ordinal-1: "2" (ordinal 2)
הסעות: צומת ירקון 9.45.
תל אביב, רכבת ארלוזורוב ב-10.00. מגן לוינסקי ב-10.15. צומת שוקת 11.30.

הרשמה: רק בטלפון: יעקב מנור 050-5733276. עמוס גבירץ 052-6035685, מייל amosg@shefayim.org.il

באר שבע: הרשמה מוקדמת: מופיד- טל. 050-770118. ארנון- טל. 050-9391299.

נא לאשר בהקדם השתתפות. תודה!

System Message: SEVERE/4 (<string>, line 35)

Missing matching underline for section title overline.

--------------------------------------------------------------------------
ארגוני זכויות במכתב פתוח לתקשורת: הציפו את סימני השאלה סביב גרסת המשטרה לירי באום אל חיראן

הארגונים: רבנים למען זכויות האדם, עומדים ביחד המועצה האזורית לכפרים הבלתי מוכרים בנגב קוראים לתקשורת: דרושה התייחסות התקשורת לסימני השאלה שמעלה גרסת המשטרה על אודות תקרית הירי באום אל חיראן; הימנעו מתיוג אלקיעאן כטרוריסט בטרם התבררו העובדות.

התקרית בכפר אום אל חיראן, במהלכה נורה יעקוב מוסא אבו-אלקיעאן למוות לאחר שרכבו פגע - לטענת המשטרה בכוונה - בשוטר רב סמל בכיר ארז (עמדי) לוי ז"ל והרג אותו, היא בעלת משמעויות חברתיות רחבות וקשות. בשל השבר החמור באמון במשטרה בעקבות התקרית בקרב הציבור הערבי ומעבר לו, דרוש באופן מיוחד לפזר את הערפל סביב תקרית הירי, ולעשות זאת בצורה מהירה, שקופה ואמינה. לשם כך דרוש גוף חוקר שהרכבו ייתן משקל גם לגורמים מקצועיים בלתי תלויים. הדבר דרוש הן מטעמים של צדק, והן מטעמים של השבת האמון במשטרה ומיזעור השבר החריף בחברה הישראלית. לתקשורת, ובפרט להצפת סימני השאלה סביב המקרה בזירה הציבורית, יש תפקיד קריטי. הכרחי כי הדרישה לבירור העובדות תשמע בקול רם.

אנו מבקשים להעלות פה מספר היבטים שדורשים לטעמנו ניראות ציבורית ותקשורתית; היבטים שדרוש לחץ ציבורי על מנת לוודא שלכל הפחות יזכו לבחינה אמיתית על ידי הגורם שימונה לחקור את התקרית. אנו מצפים להתייחסות רצינית למה שעל פניו מעמיד סימני שאלה רבים ונוקבים אל מול גרסת המשטרה, שלצערנו לא אותגרה כלל על ידי התקשורת.

כידוע, לאחר פרסום הסרטון והתהיות בדבר ירי שנראה בו בטרם תקרית הדריסה, טענה המשטרה כי היה זה ירי אזהרה באוויר. הדבר מעלה מספר שאלות שצריכות לעלות בספירה הציבורית והתקשורתית והדורשות מענה:

  1. על פניו כיווני ההבזקים המתועדים בצילום הירי המקדמי [ר' תמונות מצורפות] מרמזים כי היה זה ירי לכיוון הרכב שפגע בשוטר, גם אם לא ברור אם לעבר הגלגלים או הנהג. אם כן, מדוע מדווחת המשטרה בנחרצות על ירי באוויר? דרושה לכל הפחות בדיקה של תצורת ההבזק בצילום אווירי כשירי מכוון לאוויר לעומת כינון ישיר, וכן בדיקות בליסטיות ואחרות, בטרם תינתן קביעה פסקנית בדבר אופי הירי.
  2. מדוע אצה דוברות המשטרה לקבוע בפזיזות שמדובר במחבל ולא בשלל אפשרויות אחרות: האם פסלה את האפשרות שמדובר בנהג שנבהל מירי על רכבו - ואפילו היה זה ירי לעבר הגלגלים - והאיץ בבהלה שהובילה לתוצאה הטראגית? או חמור מכך, שהירי הראשוני פצעהרג את הנהג והביא להתדרדרות הרכב (כפי שהעידו לפחות שלושה עדי ראייה שאינם תושבי הכפר)? אפילו אם נניח שהירי הראשוני אכן היה באוויר, איך פסלה המשטרה את האפשרות שההאצה של אלקיעאן לא נבעה מבהלה מהירי הקרוב אליו? ואפילו אם נניח שהייתה לנהג כוונת זדון, איך קובעת המשטרה בנחפזות שהמניע הוא לאומני או איסלמיסטי ולא נקמה - פסולה בתכלית - בכוחות המבקשים להרוס את כפרו (כפי שארע כביכול גם בפינוי יהודים, בשכונת כפר שלם בת"א, בשנת 1982)? איך התנהלות זו עומדת עם השאיפה והמוסכמה של גוף ציבורי האמון על חקירות לחכות לתוצאות הבדיקה ולא לחרוץ דין בנחפזות?
  3. אם הירי שקדם לדריסה היה ירי תקין, מדוע הדיווח עליו מצד המשטרה מופיע - לפי מה שהצלחנו למצוא בתקשורת - רק אחרי שחרור הווידיאו האווירי, והתהיות לגבי ההבזקים בטרם הדריסה?
  4. האם ירי באוויר תואם את הוראות הפתיחה באש במבצע הכולל כלי טיס? הטווח המקסימלי של רובה M16 לירי באוויר ב-45 מעלות הוא מעל ל-2.5 קילומטר. האם הוראות הפתיחה באש במבצע הכולל מסוקים החגים ממעל מתירים ירי כזה? ואם לא כך הדבר, האם זה לא מטיל עוד ספק לגבי הטענה של דוברות המשטרה שמן הסתם ניזונה רק מעדויות השוטרים בשטח?
  5. המשטרה טוענת כי אלקעיאן נהג ללא אורות. מדוע לא שוקללה בהודעת המשטרה או בחקירת המקרה האפשרות שאלקעיאן לא ראה את השוטרים? הרי האירוע ארע על פניו בחשיכה, כשהרכב נוסע ללא אורות והשוטרים לבושים במדים כהים. המחשבה שהוא כיוון דווקא אליהם מניחה שהיה לו קל להבחין בהם, אך זה טרם הוברר. ישנה, כמובן, השאלה מדוע נסע אלקעיאן בלי אורות. לכך דווקא יש הסבר מתקבל על הדעת: לפי העדויות ביקש לצאת מהכפר לקרוא לעזרה של עוד מפגינים וחשש שהשוטרים יימנעו זאת ממנו. ייתכן שרצה שלא יבחינו בו. זה כלשעצמו עדיין לא מעיד על מן הסתם כוונות טרור.
  6. בווידיאו של האירוע מהשטח שומעים לאחר הירי הראשוני צפירה ממושכת מכיוון האוטו של אלקעיאן, מה שעשוי לתמוך על פניו בעדויות כי אלקיעאן נורה לפני הדריסה, ראשו נשמט על ההגה, ואולי הפעיל את הצפצפה. גם פשר מקור הצפירה הוא איתגור שצריך להעלות בפני הגורם החוקר.

בפרט יש לציין כי בטרם בדיקה, ולמרות שורה של סימני שאלה, החליטה התקשורת לאמץ כמעט ללא ערעור את הודעות המשטרה, ולקבוע כי המנוח, יעקוב מוסא אבו-אלקיעאן, הוא טרוריסט. זו פגיעה בשמו הטוב של המת, של משפחתו, של כפרו, ואף יש בדבר לסייע להכתמתה של כלל האוכלוסיה הערבית, כל זאת עוד בטרם התבררו העובדות. אנו מוחים על כך בחריפות, וקוראים לתקשורת לנקוט ביתר זהירות וביקורתיות, לאור האחריות הרבה המוטלת עליה.

לפרטים נוספים וראיונות:

RHR logo color יריב מוהר, מנהל מחלקת תקשורת

שומרי משפט - רבנים למען זכויות האדם

מניתוח של חלק מהתמונות שפורסמו עכשיו מתבררות עובדות שהמשטרה מסתירה מאיתנו. למשל חור הירי בצד ימין של הרכב שממנו התבצע הירי – והרי כולנו ראינו בוידאו בבירור לפחות 3 יריות מהצד הזה... והגובה של החור מאפשר להניח שהנהג נפגע בפלג גופו העליון. על הסתרת עצם עובדת הירי של השוטרים בקטע הנסיעה האיטית של הרכב הדורס - בסרטון הערוך במשטרה - אין מה להכביר מילים.

יש באתר עצומה שקוראת להקמת ועדת חקירה בלתי תלויה – אנא חיתמו, שתפו והפיצו !

www.atzuma.co.il/umelhiran אי אפשר להשאיר את יחסי יהודים-ערבים במדינת ישראל בידיהם של נתניהו, ארדן, רוני אלשייך, אילת שקד ועוד מסיתים ומסיטים.

הודעה קודמת:

"כעומק החקירה נגד נתניהו כך גובה הלהבות שהוא מצית" אמר ח"כ דב חנין מחד"ש בנאומו בעצרת מחאה שהתקיימה ברחוב המלך ג'ורג' בתל אביב בעקבות האלימות המשטרתית, שפיכות הדמים והריסת הבתים באום אל חיראן. חנין ציין כי עם התגברות החקירה המשטרתית נגד ראש הממשלה מתגברות פעולות הרס הבתים ואלימות המשטרה נגד התושבים הערבים במקומות כמו קלאנסווה ואום אל חיראן.

ח"כ עיסאווי פרג' ממרצ דיבר ברוח דומה ואמר "היום היתה התקפה משטרתית חסרת כל הצדקה על תושבי אום אל חיראן. שני אנשים שילמו בחייהם, אזרח ושוטר. שני אנשים שילמו בחייהם, שתי משפחות שכולות, ילדים יתומים. שני הרוגים ללא שום צורך וללא שום הצדקה, וזה קרה רק מפני שראש הממשלה רוצה להסיח את הדעת מהסיגארים והשמפניה, רוצה לסמן לבוחריו אויב ולוח מטרה שאליו צריך לכוון את כל החיצים והאויב שהוא מסמן זה אני וכל הערבים בישראל, עשרים אחוז מאזרחי המדינה. אנחנו, כל מי שעומדים במאה כאן ובמקומות אחרים ברחבי הארץ, יהודים וערבים, לא ניתן לנתניהו להצליח בתועבה הזאת!".

קהל של מאות מפגינים שהקשיבו לנאומים ברחוב המלך ג'ורג' בתל אביב הגיבו בקריאות קצובות: "נתניהו מסוכן – גם מושחת וגם גזען!" ו"יהודים וערבים, מסרבים להיות אויבים!".

הפגנות נוספות התקיימו בכיכר השעון ביפו,מול בית ראש הממשלה בירושלים, בחיפה, בצמתי דרכים ליד עכו, שפרעם, אום אל פחם וקלאונסווה וכן על ידי סטודנטים יהודים וערבים באוניברסיטאות תל אביב, ירושלים, חיפה ובאר שבע.

"האחריות הישירה להסלמה המסוכנת ושפיכות הדמים בכפר אום אל חיראן מוטלת על כתפי מי שהחליטו להרוס ישוב בדואי שהתקיים עשרות בשנים, למחוק אותו מעל פני האדמה, לגרש את תושביו ולהקים במקומו ישוב יהודי. בימים האחרונים הגיעו נציגי הממשלה לכפר, איימו על תושביו באיומים בוטים, ודרשו מהם לעבור מיד לעיירה חורה שבה לא יהיה להם מקום לגור. מי שנקט במדיניות כוחנית גסה כזאת נגד תושבים בדואים (שהם במקרה אזרחי מדינת ישראל) הוא האחראי הישיר למאורעות הנוראים שהתרחשו היום בכפר" אומרים מארגני המחאות.

יוזמי המחאה דורשים לקיים חקירה מקיפה ובלתי תלויה בנסיבות שהביאו למותם של תושב אום אל-חיראןיעקוב מוסא אבו אלקיעאן ושל השוטר ארז לוי, וקוראים לאמצעי התקשורת שלא לפרסם בצורה בלתי ביקורתית גרסאות מתלהמות המופצות בידי המשטרה והממשלה, אשר מנוגדות לעדותם של עדי ראיה יהודים וערבים שנכחו במקום.

שפיכות הדמים הנוראה היתה שיאו של יום אלימות שהחל כאשר הגיעו לכפר בשעות הבוקר כוחות הריסה גדולים, מלווים בכוחות יחידת יואב של המשטרה, במטרה מוצהרת לגרש את התושבים ולהרוס את בתיהם על מנת לבנות על אדמתם את היישוב היהודי חירן. השוטרים השתמשו בירי חי, כדורי גומי, גז מדמיע, ופצעו רבים מתושבי הכפר - נשים, גברים וילדים – ומן התומכים היהודים והערבים שבאו להזדהות איתם, .

הדיווחים השקריים בתקשורת, בנימה מסיתה ומתהלמת המסרבת להכיר בהתנגדות התושבים להרס כפרם ומתייגת אותם כ"טרוריסטים", הם המשך ישיר לאלימות המשטרתית בשטח.

לעדות ראיה של הפעיל קובי שניץ: https://www.facebook.com/mekomit/videos/1851620948418136/

לרקע נוסף על מאבק הכפר: https://goo.gl/6RDptq

פרטים: יעקב מנור 050-5733276 סהר ורדי 0545-683419