הודעות לעיתונות 

החברה ההולנדית ריוול שבנתה בגדר ההפרדה נחקרת בחשד לעבירות פליליות על החוק הבינ"ל


לפני מספר ימים פשטה היחידה הארצית לחקירות של משטרת הולנד על משרדיה של חברת ריוול (Riwal) בעיר דורדרכט והחרימה מסמכים ומחשבים במסגרת חקירה על חלקה של החברה בבניית גדר ההפרדה. זאת, עקב ראיות המצביעות כי נעשה שימוש בציוד של ריוול בשטחי ההתנחלויות ובבניית הגדר. ממצאי המשטרה הועברו אל פרקליטות המדינה ההולנדית, הצריכה לקבל החלטה אם להעמיד לדין את מנהלי החברה – ביניהם איש העסקים הישראלי דורון לבנת – באשמה של הפרת החוק הבינלאומי.

הולנד היא אחת המדינות הבודדות בהן החוק הבינלאומי הוא מחייב באופן גורף, ועל כן ניתן להעמיד את העוברים על החוק בה לדין פלילי. בית הדין הבינלאומי בהאג פסק כבר בשנת 2004, כי מאחר ותוואי גדר ההפרדה עובר בשטחים שאינם שטחי ישראל (כלומר - מעבר לקו הירוק), בנייתה איננה חוקית. לפי קביעת בית הדין, אם ישראל רוצה לבנות גדר גבול לצורך מניעת הסתננות לשטחה עליה למקם גדר זאת על גבולה, כלומר על הקו הירוק. בהתאם לכך קראו שופטי בית המשפט הבינלאומי לכל המדינות החברות באו"ם והחתומות על אמנת ג'נבה שלא לשתף פעולה עם הקמת הגדר ולמנוע מאזרחיהן שיתוף פעולה כזה. פסיקה זו מאפשרת למדינות לאכוף את החוק הבין לאומי באמצעות החלת אחריותיות על תאגידים וחברות פרטיות, כפי שמתרחש במקרה זה.

הפרשה החלה בשנת 2006, כאשר צוות טלוויזיה הולנדי צילם מנופים העובדים בהקמת גדר ההפרדה וכן בבניה בהתנחלויות ועליהם הלוגו של חברת ריוול. חברי פרלמנט ממפלגת העבודה ההולנדית העלו את הנושא והפנו שאילתות לשר החוץ. בעקבות זאת התריעה ממשלת הולנד בחברת ריוול בשנת 2008 שלא לקיים פעילות בשטחים הפלסטינים הכבושים. אולם ארגון "אזרחים מאוחדים למען השלום" באמסטרדם מצא הוכחות כי החברה מתעלמת מפנית הממשלה וממשיכה בפעילות זאת. בשנה שעברה שכר ארגון זכויות האדם הפלסטיני "אל חאק" מרמאללה את משרד עורכי דין ההולנדי בוהלר, ומטעמו הגישה עו"ד ליזבט זגפלד תלונה לרשויות החוק. הפשיטה על משרדי חברת ריוול בדורדרכט היא תוצאה מוחשית לפעילות זאת.

תנועת גוש שלום מוסרת כי פרשה זו היא עוד אחד מאותות האזעקה המתרבים והולכים המעידים על התדרדרותה של מדינת ישראל לעבר בידוד בינלאומי מוחלט והרה אסון. "לפני עשור, הרשויות במדינה כהולנד לא היו מעלות על דעתן לנקוט בצעדים כאלה. ממשלת ישראל מחדשת את הבניה בהתנחלויות, יוזמת חוקי נאמנות ופרובוקציות חדשות לבקרים, מתגרה בעולם כולו, מתנכרת לטובים בידידיה של מדינת ישראל ודוהרת בדהרת אמוק אל התהום."

ריוול היא החברה הגדולה ביותר בהולנד בתחום המנופים ובמות הרמה, ומן הגדולות בתחום זה בעולם. חברת ריוול ישראל, הפועלת גם בשם לימה אחזקות, התפרסמה לפני מספר שנים כאשר סכסוך עסקי בינה לבין חברה מתחרה, "מנופי אבי", התדרדר לכדי אלימות והצתת מנופים.

לפרטים: אדם קלר, דובר גוש שלום 054-2340749

למידע נוסף:

http://www.unitedcivilians.nl/documents/docs/UCP_research_Riwal_and_the_Wall.pdf

http://www.khl.com/magazines/access-international/detail/item58754/

http://www.alhaq.org/etemplate.php?id=552