הודעות לעיתונות 

מזל טוב לרופאים לזכויות האדם


עמותתן "רופאים לזכויות האדם" שמרכזו בתל אביב זכה לפרס נובל האלטרנטיבי לשנה זאת. הפרס, יינתן בטכס שיתקיים בבנין הפרלמנט השוודי ב-6 לדצמבר השנה – ארבעה ימים לפני הטכס להענקת פרס נובל הרשמי. ועדת הפרס ציינה במיוחד את פעולתה של העמותה במשלוח מרפאות ניידות לכפרים פלסטיניים בשטחים הכבושים הסובלים מהעדר שירותים רפואיים הולמים.

תנועת גוש שלום, שבעצמה זכתה בפרס בשנת 2001, שגרה ברכות מקרב לב אל עמותת הרופאים, עימה היינו בקשר רצוף מאז הוקמה ביוזמתה של ד"ר רוחמה מרטון. לא פעם הצליחו הפעילים המסורים למנוע פגיעות חמורות בזכויות האדם ואף להציל חיים ממש, במקרים בהם הבירוקרטיה של שלטונות הכיבוש מנעה מחולים פלסטינים טיפול חיוני – במיוחד כחלק מן המצור המוטל על רצועת עזה. רופאים לזכויות האדם גם נטלו על עצמם לספק שירותים רפואיים בסיסיים למהגרי עבודה בדרום תל אביב, שסבלו קשה מהעדר גישה לשירותים אלה במסגרות הרגילות. קשה לחשוב על אנשים וארגון הראויים יותר מהם לפרס ולכבוד והוקרה בינלאומית.

יחד עם העמותה הישראלית יזכו השנה בפרס נובל האלטרנטיבי פעיל סביבה מניגריה, מייסד של עמותה בנפאל המספק שירותים חיוניים לעניים, ובישוף ברזילאי הנאבק לזכויות האינדיאנים.

ד"ר רוחמה מרטון, נשיאת הכבוד של "רופאים לזכויות האדם", היא דודנית של פרופסור עדה יונת שזכתה לפרס נובל הרשמי בשנה שעברה.

לפרטים: אדם קלר, דובר גוש שלום 054-2340749