הודעות לעיתונות 

"די לגזל האדמות, די למניעת מים זורמים, די לאפליה!"


מאות תושבי הנגב, יהודים וערבים, כמו גם תומכים וידידים מכל רחבי הארץ התאספו בשבת 03.10.09, באדמות אל מליחי אל-עראקיב, בסמוך לצומת להבים-רהט ותמכו במאבקם של אל-טורי, אל-עוקבי, אל-טאללקה ועוד, בתמיכת הועד להגנה על אדמות אל-עראקיב ו"פורום הכרה" כנגד מדינת ישראל והקרן הקיימת לישראל, שמנסה בכוח ובמרמה להשתלט על אדמות הבדואים בנגב.

בשנה האחרונה החלה הקק"ל לעבד את האדמות באזור אל-עראקיב, למרות שהתושבים הבדואים בנגב מצויים כיום בהליך משפטי ממושך, שמטרתו להוכיח את בעלותם על הקרקע. הקק"ל קובעת עובדות בשטח והופכת את המאבק המשפטי לחסר חשיבות אל נוכח ההשתלטות על הקרקע ונטיעת העצים.

ההפגנה הגדולה החלה בשיירת מים שנעה בסמוך לכביש תל אביב- באר שבע, בין צומת להבים לצומת גורל. שיירת המים, שכללה מיכליות מים, רכבי שטח, טרקטורים ורוכבי סוסים, נערכה במחאה על מניעת זכותם של אזרחים רבים בנגב למים זורמים במקום מגוריהם. לאחר מכן נערכה עצרת מחאה מרובת משתתפים כמו גם חברי הכנסת: דב חנין, חנא סוויד וטאלב א-סאנע.

חנין אמר באירוע: "מאבק הבדואים בנגב הוא מאבק על הדברים הבסיסיים ביותר: הזכות לבית, הזכות למים, הזכות לאדמה והזכות לצדק. המאבק הזה הוא על דמותה של החברה הישראלית וכל בעלי המצפון צריכים להתייצב ולתמוך במאבק זה. רק חברה שוויונית וצודקת תוכל להיות חברה של עתיד אמיתי."

יוסוף אבו זייד, יושב ראש וועד אל-עראקיב, אמר באירוע: "מה שקרה לפני שבועיים באדמות אל-עראקיב הוא מעשה שלא ייעשה. מביאים כמות עצומה של שוטרים ואנשי קרן קיימת לישראל ומשתלטים על האדמה. היו לנו פצועים, יש עצורים, יש קנסות וכל זה בגלל שאנשים רוצים לשמור על האדמה שלהם. אנחנו קוראים לציבור היהודי להיאבק איתנו ביחד במאבק הצודק על העתיד של כולנו. רוצים לסגור אותנו בכלוב קטן שלא ניתן לחיות בו. די לעצורים, די לשלילת הקרקע מבעליה!"

חיה נח, מפורום דו קיום בנגב לשוויון אזרחי, דוברת פורום הכרה באירוע אמרה: “אנחנו כאן כדי לקרוא לקק"ל לחדול מיידית מהעבודות באל עראקיב וכל עוד לא הוסדרו תביעות הבעלות של הבדואים בעלי האדמות כאן ובנגב בכלל. כל הנסיון של הקק"ל להציג את עצמו כקבלן שעליו לבצע עבודה הוא נסיון סרק, התממות שנועדה לכסות על ערוות האתנוקרטיה. על תורמי הקק"ל לדעת מה באמת נעשה בכספם ועליהם להחליט אם הם נותנים לכך יד. עליהן לדעת שהיער אינו יער תמים, עליהם לדעת שזהו יער שגזל את כבשת הרש. זהו יער שגזל חיים, זהו יער שגזל אורח חיים, זהו יער שגזל מסורת, זהו יער שגזל כבוד ופרנסה מאנשים אחרים, זהו יער שגזל את אדמות הערבים הבדואים של הנגב!”

ד"ר עואד אבו פרח, דובר הוועד להגנה על אדמות אל-עראקיב: "חיכינו 61 שנה לצדק וראינו שהצדק אינו מגיע. אנחנו רואים שבסופו של דבר ישנן קביעת עובדות בשטח על ידי גזילת הקרקעות של הקק"ל ולכן הגיע הזמן שנעביר את המאבק לרמות חדשות. אנחנו לא נקבל בשום פנים ואופן את המצב כרגע ואנחנו נעשה הכול כדי למנוע מהקק"ל להשתלט לנו על האדמות". הדוברים כולם הדגישו את החיונות של שיתוף פעולה הדוק בין יהודים וערבים במאבק הנוגע לעתיד כולם.

לאחר ההפגנה המשיכו חברי פורום הכרה לביקור הזדהות באוהל המחאה של שבט אל-קרנאויי, בסמוך לקיבוץ משמר הנגב. האדמה שנלקחה משבט אל-קרנאויי, עובדה בהסכמתם על ידי אנשי משמר הנגב. כיום, השטח החקלאי מתועד להפוך לשכונת ווילות. שטח של חצי דונם המיועד להקמת וילה יעלה לציבור 300 אלף שקל, ואילו הבדואים "יפוצו" ב-2800 ₪ לדונם שלם. ל"פשרה" זו הבדואים לא יסכימו.

טלאל אל קרנאויי, ראש עיריית רהט לשעבר, אמר באירוע: "לרהט ולמשמר הנגב היו יחסים מצויינים. עכשיו בגלל העסקאות שלהם הם מוכנים לסכן את כל היחסים."

פורום הכרה הנאבק למען הכרה בכפרי הבדואים הלא מוכרים בנגב כולל את הארגונים הבאים: אגודת הארבעים – להכרה בכפרים הערביים הבלתי מוכרים, בוסתן, גוש-שלום, האגודה לסיוע והגנה על זכויות הבדואים בישראל,המרכז לאינפורמציה אלטרנטיבית, יש גבול, הועד הישראלי נגד הריסת בתים, פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי, פרופיל חדש, קואליציית נשים לשלום,שומרי משפט-רבנים למען זכויות אדם, תעאיוש- שותפות ערבית-יהודית.

פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי, פלאפון: 0507-701118-9, ת.ד. 130, עומר, 84965.www.dukium.org אתר :, info@dukium.org

דואל:אגודת הארבעים, טלפון: 04-8362381, פקס: 04-362361, אתר: www.assoc40.org דואל: assoc40@assoc40.org