הודעות לעיתונות 

בילעין: בין משפט לגז מדמיע


"במקום לבצע פשיטות ליליות על הכפר בילעין, לעצור אנשים ולגרור אותם למעצר ובתי משפט, היה הצבא צריך לעשות דבר פשוט – לבצע סוף סוף את החלטת בג"צ מלפני שנתיים, להזיז את הגדר שהוקמה על אדמות בילעין ולהחזיר לתושבי הכפר את אדמותיהם שהופקעו למען הרחבת ההתנחלות החרדית מודיעין עילית. כאשר יעשה זאת הצבא, יסתיימו ההפגנות בכפר בילעין כי תיעלם הסיבה שהביאה להפגנות אלה" אמר אורי אבנרי, איש גוש שלום, כאשר נכנס אל בית אולם בית המשפט הצבאי במחנה עופר ליד רמאללה שם נמשך הדיון בהארכת מעצרו של מוחמד חטיב, מראשי המאבק נגד הגדר בכפר בילעין. בדיון נכחו גם אנשי ציבור נוספים וביניהם ח"כ דב חנין מחד"ש והרב אריק אשרמן מארגון "רבנים לזכויות האדם".

אנשי גוש שלום יחד עם נציגי תנועות שלום אחרות היו בין מאות פעילים מישראל וחו"ל שהגיעו אתמול אל בילעין להשתתף בצעדת מחאה נגד הגדר הגוזלת מתושבי הכפר את אדמתם ובמחאה על גל המעצרים בכפר. בין השאר השתתפו קבוצה גדולה של פעילים מספרד, אשר שרו שירים מתקופת מלחמת האזרחים בספרד, וכן פעילים מצרפת שנשאו שלט גדול בצבעי הדגל הצרפתי וקראו קריאות בגנות שלטון הכיבוש הישראלי.

"כמו בכל פעם שאני בא לבילעין, שוב נוכחתי כי טענות הצבא שהתזת הגז המדמיע הן 'בתגובה לזריקת אבנים' פשוט אינן נכונות" אמר דובר גוש שלום אדם קלר שהשתתף בהפגנה. "אני יכול להעיד כי החיילים החלו בירי של גז מדמיע כאשר תהלוכת המחאה עוד הייתה רחוקה מהגדר, איש לא זרק אבנים ואיש גם לא הגיע לטווח שמאפשר לזרוק אבנים. יש לי רושם שההודעות שמוציא הצבא על העימותים בבילעין נכתבות מראש כדי להצדיק את מעשי החיילים, בלי שום קשר למה שמתרחש בשטח".

בשיא העימות הפעילו החיילים מכונה המסוגלת לירות כחמישים רימוני גז מדמיע בדקה. מפגינים כיסו את פניהם במטפחות וצעיפים, ואילו צלמי העיתונות שנכחו במקום הצטיידו מראש במסיכות גז תקניות.

לפרטים: אדם קלר adam@gush-shalom.org 054-2340749