הודעות לעיתונות 

לדבר עם חמאס, שלום עושים עם אויבים


במהלך החג הפיצו פעילי תנועת גוש שלום ברחבי הארץ מדבקות בכיתוב "לדבר עם חמאס, שלום עושים עם אויבים" שהודפסו בכמויות גדולות בידי התנועה. "יצאנו לפעולה זאת מוכנים לעימותים קשים, לאור האווירה הלאומנית שמפיצים חלק גדול מאמצעי התקשורת, וההסתה הגוברת לשפיכת דמם של הפלסטינים. להפתעתנו, זה לא מה שקרה, ומצאנו אנשים רבים שהיו מוכנים להקשיב לנו" אומר אדם קלר, דובר גוש שלום, שהשתתף בפעולה.

לראות את המדבקה הקליקו כאן

תנועת גוש שלום מאשימה את הממשלה כי היא חוזרת בדיוק נמרץ על המחדל המרכזי שעליו הצביעה ועדת וינוגרד. שוב נגררים השרים אחר הגנרלים ומגבילים את עצמם לבחירה מתוך 'תפריט' של אמצעים כוחניים שמציע הצבא, אמצעים שכולם כבר נוסו עשרות פעמים, כולם כבר נכשלו עשרות פעמים וכולם הביאו בעבר וגם השבוע רק להסלמה והגברת שפיכות הדמים. התוצאה היחידה מ"חיסולים", שהם הוצאות להורג ללא משפט, היא להביא ירי נקמה על תושבי שדרות והגברי את הפופולריות של הארגון אליו השתייכו ה"מחוסלים". אפילו אם תצא ישראל לכבוש מחדש את רצועת עזה כולה, במחיר של מרחץ דמים נורא של פלסטינים וישראלים כאחד, היא לא תוכל לשבור את ארגון החמאס אשר קם ופרח כאשר שלטה ישראל ברצועה כולה.

ישנו אמצעי אחד שהממשלה עדיין לא ניסתה ואינה מעיזה אף לשקול אותו: להפסיק את מדיניות החרם העקרה וההרסנית, ולדבר עם ממשלת האחדות הפלסטינית, המייצגת את רוב רובם של שכנינו הפלסטינים. לדבר גם ובמיוחד עם השרים המייצגים את תנועת החמאס, שהיא כח גדול ומשמעותי בקרב העם הפלסטיני. "אפשר וצריך לדבר עם החמאס. זמן קצר לאחר הבחירות הפלסטיניות בשנה שעברה קיימו שורת מפגשים עם מנהיגים בכירים בחמאס, בביתו של השייך אבו טיר במזרח ירושלים, ושמענו מהם דברים השונים לחלוטין ממה שאזרחי ישראל שומעים על החמאס באמצעי התקשורת. פנינו אז לממשלת ישראל בקריאה לפתוח מו"מ עם החמאס, וצגובת הממשלה היתה לעצור ולהשליך לכלא את המנהיגים עצמם דיברנו" אומר אורי אבנרי, איש גוש השלום.

"עדיין לא מאוחר מדי לעצור את ההתדרדרות ולפתוח במו"מ. לדבר קודם כל על הפסקת אש מלאה ומוחלטת בין ישראלים ופלסטינים, ברצועת עזה וסביבתה, בגדה המערבית ובכל מקום אחר; בשלב שני על חילופי שבויים, החזרת החייל נועם שליט סוף סוף לביתו ומשפחתו בתמורה לשחרור אסירים פלסטינים, כולל כאלה המוגדרים 'עם דם על הידיים' אך שחרורם יכול לתרום למניעת שפיכות דמים בעתיד; ומיד אחר כך מו"מ על סיום מוחלט של הכיבוש הישראלי שבעוד שבועיים ימלאו לו ארבעים שנה. רק סיום הכיבוש יכול להביא לסיום הסכסוך וקץ לשפיכות הדמים".

לפרטים: אדם קלר adam@gush-shalom.org