וידאו 

דגל חמאס לצד דגל ישראל בבילעין / ערן ורד


פעילי-שלום ישראליים ופעילי חמאס, יחד עם פעילי שאר המפלגות הפלסטיניות, צעדו בהפגנה נגד הגדר בכפר בילעין ביום שישי, 20 בינואר 2006

[ הורדה (39.1MB) ]


אורי אבנרי בהפגנה

זה היה מחזה בהחלט בלתי-רגיל: פעילי-שלום ישראליים ופעילי חמאס, יחד עם פעילי שאר המפלגות הפלסטיניות, צעדו בהפגנה נגד הגדר בכפר בילעין, ביום ששי האחרון. דגלי כל המפלגות, וביניהם דגלי חמאס, התנופפו ברוח לצד סמלי "גוש שלום", שבהם נראה דגל ישראל לצד הדגל הפלסטיני.

"אני רואה בכך סימן נוסף לכך שניתן לכלול את תנועת חמאס במשא-ומתן לשלום עם ישראל ולהשיג את תמיכתה בהסכם-השלום שייחתם," אמר אורי אבנרי.

הפעם הייתה ההפגנה מלווה במוסיקה: מאות הפעילים הישראליים והפלסטיניים הסתדרו לאורך מעקה-ברזל החותם את תוואי הגדר ותופפו עליו באבנים בקצב. הצלילים הקצובים, יחד עם שירים שבקעו מרמקולים, נשמעו במרחק של קילומטרים, וגם בהתנחלות מודיעין-עילית הסמוכה, היושבת על האדמות הגזולות של הכפר.

אלפים השתתפו בהפגנה, שעמדה בסימן הבחירות הפלסטיניות. נציגים בכירים של כל המפלגות הפלסטיניות צעדו בראש ההפגנה, שאליה הגיעו גם קרוב ל-400 פעילי-שלום ישראלים מכל הארץ. הכרזות הצבעוניות של המפלגות על קירות הכפר הוסיפו גם הן צבעוניות לאירוע.

למרות שהייתה זאת - כמו תמיד בבילעין - הפגנה בלתי-אלימה, היא הותקפה על-ידי החיילים והשוטרים שהמתינו לה, ושפתחו במטחים של גז מדמיע ורימוני הלם. למרות זאת הצליח חלק מהמפגינים להסתנן דרך שרשרת החיילים ולעקוף את הגדר, במקום שבו עדיין לא הושלמה. בשעה שהמפגינים פרצו קדימה הופעלה נגדם אלימות רבה, מכות, בעיטות והפלת מפגינים על הקרקע. יונתן פולק מ"אנארכיסטים נגד גדרות" נחנק בידי שוטרים שאחזו בגרונו וגררו אותו על האדמה הטרשית.

אלה שהצליחו לעבור את תוואי הגדר הגיעו ל"מאחז" הידוע, שהקימו תושבי הכפר על אדמתם ליד ההתנחלות מודיעין-עילית. שם הניפו כרזות שאמרו "תוואי הגדר בשרות הנדל"ן" - "גדר ההפרדה - שוד מזוין". הכוונה היא לעובדה שחברות נדל"ן גורפות מאות מיליונים ממכירת האדמה הגזולה. ב-1 בפברואר יחליט בית-המשפט העליון על תוואי הגדר בגזרה זו.

כמה מפגינים נפצעו ונלקחו על-ידי אמבולנסים פלסטיניים לבית-החולים ברמאללה. כמה מפגינים אחרים נעצרו ושוחררו לאחר מכן.