וידאו 

שוברים עצמות / ערן ורד - צילום עריכה


לקראת יום השנה ה-39 לכיבוש הוזמנו לבילעין רפיק חוסייני, סרי נוסייבה, מוסטפה ברגותי, אורי אבנרי וח"כ מוחמד ברכה מחד"ש

[ הורדה (3.7MB) ]


חייל עם מקל

זה התחיל כהפגנה רגילה, כמו אלה המתקיימות בכפר בילעין בכל יום שישי. אלא שהפעם, לקראת יום השנה ה-39 לכיבוש, הוזמנו אישי-ציבור רמי-דרג להוביל את המצעד. היו שם רפיק חוסייני, ראש הלישכה של אבו-מאזן, סרי נוסייבה, נשיא אוניברסיטת אל-קודס, מוסטפה ברגותי, מי שהיה מועמד לנשיאות הפלסטינית ואחרים. מהצד הישראלי השתתפו אורי אבנרי מ"גוש-שלום" וח"כ מוחמד ברכה מחד"ש.

כאשר הגיעו אנשי-הכפר, יחד עם הפעילים הישראליים והבינלאומיים, אל קירבת הגדר, נחסמה דרכם על-ידי מחסום של תלתלת-תיל, ומאחוריה שתי מכוניות משוריינות של משמר-הגבול ועליהן לוחמים חמושים, מצוידים בקסדות ומגינים.

אנשי הכפר דרשו להמשיך בדרכם אל אדמותיהם, שנותקו על-ידי הגדר. כשהחיילים לא הגיבו, הסירו אנשי הכפר באומץ-לב רב את גדר-התיל, תוך הסתכנות במאסר ובפציעה ממכות ומכדורי-גומי. כך נוצר מגע מיידי עם אנשי משמר-הגבול, שהיכו באלותיהם וירו רימוני-הלם לעבר המפגינים.

המפגינים התפזרו בשטח, ואז הותקפו מכיוונים שונים על-ידי יחידות של משמר-הגבול. באחת ההיתקלויות נשמע בבירור מפקד הקורא לאנשיו, שהיו מצוידים באלות: "לשבור להם את העצמות!"

ח"כ ברכה ניגש אל הקצין הבכיר וקרא: "האיש שלך הוקלט שהוא פוקד לשבור עצמות! אני אתלונן עליו!"

הקצין השיב: "אתה מאיים עלינו?"

ברכה קרא: "אני אתלונן גם עליך!"

הקצין פנה אל אנשיו וצעק: "אתם עדים! הוא מאיים על קצין!"

אחרי שעתיים של היתקלויות החליטו המפגינים לסיים את הפעולה והתחילו לחזור לכפר. כעבור כמה רגעים הומטר עליהם מכל הכיוונים גז מדמיע. צעירים מהכפר הגיבו באבנים, והקרב נמשך עוד זמן רב.